Náročný program na olympiádě? Tenisté nemusí hrát všechno

Zdroj fotky: Getty Images

Olympiáda napsala opět několik příběhů, na které budeme vzpomínat do dalších bojů pod pěti kruhy. Pro české barvy bude nejdojemnější zlatá pusa Kateřiny Siniakové s Tomášem Macháčem. Všechno ale nebylo růžové, protože program, ale i počasí byly náročnými aspekty pro mnoho tenistů. Jak náročný je týden olympijských her? Byly stížnosti Krejčíkové oprávněné? Dalo by se s programem olympiády něco dělat? Na nabitý olympijský týden se zaměří srpnový díl, s číslem dvacet, rubriky 15:40 Davida Vařílka, analytických glos na aktuální témata, méně či více výrazná, v tenisovém světě, na kterou se můžete těšit každou první neděli v měsíci v 15:40.

Týdenní klání pod pěti barevnými olympijskými kruhy přináší každé čtyři roky plno tenisové podívané. Nabitý a pro tenisty náročný program na olympiádě nenechá odpočinout nejen diváky, ale i samotné hráče. Otázkou ale zůstává, proč se o tom začalo mluvit letos. Olympiáda se v sedmi dnech hraje totiž už od roku 2000. Tehdy tenisté o cenné kovy bojovali v Sydney a své první olympijské zlato ze tří braly ve čtyřhře sestry Williamsovy.

Za 24 let se svět tenisu z hlediska nabytosti kalendáře proměnil tak, že z polonafouknutého balónku už je přefouknutá koule připravená prasknout. Jenže právě tato skutečnost nedovoluje, aby tenisté v Paříži nebo za čtyři roky pod slavnými písmeny Hollywoodu vychutnávali olympijskou atmosféru déle. Jednoduše odehrát a vypadnout pryč, zpátky do koloběhu turnajů ATP a WTA. 

Není čas ztrácet čas

Tenisté, kteří se rozhodli jet do Paříže museli oželet týden, možná i dva turnajů. Ne každý byl takový borec jako Lorenzo Musetti, který se svou finálovou účastí v Umagu málem nestíhal na hry přesunout, a že by toho litoval. Taylor Fritz zase oželel odpočet bodů za vítězství v Atlantě a semifinále ve Washingtonu. Nemusí toho ale po bronzu ze čtyřhry litovat. Možná by pomohlo zavést zpět body do žebříčku za olympijské klání (naposledy v Londýně), ale hry by ztratili své kouzlo. Teď se totiž krásně ukazuje, pro koho je reprezentovat svoji zemi víc než peníze a body.

Na příkladu Fritze jsem chtěl však ukázat, že pokud nechceme měnit tradiční umístění v kalendáři Wimbledonu a US Open, víc prostoru se v létě hrám vytvořit nedá. Navrhovaných deset dní Báry Krejčíkové by se při drobném posunu americké šňůry dalo pro hry najít. Listopad a prosinec už ale nechtějí nafukovat ani tenisté a už vůbec ne vedení asociací. Ty už jsou takhle dost pod palbou.

Každý dle svého uvážení

"Je to ohromně složité téma, které se nedá jen tak vyřešit, ale tenista by na podobné věci měl být připravený," komentoval pro Novu program na olympiádě Tomáš Berdych. 

Naprosto s ním souhlasím. Je to sport a nejenom tenisté mají náročný program na olympiádě, ale i další sportovci jako plavci. 

Navíc hráči i hráčky jsou poslední dobou čím dál více rozmlsaní. Velké turnaje jsou delší a pak vám týden olympiády přijde krátký, když už pomalu všechny podniky Masters spějí ke dvěma týdnům bojů. Dřív se Madrid a Řím odehrály ve dvou týdnech oba. Právě zmíněná Krajčíková si tam střihla dvouhru a čtyřhru a hádejte co, taky to zvládla a nestěžovala si.

V zápase se Schmiedlovou se projevil nejen "brutální" (jen v uvozovkách, nepřehánějme to) pařížský program, ale i dlouhé účinkování na Wimbledonu, de facto jen jedna noc strávená doma v Ivančicích, okamžitý přesun do Prahy, krátké zrelaxování a hned zpátky do tréninkového módu a debl s Katkou. Ne vždy byl program ale proti ní, v osmifinále ji zase naopak pomohla únava Svitoliny. 

Hrát dva zápasy za den i víckrát po sobě není atypické. Když se tenista na olympiádě rozhodne hrát víc než jednu disciplínu, musí s tím počítat. Taylor Fritz ani neceknul, když ve 13:03 vstoupil na kurt proti Musettimu, následně odehrál čtyřhru a ve 22:13 odcházel po smíšené čtyřhře. Odehrál tři zápasy v devíti hodinách. Náš Tomáš Macháč odehrál za týden 11 zápasů a sám říkal, že na to byl připravený od začátku. Ano, možná by v zápase o bronz hrál lépe, kdyby nedohrával v noci mix, ale to už je možnost volby, kterou každý má.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi

Nejnovější komentáře

  1. Nadal a Krejčíková chtěli hrát i dvouhru. Ale máte pravdu, že hodně deblistů (Ebden, Vavassori nebo Haase) jako alternace zaskakovali. Glosu na tohle téma mám v hlavě na další měsíc, kdy by se ITF mělo zamyslet nad smyslem toho, proč musí alternovat deblisté na úkor hráčů, kteří by si zasloužili na turnaji být jako náhradníci dle žebříčku pro dvouhru.

  2. Jenze,by se meko pocitat s tim ze do prvnich kol muzou byt nominovani nahradnici z venci. A ne hraci z debla do singlu,kdyz ho nechteli hrat. Nadal chtel hrat jen debla,presto musel nastoupit proti Novakovy. Bara to same a bylo jich vic. To asi neni normalni. Proc musim hrat kategorii do ktere jsem se ani neprihlasil. Kdyby ti co musely naskocit do singlu to odmitli, to byla akorat stenisoveho svatkz pekna fraska.

Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full