Na Australian Open se ve čtvrtek dohrály zbylé zápasy druhého kola. Na kurtu jsme mohli vidět obhájkyni titulu, ale také české zástupce. Pokud chcete vědět, jak zápasy skončily, pokračujte ve čtení článku. O zápasech na turnaji vás budeme informovat vždy po odehraném dni, a to celý turnaj.
Po týdnu se opět proti sobě postavily Karolína Plíšková a Danielle Collins. Češka si v zápase dokázala hodně pomáhat servisem. V prvním setu si vypracovala několik brejkbolů, vždy když ale break vybojovala, hned sama servis ztratila. Po prvním setbolu, který nedokázala získat, se stav srovnal na 5:5. Plíšková pak tlačila na soupeřku a dokázala jí znovu sebrat servis a opět se dostala do vedení. Tentokrát však už žádné drama nepřišlo a čeští fanoušci se mohli radovat ze zisku setu. Druhý set proběhl snadněji, než by se zprvu zdálo. Plíšková si sice hned na začátku čistou hrou prohrála servis, pak ale stabilní hrou obrátila stav šesti gemy v řadě a mohla se radovat z dalšího postupu na Australian Open.
Soupeřkou jí bude další Češka Karolína Muchová. Té i ve druhém kole stačily k postupu dva sety. Moně Barthel toho na kurtu příliš nedovolila. Hrála velmi pestrou hru a nebála se přecházet k síti. Právě hra na síti získala Češce 16 výměn. Muchová tak po setech 6:4 a 6:1 vylepšila své maximum na Australian Open.
Kdo naopak svůj duel nezvládl je Bára Krejčíková. Ta proti Rusce žijící v Česku Ekaterině Alexandrovové nepředvedla nejlepší výkon. A to ani přesto, že v prvním setu Ruska dokázala trefit první servis jen ve 29 % případů. Krejčíková se k žádnému brejkbolu nedostala a sama musela o své podání bojovat. A právě hned o první servis v zápase dokázala přijít čistou hrou. Ruska byla aktivnější a agresivnější. Druhá sada už vypadala z pohledu Krejčíkové lépe. Dokázala se vyrovnat hře Rusky a pramenily z toho první brejkboly. První využití přišlo ale příliš pozdě, kdy už musela odvracet vedení 6:5 pro soupeřku. Druhý set se sice dostal do tiebreaku, ale v něm už opět dominovala Ruska.
Stadion Roda Lavera dnes zažil domácí souboj mezi světovou jedničkou Ashleigh Barty a Dariou Gavrilovou. Druhá zmiňovaná se na turnaj dostala jen díky organizátorům, kteří jí darovali divokou kartu. První set skončil velmi rychle. Povedená defenziva Bartyové dělala druhé Australance problémy. Po prvním setu, který dopadl 6:1, se rozehrál ten druhý, který mohl být také velmi rychle ukončen. Světová jednička se dostala do vedení 5:2, jenže poté začala chybovat. Celkem 26 chyb ve druhé sadě pomohlo Gavrilové k otočení skóre na 6:5. Nakonec si Ashley vynutila zkrácenou hru, v níž musela odvracet 2 setboly. To však zvládla a na domácím grandslamu se radovala z postupu.
Asi nejzajímavější zápas dne byl mezi Švýcarkou Bencic a Ruskou Kuznetsovou. Vítězku tohoto duelu jsme znali až po dvou a půl hodinách hry. Kvalita zápasu se rychle přelévala a první dva sety byla vždy suverénní jen jedna hráčka. V tom prvním, který nabídl výraznější souboj až ve svém finále, zvítězila Švýcarka. Ta dokázala využít první brejkbol za stavu 6:5 a vyhrála první sadu. Jenže do té druhé nevstoupila ideálně. Dva rychle ztracené servisy a 19 nevynucených chyb dopomohly ke srovnání. Ve třetí sadě se nejdříve k brejku dostala Bencic. Kuznetsova díky své agresivní a útočné hře zvládla otočit na 3:2. Pak však začala dělat chyby, které jí nakonec stály třetí set a celý zápas.
Sofia Kenin nezvládla to, co se od ní čekalo. Vítězka loňského ročníku Australian Open a finalistka Roland Garros dnes selhala proti Kaie Kanepiové. Ta si připsala již druhý velký skalp hráčky na grandslamu. Nikdo nemůže zapomenout na to, jak na US Open v roce 2018 vyřadila Simonu Halepovou po setech 6:4 a 6:2. Dnes k výhře potřebovala ještě o jeden gem méně. Na chybující Američanku nastoupila s útočnou hrou, ke které přidala i výborný servis. Keninová nevyužila jediný ze sedmi brejkbolů a s turnajem se rozloučila již ve druhém kole.
