Australian Open - Muchová zdolala světovou jedničku

Na Australian Open se dnes rozhodlo o zbylých postupujících do semifinále. Ve hře jsme mohli vidět poslední českou zástupkyni Karolínu Muchovou. Pokud se chcete dozvědět, jak dnešní zápasy dopadly, přečtěte si následující článek. Takovýto rozbor dne vám nabízíme denně během celého turnaje.

Muchová dokonala obrat

Hned na úvod hracího dne čekal pro české fanoušky nejzajímavější zápas. Ve hře byla poslední evropská zástupkyně na Australian Open Karolína Muchová. Ta nastoupila proti světové jedničce Ashley Bartyové. První servírovací game Muchové nebyl zrovna procházkou růžovým sadem. Snažila se výměny ukončovat rychle, i přesto, že neměla úder připravený. Nevynucených chyb velmi rychle přibývalo. Po první dvojchybě prohrála Muchový i svůj druhý servis a začala podobně jako v předchozím zápase proti Mertensové, kde prohrávala 0:4. Tentokrát však k žádnému velkému obratu nedošlo. Domácí hráčka první setu sebejistě dopodávala. Celkem na servisu ztratila pouze 4 výměny.

K žádnému zlepšení nedošlo ani v druhém dějství. V úvodu opět ztratila Muchová servis. Nevypadalo to s ní dobře a chvilkama budila pocit, že má na krajíčku. Za stavu 2:1 pro Australanku byla hra na chvíli zastavena. Dokonce následně došlo k tomu, že ošetření proběhlo v útrobách stadionu. Po návratu jako by Australanka vypadla z tempa. O získaný break přišla a její chyby dovolily poprvé soupeřce, aby v zápase vedla. Karolína se po ztracených gamech uklidnila a přestala kazit. Světovou jedničku drželo hlavně první podání, které jí pomohlo k odvrácení dvou breakballů. Nejdůležitější okamžik přišel za stavu 4:3. Ashleigh musela jít do výměn několikrát po druhém podání a Češka tak dokázala bojovat o soupeřky servis. Až čtvrtý breakball Muchová využila a dostala se do vedení 5:3. A o náskok už naštěstí nepřišla, když ukončila set čistou hrou.

Třetí dějství začalo nejlépe jak mohlo. Muchová ihned vzala soupeřce servis. Pak sice bojovala i o ten svůj, ale tam jí pomohla soupeřka. Světová jednička byla krůček od srovnání, ale vždy přidala nevynucenou chybu do statistik. Náskok přidal Češce dostatek sebevědomí. Muchová převzala aktivitu a zásobovala domácí hráčku útočnými údery po celém kurtu. Výrazně jí v tom pomáhal i servis, který zlepšila a získávala po něm většinu výměn. Za stavu 4:2 přišla Bartyová o svůj další servis a načala tak čtvrtou desítku nevynucených chyb. Muchová tak dostala šanci celý zápas dopodávat. To nebylo jednoduché a musela odvracet tři breakbally. To se však podařilo a esem ukončila zápas po setech 1:6, 6:3 a 6:2.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tiebreak (@tiebreak__tennis)

Ryze americký souboj

Na soupeřku si musela Češka počkat. Měla vzejít s následujícího amerického duelu Pegulaová a Bradyová. Mnohem lépe do prvního setu vkročila Jessica Pegulaová. Ta předvedla šňůru 14 získaných výměn v řadě a vedla 3:1. Na kurtu byla dominantní a její soupeřka nezvykla oproti minulým zápasům na turnaji kazila. Bradyové se nakonec podařilo srovnat stav na 4:4. Jenže další nevynucené chyby a hlavně dvojchyba na breakball znamenaly opět ztrátu servisu. Jessica ovládla první set 6:4, když si protihráčka připsala již sedmnáctou chybu.

Poté jakoby se role na kurtu úplně otočily. Čtyřiadvacátá hráčka světa přestala chybovat. Po prohrané sadě se zklidnila a předváděla útočný tenis. Soupeřka nestíhala odvracet údery, které byly umísťovány po celém dvorci. Zápas začal mít jednoznačnou favoritku. Druhé dějství vyhrála Bradyová 6:2. Zkraje třetího setu to s ní ale nevypadalo dobře. Po velmi dlouhém prvním gamu ztratila servis, i přestože odvrátila 4 breakbally a pustila soupeřku do vedení. To bylo však to poslední, co Pegulaová dokázala. Výkony hráček se začaly od sebe velmi odlišovat. Bradyová získala šest gamů v řadě a po prvním ztraceném setu se jí podařilo zápas otočit a vyhrát. Postupem vyrovnala svoje grandslamové maximum z roku 2019, kdy se též dostala do semifinále na Australian Open.

