Spálí se Shapovalov o Kopřivu?

Zdroj fotky: ATP

Ve švýcarském Gstaadu tento týden odstartovala hlavní soutěž antukového turnaje kategorie ATP 250. Roli nasazené jedničky plní Kanaďan Denis Shapovalov, který dostal do prvního kola volný los. V dalším kole ho čeká český tenista Vít Kopřiva, který se dere žebříčkem vzhůru. Poradí si Shapovalov s českou nadějí?

V tomto týdnu odstartoval antukový turnaj Swiss Open Gstaad, který je zajímavý tím, že se pořadatelské město nachází v nadmořské výšce 1050 m. n. m. a je i oblíbenou destinací mnoha celebrit, třeba Rogera Moorea či Grace Kelly. Kvalifikace začala již 17. 7. a turnaj vyvrcholí v neděli 25. 7. Představí se na něm řada hvězdných jmen, jakými jsou Denis Shapovalov, Roberto Bautista-Agut nebo čerstvý vítěz turnaje ve švédském Bastadu Casper Ruud. České barvy bude hájit pouze Vít Kopřiva, který již prošel dvoukolovou kvalifikací a v prvním kole porazil Johana Niklese ze Švýcarska.

Tráva mu vyhovuje, ale co Kopřiva?

Denis Shapovalov se z osobních důvodů nezúčastní olympijských her v Tokiu. Ve švýcarském Gstaadu tak plní roli nasazené jedničky. Do prvního kola dostal volný los a v tom druhém svede souboj s Vítem Kopřivou.

Shapovalov nezačal letošní sezónu vůbec špatně, nicméně asi očekával, že toho na tvrdém povrchu uhraje trochu více. Větším úspěchem pro něj totiž byla pouze semifinálová účast na březnovém turnaji v Dubaji, kde padl v třísetové bitvě s Lloydem Harrisem. Antuková sezóna mu příliš nevyšla. Světlou chvilkou pro něj bylo finále v Ženevě, kde podlehl Casperu Ruudovi. O French Open přišel kvůli problémům s ramenem.

Jistá satisfakce přišla na trávě, kde znovu našel svou formu z předchozích let. ve Stuttgartu sice došel pouze do čtvrtfinále, ale v Queen's Clubu už si zahrál semifinále. To nejlepší si ovšem nechal na Wimbledon, kde dokráčel až do semifinále a skončil na raketě pozdějšího vítěze Novaka Djokoviče po setech 7:63, 7:5 a 7:5.

Útok na TOP 200

Na druhou stranu antukového kurtu se postaví nováček na ATP okruhu Vít Kopřiva. Čtyřiadvacetiletý rodák z Bílovce zažívá pravděpodobně průlomovou sezónu a je dost možné, že ke konci roku bude atakovat TOP 200, přičemž se k tomuto cíli může už v následujících dnech přiblížit.

Kopřiva si v letošní sezóně nevede vůbec špatně. V březnu si zahrál semifinále na halovém turnaji v Petrohradě. Další dvě semifinále přidal ještě na dvou antukových challengerech. První se uskutečnil na konci dubna v Římě, druhý na začátku července v Německu.

Český hráč se do hlavní soutěže v Gstaadu nedostal přímo, ale musel projít kvalifikací, která nebyla úplně jednoduchá. Porazil bývalého 45. hráče žebříčku Maximiliana Marterera z Německa, a poté Enza Couacauda z Francie. Prvním soupeřem v hlavní soutěži mu byl domácí Švýcar Johan Nikles, kterého přehrál jednoznačně 6:2 a 6:1.

Kanadský mráz Kopřivu (ne)spálí

Když se podíváme na žebříčkové postavení, tak je jasné, že favoritem je aktuální světová desítka Denis Shapovalov. Ten si z Wimbledonu přivezl sebevědomí, nicméně přechod z trávy na antuku může být zrádný. Ve prospěch českého hráče hovoří hned několik faktorů. Je rozehraný z kvalifikace a v zápase se Shapovalovem nemůže nic ztratit, ba naopak. To spolu s jistou mentální laxností temperamentního Kanaďana by mohlo trochu zamíchat kartami a udělat tak z jednoznačného zápasu dramatickou podívanou. Možná se potvrdí známe české rčení, že "mráz kopřivu nespálí".

Nezapomeňte nás sledovat také na Facebooku a Instagramu.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full