To bude ale hráč... Felix Auger-Aliassime

Felix Auger-Aliassime je mladý, talentovaný hráč z Kanady, který se objevil na profesionálním okruhu teprve nedávno. Dostal se již osmkrát do finále turnajů ATP, ale nikdy neuhrál ani set. Zlomí toto prokletí v německém Halle nebo mu vystaví stopku desetinásobný vítěz tohoto turnaje Roger Federer?

Felix Auger-Aliassime je kanadský, profesionální hráč tenisu. Narodil se v kanadském Montrealu a zanedlouho oslaví 21. narozeniny. Na profesionálním okruhu debutoval už ve svých 15 letech. V roce 2016 vyhrál juniorskou kategorii na US Open, kde ve finále zdolal Miomira Kecmanoviće.

Hurá mezi dospělé!

Přechod mezi dospělé hráče zvládl Felix skvěle a podařilo se mu získat šest titulů na turnajích nižší kategorie. Největším úspěchem je titul na challengeru v Taškentu z roku 2018, kde ve finále porazil Kamila Majchrzaka 6:3 a 6:2. Na tyto úspěchy dokázal navázat a prosadil se i na turnajích ATP. V roce 2019 se dostal hned třikrát do finále. Na úvod sezóny došel do finále antukového podniku v Riu de Janeiru, ke ve dvou setech podlehl Laslu Djerovi. Dále se dostal do finále v Lyonu, kde nestačil na Francouze Benoita Paira a na trávě ve Stuttgartu podlehl Matteovi Berettinimu. V témže roce se dostal ještě do semifinále turnaje v Queen's Clubu a do semifinále podniku Masters v Miami, kde podlehl ve dvou setech Johnu Isnerovi z USA. Stal se tak nejmladším semifinalistou turnaje v Miami za posledních víc než 35 let.

Halové úspěchy v roce 2020

V roce 2020 Felixe nepřibrzdila ani pandemie a dařilo se mu především na halových turnajích. Třikrát sahal po poháru pro vítěze. Bohužel, ani tady nedokázal Felix vytěžit víc než finálovou účast. V Rotterdamu nestačil na Gaela Monfilse, v Marseille na Stefana Tsitsipa a v Kolíně nad Rýnem na Alexandra Zvereva. I v těchto fináloných zápasech Felix neuhrál ani jeden set.

Prolomí Felix smůlu v roce 2021?

Finálová smůla Felixe neopustila ani v roce 2021, kdy na úvod sezóny famózně dokráčel do finále přípravného turnaje v Melbourne, ale opět prohrál. Tentokrát se jeho přemožitelem stal Daniel Evans, se kterým podlehl 6:2 a 6:3.

Těžko soudit, co je za těmito neuspěchy ve finálových utkáních, protože Felix je šikovný a talentovaný hráč, který má hru na to vyhrávat největší turnaje. Možná zde hraje roli tlak a jisté pochybnosti, které pramení z prvních neúspěchů? Protože na nižších turnajích Felix finálové zápasy zvládal. Je třeba finále turnajů ATP ta hranice, kde se láme chleba? Kde se odděluje plevel od zrn? Ať je to tak či onak, Felix se v letošním roce rozhodl navázat spolupráci s Antoniem Nadalem, který mu pomáhal s přípravou na antukovou část sezóny. Jak moc spolupráce s Nadalem Felixovi pomohla, ukáže teprve čas, nicméně jeho aktuální forma na antuce nebyla příliš oslnivá. Výjimkou je čtvrfinále v Barceloně.

Travnatou sezónu zahájil v německém Stuttgartu, kde se mu podařilo dojít do osmého finále, které ovšem skončilo nezdarem. Nad jeho síly byl Chorvat Marin Čilič, a tak se první titul na okruhu ATP pro Felixe opět vzdálil. Touto nepříjemnou finálovou statistikou se Felix Auger-Aliassime přiblížil rekordu Juliena Benneteau z Francie, který má finálovou bilanci 0:10.

Přesně na den o 19 let mladší

Aktuální 21. hráč žebříčku, Felix Auger-Alliassime, odstartoval tento týden svou účast na travnatém podniku v Halle, kde v prvním kolem hladce postoupil přes Huberta Hurkacze z Polska. Shodou okolností s polským hráčem na tomto turnaji hraje i čtyřhru, kde již společně porazili pár Khachanov/Rublev.

V osmifinále na Felixe čeká mnohem větší výzva, možná ta největší, která mu na turnaji v Halle mohla zkřížit cestu. Onou překážkou je desetinásobný vítěz tohoto turnaje Roger Federer. Federer zde v první kolem porazil Ilyu Ivashka z Běloruska 7:6(4) a 7:5. Bude to jejich první, společné utkání, jenž se ponese v duchu divokého mládí a zkušeného matadora.

Favoritem zápasu je nepochybně Roger Federer, ale ani kanadský mladík není bez šance. Možná se dočkáme okamžiku, kdy pomyslně Federer předá štafetu, jelikož tyto dva hráče spojuje jedna zajímavost. Dělí je na den přesně 19 let. Výhra nad Federerem by mohla Felixovi hodně pomoct, dodat sebevědomí a prorazit finálovou smůlu a nevýrazné výsledky na grandslamech. Ať už zápas dopadne tak či onak, je nutno říct, že je Kanaďan stále na začátku své kariéry a nějaký ten vytoužený úspěch jistě příjde.

Také nás nezapomeňte sledovat na instagramu a facebooku.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky
Google translate
usercalendar-full