Není už toho moc? Premier Tour a nový deblový formát přináší inovace a otazníky

Zdroj fotky: Getty Images

Tenis bojuje o přízeň fanoušků a snaží se inovovat nejen zápasy (nový deblový formát), ale i celý okruh turnajů (Premier Tour). Fanoušci tenisu stárnou a většina z nich (70 %) zpozorní jen během grandslamů. Jde tenis dobrým směrem? Jak moc je snaha o zatraktivnění v rozporu se spokojeností hráčů? Co by tenisu pomohlo? Nejen na tyto otázky, ale i na mnoho dalších se pokusí odpovědět sedmnáctý díl rubriky 15:40 Davida Vařílka, analytických glos na aktuální témata, méně či více výrazná, v tenisovém světě, na kterou se můžete těšit každou první neděli v měsíci v 15:40.

Antuková sezóna je v plném proudu a stejně jako tenisté nestíhají všechny turnaje, 15:40 míří do světa až druhou květnovou neděli, za to se omlouvám. V červnu se vrátí zpět na tradiční první neděli v měsíci, protože zvyky se musí dodržovat.

Tradice... Slovo, které má v tenisovém světě váhu. Bílý sport si na tradici zakládá nejenom ve Wimbledonu bílým oblečením, ale i na dalších turnajích a můžeme říct, že během celého roku. Určitě bych ale netvrdil, že je tenis ultrakonzervativním sportem. To možná platilo v minulém století, ale za posledních deset let se proměnil víc než za sto let předtím. Určitou část konzervatismu si udržuje a musí udržovat. Má ho totiž zabudovaný v sobě, a proto nemůžeme čekat další, ještě drastičtější změny, než jaké vidíme v případě Davis Cupu nebo turnajů ve čtyřhře (super tiebreak, systém bez výhod, tzv. NO-AD). Právě čtyřhra je z dvou tenisových disciplín tou častěji modernizovanou. Čtvrtý nepopulárnější sport na světě (za fotbalem, kriketem a hokejem) se ale v případě sjednocení ATP a WTA do Premier Tour může proměnit celkově.

Podobný v podobném si libuje

Možná si říkáte, co má nový deblový formát společného s Premier Tour kromě toho, že jedno se už v Madridu přetavilo do praxe a druhé se teprve prezentovalo v teoretické rovině. Mají toho ale společného mnohem víc. Zaprvé, jak už jsem zmínil, jedná se o prvky snažící se oživit tenis. To, jestli umírá je věc druhá, stále si myslím, že to není nijak špatné. Zadruhé to představuje pozitivní změnu jen pro část, a ne pro všechny. Zatřetí, oba formáty ztíží některým hráčům cestu na tenisové výsluní.

Uzavřený okruh jako návrat do minulosti

Největší problém tenisu je za mě to, že došel do bodu, kdy je potřeba něco změnit, něco udělat pro hráče, ale nejde skákat z extrému do extrému. Současný kalendář je dlouhý, turnaje ATP a WTA probíhají od ledna do listopadu, ale myšlenka elitního okruhu Premier Tour, za kterou stojí šéf USTA Lew Sherr, naopak počítá jen s nejvěhlasnějšími turnaji Masters a grandslamy. Z ničeho nic by hráči světové špičky hráli 15 turnajů ročně a pauza mezi sezónami by čítala podle plánu až dva měsíce. Takovou radikální změnu nejde udělat jen tak. Vrátili bychom se počtem turnajů na počátek open éry (spojení profesionálního a amatérského okruhu) do roku 1970, kdy okruh Gran Prix (předchůdce ATP) organizoval dvacet turnajů ročně. Od té doby kalendář rostl neúprosně až do současných rozměrů. 

Je těžké vyřešit velké úkoly ke spokojenosti všech

Zavedení Premier Tour by bylo plusové především pro diváky. O to tenis usiluje, ale nesmí prosazovat podobné iniciativy na úkor tenistů. Těm nejlepším v současnosti vadí prodloužení většiny Masters z jednoho na dva týdny. Na druhou stranu by tohle vyřešila Premier Tour, kdy by bylo méně turnajů. Naopak by ale Premier Tour zrušila výhodnost těchto dvoutýdenních akcí pro hráče níže postavené, kteří mají větší šanci dostat se a něco uhrát na velkých podnicích. Premier Tour stejně jako nový deblový formát čítá mnoho otazníků, určitě více než odpovědí. Kolik hráčů by putovalo po sezóně z Premier Tour pro TOP 100 do nižní soutěže (tzv. Contender Tour) a naopak? Měli by možnost účastnit se hráči z Premier Tour i nižších turnajů? Měli, ale nezískávali by za tyto turnaje body. 

