Hráč týdne: Andrey Rublev

Andrey Rublev získal svůj první titul na Masters v Monte Carlu. V letošní sezóně je to pro něj první titul, ale celkově třináctý. Právem si tedy zaslouží ocenění “hráč týdne”.

Cesta k titulu

Pětadvacetiletý Rublev nemusel absolvovat první kolo díky volnému losu. V kole druhém se střetl se Španělem Jaumem Munarem, kterého po dvou hodinách a 17 minutách porazil 2:1. První sadu vyhrál Španěl poměrem 6:4, ale pak Andrey nedal soupeři příležitost, když uhrál další dva sety 6:2. V osmifinále narazil na krajana Karena Khachanova. Nasazená pětka turnaje s ním byla hotová za hodinu a půl výsledkem 7:6, kdy tiebreak skončil 7:4 a druhá sada skončila pro Rubleva 6:2.

Ve čtvrtfinále se utkal s žebříčkovou stovkou Němcem Janem-Lennardem Struffem. V prvním setu sebral Andrey soupeři třikrát podání a zvítězil 6:1. Další sada se hrála skoro hodinu a čtvrt jelikož musel rozhodovat tiebreak. Hned na začátku ztratil Struff podání, ale při třetím o něj přišel Rus. Poté si každý udržel to svoje, ale pak chyboval opět Jan-Lennard a Rublev měl rázem dva mečboly. Bohužel druhý ztratil, a tak tiebreak skončil 7:5.

Semifinále přineslo souboj žebříčkové šestky (Rublev) a desítky (Fritz). Celkem spolu hráli přes dvě hodiny. První sadu ovládl Američan Taylor Fritz, který sice třikrát ztratil své podání, ale o jedno více přišel Andrey (5:7). Pak už oba sety vládl Rus, první ukončil poměrem 6:1 a druhý 6:3.

Poslední zápas

Finále nabídlo znovu duel dvou hráčů, kteří jsou v žebříčku ATP kousek od sebe. Rublev musel totiž přejít přes devatenáctiletého Holgera Runa. Ten začal první set velmi dobře. Při svém vedení 4:2 ovšem ztratil podání, potom si ale držel svou hru a Andrey mu opět nabídl ztrátu. První sada tedy skončila 7:5. Následující půlhodinu zvládl lépe pětadvacetiletý Rus jenž vyhrál druhou sadu 6:2.

Poslední set byl opět dramatický. Jako první chyboval Rublev a Dán najednou vedl 4:2, poté Holger přišel o podání, a náhle svítilo na tabuli skóre 5:5. Následně přišel Run o své podání, což ho nejspíše zlomilo a vítězství slavil Andrey.

"Moc dobře si ta předchozí finále pamatuju. To jsem ještě nebyl mentálně dost silný. Když jsem prohrával, myslel jsem si, že už nemám šanci a psychicky šel dolů. Dnes jsem si říkal: i když prohraješ, prosím věř až do konce," řekl Rublev. "Prohrával jsem 1:4 a 0:30 a odvracel brejkbol, ale nějak jsem to dal," uvedl šampion po finále.

Na dalším turnaji si zahraje čtyřhru s krajanem Romanem Safiullinem a bude jím Banja Luka v Bosně a Hercegovině.