Jo-Wilfried Tsonga se rozloučí s kariérou na domácím French Open

Zdroj fotky: Getty images/ATP

Francouz Jo-Wilfried Tsonga ohlásil svůj tenisový důchod. Tohoto francouzského sympaťáka, podobně jako Tomáše Berdycha, sužovaly zdravotní problémy, proto byl nucen ukončit svou tenisovou kariéru. Stane se tak na domácím French Open. Jak šla cesta s tímto hráčem, a kde mu vytoužený grandslam unikl skoro o fous?

Podobný osud jako Tomáš Berdych

Jo-Wilfried Tsonga oznámil, že po letošním French Open ukončí kariéru. Ve svých téměř sedmatřiceti letech má na svém kontě úctyhodných 18 titulů, kdy většina z nich pochází z halových podniků. Mezi jeho nevětšími úspěchy, pokud nebudeme hovořit o grandslamech, jsou dvě tisícovky (ATP Masters 1000). Jedna z Paříže a druhá z Toronta.

Rodák z Le Mans (dějiště známých automobilových závodů) se poslední roky potýkal s řadou zranění, hlavně se zády a kolenem. Tenisová kariéra tohoto Francouze v mnohem připomíná tu Tomáše Berdycha. Oba dokázali podávat konstantní výkony a pravidelně porážet hráče v žebříčku pod sebou. Často překážkou byly pro Tsongu, podobně jako pro Berdycha, členové velké trojky, přestože Francouz měl s nimi nepatrně příznivější bilanci.

Tsonga se vyznačoval agresivní hrou od základní čáry, ale nebál se jít ani na síť nebo skočit tzv. rybičku.

Začarovaný grandslam

Na grandslamech se mu v posledních letech příliš nedařilo patrně i vinou zranění, ale podobně jako Berdych si své velké finále zahrál. Na tento okamžik bude Tsonga vzpomínat asi nejvíc a Australian Open z roku 2008 bude jeho největším úspěchem. Ve finále zde nestačil na tehdejší vycházející hvězdu Novaka Djokoviče, se kterým prohrál 6:4, 4:6, 3:6 a 6:7. Právě v roce 2008 získal Srb svůj první grandslamový titul a odstartoval tak svou cestou za sbírkou trofejí od protinožců. Na Australian Open 2008 porazil Andyho Murrayho, Richarda Gasqueta či Rafaela Nadala.

Semifinále si pak Francouz zahrál ještě na Australian Open (2010), Wimbledonu (2011 a 2012) a na French Open (2013 a 2015).

Negrandslamové finále, které stojí za zmínku, je to z Turnaje mistrů, kde se v roce 2011 probojoval do finále. V něm nestačil na Rogera Federera a podlehl mu po setech 3:6, 7:6 a 3:6. O několik měsíců později (únor 2012) se dostal i na své kariérní maximum, kterým bylo 5. místo v rámci žebříčku ATP. Ve čtyřhře byl nejvýše v říjnu 2009 na 33. pozici.

Srovnání Tsongy s Berdychem je bohužel evidentní i v tom, že na ně byl podobný mediální tlak. Od obou se očekávalo, že vyhrají grandslam. Často se tak právě Tsonga označuje za jednoho z nejlepších hráčů bez grandslamu. Co tyto hráče ještě spojuje? Jsou oba narození v roce 1985, oba se narodili sedmnáctého, vyhráli Hopman Cup a řadu let se účastnili reprezentace v Davis Cupu, který oba taktéž vyhráli.

Odchodem Tsongy přichází tenis o dalšího velikána a sympaťáka na kurtu. Doufejme, že nová etapa jeho života, kterou je i jeho syn Sugar, bude minimálně stejně úspěšná jako ta tenisová.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full