Premier Tour nabízí spoustu otázek, na které je třeba odpovědět. Právě ty budou důležité v tom, jestli se v budoucnu změna prosadí. Je to sice pěkná snaha o finanční rovnost a finanční polepšení nejlepší třístovce tenistů, ale paradoxně opět budou trpět další, a to hráči mimo TOP 300, pro které jsou finance už v současnosti největším problémem. Odnesli by to i mladí tenisté, pro které bude těžší dostat se do elitní společnosti a příběh podobný tomu, jaký letos píše Jakub Menšík bude nemožný.

"Proč si nikdo nemyslí, že jsou blázni? Na tomto projektu není nic dobrého pro všechny, pouze pro ně. Oni nepracují na vizi budoucnosti tenisu a nechtějí pracovat s ohledem na hráče a mladé lidi," vyjádřil se k myšlence Stan Wawrinka.

Něco dobrého vždy považuje někdo za něco špatného

A přesně v tomhle bodě už teď začínají trpět deblisté. Postup na žebříčku čtyřhry je o to náročnější, že párů, které se dostávají na velké turnaje, je méně. Nový formát s větší účastí hráčů specializujících se na dvouhru ještě snižuje šance specialistů. Pro představu na Masters 1000 do Říma se jako poslední deblový pár dostal Adam Pavlásek s Arielem Beharem (ATP 35 a 34). Co takoví semifinalisté Australian Open Macháč se Zhangem? Ti už to měli těžké za starého formátu, když museli hrát v Barceloně kvalifikaci a nyní jsou úplně bez šance. 

Triumf Kordy s Thompsonem navíc zase ukázal, že čtyřhra nemůže být rovnocennou disciplínou, když v ní vyhrávají specialisté na dvouhru. V Monte Carlu jsem viděl, jak extrémně táhlo duo Fritz/Rune, se kterými chtěli všichni fanoušci na tribuně fotku, zatímco dva vítězové grandslamu, Turnaje mistrů a bývalé světové jedničky Koolhof s Mektičem jakékoliv pozornosti unikli.

Ano, singlisté mohou přitáhnout pozornost diváků ke čtyřhře, ale možná by stálo za to propagovat čtyřhru více na sociálních médiích jako samotnou. Jen zapátrejte v paměti, kdy jste viděli na sociálních sítích los turnaje ve čtyřhře, sestřih nejlepších momentů z deblového zápasu, nebo obecně jakýkoliv příspěvek týkající se čtyřhry.

Čtyřhra se nezatraktivní tím, že budou zápasy ještě rychlejší, než se doposud všemi změnami staly. Žádné sezení během prvního setu, nebo 15 sekund mezi výměnami (po získání bodu po 3 a méně úderech) nezajistí větší zábavu divákům a ublíží tenistům.

"Čekal jsem, až rozlosují Madrid, abych se vyjádřil k novému formátu. Seznam účastníků je něco strašného. Mít tam pár s kombinovaným žebříčkem 441 je hrozné pro náš sport. Pokus dobrý, výsledek hrozný. Vraťme se zpět a poučme se z chyb," okomentoval změnu ve čtyřhře bývalý přední deblista Bruno Soares.

Každá změna má své nepřátele

Ani poměrně konzervativní sport jako tenis se změnám vyhnout nemůže. Je potřeba mít na paměti ale jednu důležitou věc. Pokud nějaký pokus o inovaci v tenise nebude mít úspěch, můžeme se vrátit zpět k tomu, co fungovalo. Tenis poslední dobou evidentně došel na křižovatku, ze které neví, kam se dát. Dokud se však rozhodnutí nebudou harmonizovat s pocity tenistů a jejich názory, nebudou hráči podávat nejlepší výkony a fanoušci neuvidí tu nejlepší show. Bez show nebudou diváci a bez diváků není sport. Tenis ale stojí hlavně na samotných hráčích, kteří by měli mít v otázce směřování tenisu hlavní slovo.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi

Nejnovější komentáře

  1. Dobrý den, upřímně si myslím že co se změny v tenise tak nějaká je potřeba hlavně v kalendáři aby se Turnaje mistryň, mistrů a finálové turnaje Davis Cupu a Billie King Cupu do půlky listopadu a pak se začalo až druhý týden v lednu.

    Za mě osobně bych Grandslamy nechal tak jak jsou jen teda asi bych mužskou část Grandslamů zkrátil taky na 2 vítězné sety protože po finále Wimbledonu 2023 Djokovič - Alcaraz kteří hráli 5h ano sice to byl krásný zápas ale dlouhý a já osobně u toho měl problém vydržet a ještě si myslím že ty co mají hrát po nich na tom samém kurtu je taky na prd když se jim řeklo že budou začínat v 5 odpo ale nakonec začínali až v 9 večer.

    A ještě bych třeba udělal to že by turnajů mělo být méně a mělo by mezi nimi větší volno.

Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full