Adam Jurajda: Mým cílem je být aktivním hráčem

Zdroj fotky: Václav Dobeš

Adam Jurajda je mladý 18letý český talent, který se účastnil juniorského French Open a v těchto dnech bojoval i na Wimbledonu, kde ale bohužel vypadl hned v prvním kole. Adam nám sdělil své dojmy právě z probíhajícího juniorského Wimbledonu a také sdílel, jaké má plány do budoucna.

Ahoj Adame, chtěl bych ti velice poděkovat, že jsi svolil k rozhovoru a že sis na nás udělal čas.

Dobrý den, děkuji za váš zájem.

Představil bys našim čtenářům tvůj styl hry a co je ve hře tvým cílem?

Od mala jsem byl tlačen do toho hrát aktivně, tlačit, tvořit hru, dostávat se co nejvíce na síť. Dále se snažit ovlivnit průběh zápasu, používali jsme termín „mít zápas pod svou taktovkou“, toho se snažím stále držet. Myslím si, že dobře servíruju, což je velké plus a na tom svou hru zakládám. Snažím se tedy poskládat vše, v čem vynikám, tedy dobrý servis, forehand a kondička. Jak jsem již říkal, cílem je pro mě být aktivním a nebýt obranář.

Zúčastnil jsi se letošního ročníku juniorského Wimbledonu. Jaké jsou tvé pocity po tom, co se ti nepovedlo postoupit do druhého kola?

Hrát juniorský Wimbledon je neskutečný zážitek, účastnit se toho všeho, toho obrovského dění. Víte, že mělo obrovský smysl se tomu sportu věnovat, obětovat tomu strašně moc času a sil. Vesměs je to taková odměna tady být a člověk si to neskutečně užívá.

Bohužel musím říct, že mě to strašně mrzí. Cítil jsem obrovskou šanci něco uhrát, jelikož jsem neměl vůbec špatný los, ale prostě to nevyšlo. Bylo neskutečné se tohoto turnaje účastnit, ale samozřejmě každý nechce skončit pouze u účasti, ale chce také uhrát nějaký výsledek, takže jsem určitě zklamaný.

Jak bys zhodnotil právě ten jediný zápas? Překvapil tě v něčem tvůj soupeř?

Upřímně jsem soupeře vůbec neznal, pouze z vyprávění od kluků z Čech, kteří ho potkali a kterých jsem se na něj zeptal. Jediné, co jsem před zápasem věděl, bylo to, že je poměrně solidní hráč a když dostane čas, dokáže se se hrou popasovat, dokáže tvořit. Nebylo to ale nic, v čem by měl být lepší. V zápase se to potvrdilo, ničím mě nepřekvapil, hrál solidně zezadu. Já jsem hrál ze začátku dobře, byl jsem lepší, bohužel za stavu 2:1 pro mě a při mém podání zahrál parádně tři světové prohozy, a to ho ohromně nakoplo. Z mé strany to rozhodně nebyl nejlepší výkon a nejspíš na mě dolehla nervozita.

Tiebreak karta, Tiebreak, Tenisová karta
 

Pokud se nepletu, byl to pro tebe již druhý juniorský grandslam. Přiblížil bys jaká je tam organizace a v čem se to liší od ostatních turnajů?

První věc, kterou bych zmínil, je ta, že se to absolutně nedá srovnávat s žádným jiným turnajem. Jsou čtyři grandslamy za rok a tyto turnaje mají opravdu tu nejvyšší kvalitu. Od začátku člověk cítí velikost turnaje, tu historii a slávu. Organizace je tady neskutečná, všichni se o hráče starají a snaží se pro ně dělat maximum. Bohužel tento rok je strašně moc omezení, jak pro nás hráče, tak pro diváky.

Na Wimbledonu soutěžíš ještě ve čtyřhře. Jaké jsou cíle právě v ní a hraje se na travnatém povrchu, oproti těm jiným, jinak?

Ve čtyřhře mám cíle určitě ty nejvyšší, protože si myslím, že hraju kvalitního debla. Jsem aktivní hráč, snažím se chodit na síť, a navíc jsem se sešel s kvalitním parťákem, který hraje podobným stylem, jako já. Myslím si, že můžeme mít obrovské ambice a také si myslím, že šanci máme rozhodně velkou. Po prvním kole jsme měli skvělé pocity, hrálo se nám spolu dobře, a to je důležité (pozn. red.: Adam se svým spoluhráčem vypadl ve druhém kole).

Čtyřhra je samozřejmě o tom, kdo je aktivnější, kdo hraje lépe na síti. Čím je člověk starší, tak se ukazuje, že to tak opravdu je. A právě na trávě se tento atribut, tedy hrát aktivně, dostávat se na síť a nenechat míček spadnout, dvojnásobí.

Jaké jsou teď tvé plány?

V následujících týdnech mám spíše reprezentační povinnosti. Začíná to mistrovstvím Evropy do 18 let ve Švýcarsku, na to navazuje kvalifikace mistrovství Evropy družstev, která se naštěstí hraje v České republice, takže nemusím nikam cestovat. Také bych se rád ukázal na Pardubické juniorce a předvedl tam solidní výsledek.

Jaké jsou tvé cíle na tuto sezónu, potažmo na tu následující?

Cílem pro mě byly grandslamy. Austrálie byla zrušená a Paříž se sice odehrála, ale bohužel ne s nějakým výsledkem. Chtěl bych dobře reprezentovat Českou republiku a poté bych se chtěl ubírat směrem k dospělé kategorii, nějaké future turnaje, popřípadě challengery.

Nejsem ten typ hráče, který by si stanovil nějaké přesné cíle. Chci jít zápas od zápasu. Určitě bych se ale rád dostal co nejvýš na ATP žebříčku, tím pádem bych mohl účastnit turnajů dospělých, takže to je asi ten konkrétní, hlavní cíl, kterého se snažím držet.

Velice ti děkuji za tvůj čas a za celou redakci přeji mnoho úspěchů.

Já děkuji za zájem a přeji hezký den.

Rozhodně nás sledujte také na FacebookuInstagramu, aby Vám neuniklo něco nového z tenisového světa.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full