Devatenáctá výhra v řaděSouboj o semifinále na Australian Open nabídl i v mužském pavoukovi krajanský souboj. Daniilu Medveděvovi čelil Andrey Rublev. Predikoval se velký souboj, ke kterému nakonec nedošlo. Zápas totiž skončil už po třech setech. V prvním setu bylo vidět mnoho chyb od obou hráčů. Každopádně se hrál agresivní tenis, na který se dobře koukalo. Jako první o servis přišel Rublev, ale výraznou aktivitou si následně vzal svoje podání zpět. Za stavu 5:6 měl Rublev možnost srovnání a zajištění si tiebreaku. Světová čtyřka ukázala svoji bojovnost a skvělou defenzívu. Medveděv nedovolil soupeři vítězně zakončit a set vyhrál čistou hrou při podání soupeře.

Druhé dějství bylo dlouho vyrovnané. K výrazné změně došlo až ve druhé polovině setu. Za stavu 3:3 musel starší z dvojice Medveděv odvracet tři breakbally. K tomu mu pomohl soupeř, který začal opět hromadit chyby. To také napomohlo světové čtyřce, která tak uhrála svůj servis a zároveň ho sebrala soupeři. Druhá sada skončila též čistou hrou. Rublev nevkročil do třetího setu ideálně. Ve výměnách přestával stíhat a soupeř byl ten, který diktoval tempo. Daniil si vybojoval vedení 4:0. Žádný zvrat už v zápase nepřišel. Medveděv získával mnoho fiftýnů už po servisu. Zároveň se také rozjel s vítěznými údery, kterých přidal do statistiky jedenáct. Zápas skončil po setech 7:5, 6:4 a 6:2. Daniil Medveděv si tímto výsledkem zajistil premiérový posun na třetí místo v žebříčku. Pokud by zvedl trofej nad hlavu, tak se posune ještě na druhou pozici hned za Novaka Djokoviče.

Nadal senzačně končí

Velmi nečekaně se s úvodním grandslamem rozloučil Nadal stejně jako loni ve čtvrtfinále. Tentokrát mu však stopku vystavil jeho oblíbený soupeř, proti kterému dokázal zvítězit v sedmi vzájemných duelech. Jen jediný prohrál na antuce v Madridu. Stafanos Tsitsipas se dlouho v zápase hledal. Španěl byl ve hře aktivnější a hlavně ztrácel minimální počet fiftýnů při svém servisu. První dva sety skončily rychle 3:6 a 2:6 z pohledu Řeka. Mnoho diváků už predikovalo další jednoznačný zápas. Jenže tímto ale skončila dominance světové dvojky. Ve třetím dějství se sály srovnaly. Rafael Nadal měl neskutečnou sérii na servisu, kde získal 24 z 25 výměn. O vítězi třetího setu měl rozhodnout tiebreak. Světová dvojka v něm pokazila mnoho úderů a dovolila soupeři stáhnout ztrátu.

Ve čtvrtém dějství jsme tentokrát mohli vidět jen breakbally při Nadalově podání. Ten však tři z nich dokázal odvrátit. Ten čtvrtý už nedopadl tak, jak by si Španěl přál. Úder za základní čáru vyšvihl Řeka do situace, kde měl podávat na srovnání stavu zápasu. A jakoby neměl ani nervy, protože se mu podařilo set dopodávat bez jakýkoliv problémů. Rozhodující set už byl setem o podání. Oba dva byli suverénní. Koncovka zápasu se rychleji přibližovala. Za stavu 5:5 přišel klíčový okamžik. Nadal udělal 4 nevynucené chyby v řadě a daroval svůj servis protihráči. Ten měl ale problémy s tím, aby zápas ukončil. Nadal ještě vytahoval růžky a vybojoval si breakball. Na něj ale Tsitsipas zareagoval přímým bodem z podání. Řek zápas ukončil bekhendem po lajně. O nejlepší výsledek na Australian Open i ostatních grandslamech se utká právě s Medveděvem.