Mladý tenista zaznamenal další úspěch

Zdroj fotky: Petr Freitag

V posledních týdnech Tomáš Macháč, jeden z největších českých talentů, objíždí především turnaje kategorie challenger. Poprvé si tento rok zahrál také kvalifikaci na turnaj pod hlavičkou ATP. Bohužel jeho premiéra byla neúspěšná, když chybělo opravdu málo.

Grandslam ano, turnaje ATP zatím ne

Zajímavostí je, že se Tomáš Macháč již účastnil například letošního ročníku Australian Open, ale turnaje kategorie ATP mu zatím unikají a nemá na to potřebné postavení v žebříčku: „Do kvalifikace na turnaj ATP je velice složité se v této době dostat.“ Když se řekne turnaj kategorie ATP, je myšleno ATP 250, ATP 500 či ATP 1000. To je zatím Macháčův sen, který bude chtít prolomit již příští sezónu a my věříme, že na to rozhodně má.

Letos se účastnil zatím jediné kvalifikace na turnaj kategorie ATP 250 v bulharské Sofii a rozhodně nechybělo mnoho, aby se do hlavní soutěže podíval: „Ano, chybělo opravdu málo a mohl jsem tam být.“ V prvním kole totiž porazil polského hráče Kacpera Zuka a v druhém kole kvalifikace ho čekal Illya Marchenko z Ukrajiny. Zkušený hráč, který má v hale odehráno přes 320 zápasů, však byl nad Macháčovy síly a po setech 3:6, 6:3 a 7:6 se z postupu radoval ukrajinský borec.

Po sérii smolných zápasů přišel úspěch

Po neúspěšné kvalifikaci se Tomáš Macháč účastnil challengerů v Mouilleron-Le-Captif, Ismaningu a Eckentalu. A bylo to až v německém Eckentalu, kde přešel přes osmifinále. Porazil tam tři soupeře a po dlouhé době se mohl radovat z úspěchu v podobě semifinále: „Poslední dobou jsem hrál už poměrně dobře, poslední čtyři zápasy jsem prohrál 7:6 ve třetím, až na jeden, který byl 6:4.“

V Německu na něj ovšem nečekalo nic lehkého, turnaje se účastnila řada mladých hráčů. V prvním kole narazil na nebezpečného levorukého hráče Jacka Drapera, který má skvělé podání a v hale to hraje obrovskou roli: „Na koberci je těžké hrát s někým, kdo dobře servíruje.“ doplnil Macháč. Ve třetím setu Macháč prohrával s breakem, zápas se mu ale podařilo otočit ve svůj prospěch: „Zahrál jsem opravdu dobře.“

Dalším protivníkem talentovaného Čecha byl Henri Squire. Hráč, kterému patří až 508. místo světového žebříčku, ovšem nebyl pro Macháče nepřekonatelnou překážkou. „Soupeře jsem znal, především na servisu byl velice kvalitní.“

To ve čtvrtfinále na něj čekal nebezpečný levoruký hráč Dominic Stricker: „Dominic je opravdu těžkým soupeřem. Byl to pro mě velice náročný zápas, ale už předem jsem byl připraven na bitvu o každý míč. Především začátek byl velice těžký.“ Zápas si ale Macháč pohlídal a po setech dvakrát 6:4 se mohl radovat z postupu do semifinále.

Cressy byl nad jeho síly

Maxime Cressy, který byl jeho soupeřem v semifinále, hraje poměrně zvláštním stylem: „Servíruje každý servis víceméně na eso a téměř vždy chodí na síť, jak po prvním, tak po druhém podání. On to tak ale hraje i na returnu a na koberci v hale je to těžké…“ V zápase ale Macháč poměrně dobře vzdoroval a mohl to být on, kdo se představí ve finále. Ve třetím setu totiž nevyužil tři breakbally ihned na začátku setu a kdyby se mu to povedlo, zápas by nejspíše dopodával.

Tomáš Macháč nám také sdělil, že koncem roku má v plánu ještě několik challengerů a hlavně také Davis Cup, který se bude hrát na jeho oblíbeném povrchu v hale a mohl by tam tedy překvapit.

Sledujte nás také na FacebookuInstagramu, aby Vám neuniklo nic, o čem byste měli z tenisového světa vědět. Která přední tenistka měla pozitivní dopingový nález? To se dozvíte na tomto odkazu.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full