Australian Open - Muchová se s turnajem loučí

Na Australian Open se dnes odehrály duely o postup do finále. Ve hře jsme mohli vidět třeba Karolínu Muchovou, Serenu Williamsovou a Novaka Djokoviče. Pokud se chcete dozvědět, jak jejich zápasy dopadly, přečtěte si následující článek. Takovýto rozbor dne vám nabízíme denně během celého turnaje.

WTA
Muchová a Williamsová končí

Jako první na kurt nastoupily tenistky, které už mají zkušenosti s tím, vyhrát grandslam. Serena Williamsová čelila Naomi Osakaové. Vzájemná bilance favorizovala Japonku, která dokázala vyhrát dva ze tří duelů s americkou veteránkou. První set nabídl spoustu nevynucených chyb od obou hráček. Nejdříve hned v úvodním gamu přišla o svůj servis světová trojka. To pro ni však neznamenalo konec setu. Právě naopak. Sada tímto pro ní teprve začala.

Williamsová byla ve výměnách agresivnější, ale od stavu 2:0, kdy vedla, začala příliš chybovat. Skoro každý úder od ní byl ukončen do sítě nebo za základní čáru. Naomi obrátila stav v prvním setu a vedla 5:2. Ale nebylo to tak jednoduché jak by to mohlo vypadat. Japonka na druhou stranu kurtu trefila jen 36 % prvních podání. A proto se často bojovalo i o její servis. Ale ona v těch klíčových chvílí zachovala klidnou hlavu a breakbally odvrátila. Vítězný forehand ukončil první dějství za 39 minut.

Ve druhém setu se do náskoku tentokrát jako první dostala Osakaová. Serena pokračovala ve výkonech z minulé sady a nevypadalo to s ní příliš dobře. Na hru soupeřky stále ztrácela. Po ztraceném servisu se ale uvolnila a začala se vracet ke svému tenisu. Mohli jsme vidět mnoho vyrovnaných výměn, během kterých se aktérky zápasu přetahovaly o každý fiftýn. V osmém gamu přišel vysněný break pro Američanku. Ta se blýskla několika kvalitními returny přímo pod nohy soupeřky a vybojovala si tři breakbally. Využít dokázala až ten třetí s výpomocí od Naomi, která si připsala už osmou dvojchybu. Tímto byl stav setu vyrovnán na 4:4. Pak však přišla další smršť vítězných úderů od vítězky Australian Open z roku 2019. Ta nejdřív čistou hrou sebrala podání Williamsové, poté dalšími čtyřmi vyhranými fiftýny v řadě ukončila první semifinále. Serena tak ani na prvním letošním grandslamu nepřekoná rekord Steffi Grafové.

Konec české naděje

Osakaová bude favoritkou i ve finále. V něm se utká s Jennifer Bradyovou, která bohužel ve třech setech dokázala vyřadit poslední českou zástupkyni Karolínu Muchovou. Zápas to byl ale vyrovnaný a rozhodnout musel až třetí set. V první sadě to bylo velmi vyrovnané. Obě tenistky příliš chybovaly a mohli jsme vidět mnoho chyb. Nejdříve ztratila servis Muchová, která už počtvrté na turnaji takto začala zápas. Naštěstí ho po chvíli získala zpět. Od té doby se hra hráček zklidnila. Smolný moment přišel během devátého gamu. Bradyová zahrála úžasný agresivní return pod nohy soupeřky, kterým si vybojovala i setball. Muchová následně udělala dvojchybu, kterou odevzdala soupeřce do vlastnictví první set.

Druhý set byl z pohledu českých fanoušků příjemnější na pohled. Karolína v něm předvedla neskutečný výkon. Nejdříve rychle sebrala servis soupeřce. A to především díky jejím nechytatelným returnům. I přesto, že do kurtu trefila jen 53 % prvních servisů, tak na podání ztratila pouze jednu výměnu. Soupeřku ve výměnách jasně přehrávala a vytvářela na ni tlak. Vrcholem byl game za stavu 5:3. Američanka měla možnost opět snížit stav, ale místo toho přišla o svůj game a Muchová se mohla radovat ze srovnání.

Bradyová se nevzdala a vzchopila se. Naopak rodačce z Olomouce se přestalo dařit. Už od začátku hromadila chyby a ulehčovala Američance gamy. Asi nejdůležitější game za stavu 1:1 Muchová ztratila. Tři nepodařené forehandy na boční lajnu opět do vedení dostaly soupeřku. Češka se snažila během následujících gamů vyrovnat, jenže další a další chyby jí to nedovolovaly. Zápas se chýlil ke konci a Jennifer se dostala k prvním dvěma matchballům. Aktivní hrou dvacátá sedmá hráčka na okruhu smazala možnosti na uzavření zápasu. A dokonce v gamu vybojovala i tři breakbally. Jenže ani jeden bohužel nedokázala využít a Australian Open pro ni skončilo. Karolína Muchová se i přesto dostala zatím nejdále na grandslamových turnajích.

ATP
Konec ruské senzace

Aslan Karatsev, který v minulých kolech porazil Schwartzmana nebo Dimitrova, tentokrát tvrdě narazil. V cestě mu stál Novak Djokovič. Srb, který si v zápase třetího kola způsobil zranění v oblasti břišních svalů, byl v prvním setu stoprocentní. Dařil se mu servis a hlavně hra od základní čáry. Soupeře proháněl po celém kurtu. Rusovi dlouho trvalo, než se dostal na úroveň úderů, kterou předváděl v předešlých zápasech. V delších výměnách nestačil na světovou jedničku a příliš chyboval. V osmém gamu Karatsev udělal tři nevynucené chyby a jednou nedůrazně zakročil u sítě. Tím o svůj servis přišel a Djokovič první sadu další čistou hrou ukončil.

Druhý set mohl být ukončen mnohem rychleji. Kvalifikantovi se nedařilo a přišel zkraje sady o dvě podání opět čistou hrou. Djokovič na kurtu jednoznačně dominoval a zajistil si vedení 5:1. Poté se teprve začala zlepšovat hra Karatseva. Ten začal více využívat hru u sítě a zatápěl soupeři. Hrály se dlouhé výměny, ve kterých se vždy Srb snažil rozhodovat o změně tempa. To se mu však vždy nedařilo. Jeho chyby přibližovaly Rusa k navrácení do setu. Dokázal ztrátu stáhnout na 4:5, ale Novak měl další šanci na dopodávání. Světová jednička neměla daleko od další ztráty servisu. V rozhodujících chvílí, kdy musel Novak odvracet breakball, mu pomohlo podání. Nejdříve získal přímý bod a následně zapsal dvanácté eso. Po 80 minutách hry využil 3. setball a vedl už 2:0.

I do třetího setu vkročil lépe Djokovič. Jenže Aslan dokázal nečekaně srovnat na 2:2. Hlavním důvodem bylo, že Novak byl příliš v defenzívě a nechal soupeře hrát. Pak přišla ale rychlá sprcha pro ruského tenistu. Další breakball si už nevypracoval a sám prohrál obě svá podání. Ztrátou čtyř gamů v řadě byl po setech 3:6, 4:6 a 2:6 zápas ukončen. Djokovič si v neděli zahraje proti vítězi z duelu Tsitsipas a Medveděv. Celkem už bude bojovat o devátý vavřín na Australian Open.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full