Do třetího kola dnes dokázal postoupit jen jediný Australan. Na turnaji jich celkem startovalo třináct. Ve třetím kole se již nacházel Nick Kyrgios a k němu se dnes přidala mladá hvězda Alex De Minaur. Tomu čelil Španěl Cuevas. Australan se nemohl příliš opřít o svůj servis. Zato se mu dařil pohyb po kurtu a hlavně údery od základní čáry, v nichž málokdy chyboval. Domácí hráč šel velmi rychle za postupem. Problém nastal ve třetím setu, kdy se Španěl rozjel a sebral soupeři podání. Osudným se však Cuevasovi stalo, že set nedopodával. De Minaur obrátil vývoj čtyřmi gemy v řadě a zajistil si postup.
I čtvrtý hrací den nabídl spoustu pětisetových zápasů. O ten první se až nečekaně postaral řecký tenista Tsitsipas. Proti domácímu hráči a majiteli divoké karty Kokkinakisovi měl v každé sadě setbol a v jedné dokonce mečbol. Světová šestka ani jednou neztratila servis a Australan se do pátého setu dostal především díky bojovnému duchu a nebojácným výměnám v tiebreacích. V pátém setu už ale domácí hráč tlak protihráče nedokázal odrážet. První čtyři brejkboly se mu ještě podařilo odvrátit, ten pátý už ale ne. Tsitsipas vyhrál 6:7, 6:4, 6:1, 6:7 a 6:4.
Ještě těžší práci měl Ital Fognini. Jeho krajan Caruso, který se nachází v žebříčku až okolo 80. pozice, s ním dlouho držel tempo. Viděli jsme ale především zápas plný chyb. Dohromady jich aktéři duelu nastříleli 125. Fognini v prvním setu přišel o servis i přesto, že celou sadu podával bravurně. Sám měl možnost brejknout soupeře, ten však uhrál 5 míčů v řadě a ukončil první set. Další dva sety se forma hráčů přelévala. Ačkoliv Fogniniho úspěšnost v prvním servisu klesla pod 50 %, srovnal stav zápasu.
Jenže stejným ziskem, tedy 6:2, se mladší Ital opět dostal do vedení. Fognini se ale herně zvedl, vyrovnal a v závěrečném setu už soupeři svůj servis nedaroval. Rozhodovalo se ve zkrácené hře, kde se Caruso dostal rychle do vedení 5:1. Fognini se ale nezalekl, vyrovnal na 8:8, a nakonec se jako první dostal k mečbolům. Ty nedokázal využít a možnost dostal také soupeř, kterému se ale také nedařilo. Čtvrtý mečbol už ale zkušenější Ital přímým bodem z podání získal.
Aktuálně je Rusko asi jeden z nejlepších tenisových států. Nejenže se mohou spolehnout na Medveděva, ale vysoko v žebříčku se za ním nachází Rublev a Khachanov. A všichni tři zmiňovaní si zajistili třísetovými zápasy postup do dalšího kola. Khachanov v utkání druhého kola přejel Litevce Berankise. Soupeř mu herně nestačil a během třech setů nahromadil přes 50 nevynucených chyb. Menší problémy měla světová osmička Rublev. Brazilec Montiro byl první dva sety lehkým soupeřem. Rus nenabídl jediný brejkbol a agresivním tenisem si s protihráčem dělal, co chtěl.
Jenže ve třetím setu se hra Brazilce zlepšila. Rublev se sice dostal k pěti brejkbolům, jenže ani jeden nevyužil. Za stavu 4:5 sám musel poprvé čelit možné ztrátě servisu. Pro Monteira byly brejkboly zároveň jeho prvními setboly. Rus nakonec dokázal svůj servis získat a set se dohrával v tiebreaku. Do něho vkročil lépe Brazilec, jenže Andrey Rublev stav opět obrátil. V dalším kole na Australian Open se utká se Španělem Lopezem.
Daniil Medveděv nedovolil žádné překvapení. Španěl Roberto Carballes Baena, který se v žebříčku nachází na chvostu první stovky, v zápase získal méně než 50 % bodů po svém prvním servisu. Rus zase nastřílel 13 es a 35 vítězných úderů. Po setech 6:2, 7:5 a 6:1 si světová trojka zajistila souboj se Srbem Krajinovičem, na kterého před dvěma roky v dosud jediném vzájemném zápase nestačil.
Už po druhém kole na turnaji dohráli čeští zástupci. Tomáš Macháč čelil Berrettiniovi. Čech měl vždy problémy se začátkem jednotlivých setů. Ve všech třech setech, ve kterých prohrál, ztratil ihned svoje první podání. Šance ale měl a dokázal vzdorovat. Celkem bojoval o 13 brejkbolů, využít však dokázal pouze jeden ve třetím setu, který mu zajistil alespoň zisk jedné sady. Přesto Macháč ukázal, že je bojovník a v budoucnu nám může ještě mnoho ukázat.
Suverénní výkon předvedl na závěr dne Rafael Nadal. Bez ztráty servisu vyprovodil z kurtu amerického kvalifikanta Michaela Mmoha po setech 6:1, 6:4 a 6:2. Ve třetím kole ho čeká hráč z Velké Británie Cameron Norrie, se kterým si zahraje poprvé.