Australian Open – Plíšková smetla soupeřku

Na Australian Open se v úterý v ranních hodinách našeho času dohrály zbylé zápasy prvního kola. Na kurtu jsme mohli vidět finalistky z loňského ročníku, ale také pořádnou porci zápasů s českou účastí. Pokud chcete vědět, jak zápasy skončily, tak se to dočtete v následujícím článku. O zápasech na turnaji vás budeme informovat vždy po odehraném dni, a to celý turnaj.

Loňské finalistky Australian Open postupují

První zápas na centrálním kurtu nabídl lákadlo pro domácí publikum. Mladá Australanka Inglis čelila obhájkyni titulu Sofii Kenin. Světová čtyřka do zápasu nevkročila tou správnou nohou. Soupeřku sice udržovala pod tlakem, jenže finální úder většinou pokazila. Zato soupeřka hrála velmi precizně a snažila se hrát bez chyb. Tato taktika Australanky se dařila do stavu 5:5. Pak se již podařilo Keninové zlepšit svoji hru. Soupeřku ohrožovala ihned po returnu. Čtyři gamy v řadě jí získaly nejen první set, ale i náskok v druhé sadě. Obhájkyně titulu zápas vyhrála po využití až třetího matchballu 7:5 a 6:4.

Poražená finalistka z minulého ročníku Muguruza též rozehrála turnaj na úvod hracího dne. Soupeřkou pro ni byla šťastně vylosovaná náhradnice Margarita Gasparyan. Španělka se snažila hrát agresivně, ale soupeřka vracela čopované míčky. To se jí dlouho nedařilo odvracet, ale přesto si nakonec na tempo hry zvykla. Soupeřce po vyhrané první sadě 6:4 nadělila kanára.

Vítězný začátek pro vítězky generálek

Formu z přípravných turnajů v Melbourne předvedly Belgičanka Mertens a Ann Li, která si postupem zopakuje po loňském roce souboj o postup mezi nejlepších 32 hráček. Američanka Li byla první postupující z druhého dne, když smetla nasazenou Zhang po setech 6:2 a 6:0. Vyhrát dokázala i finalistka nedohraného turnaje v Melbourne Kontaveit. Ta měla především štěstí, že se Sasnovich nedařilo a nastřílela přes třicet nevynucených úderů.

První výhry v sezoně

Švýcarka Bencic měla co dělat, aby se podívala do dalšího kola. Proti Američance Davis to byl zápas, ve kterém první dva sety rozhodovalo, která hráčka jako první úder zkazí. Přesto se hrál hezký a útočný tenis s dlouhými výměnami. Švýcarka první set ovládla 6:3. V další sadě dokázala využít jen jeden breakball ze sedmi a stav zápasu byl srovnán. Naštěstí se světové dvanáctce začalo dařit první podání, kterým soupeřku zahnala za základní čáru a mohla tak vyvíjet tlak. Pomalu se její údery zlepšovaly, a nakonec vyhrála lehce 6:1.

Do zápasu prvního kola nečekaně nastoupila Francouzka Mladenovic. Ta se totiž odhlásila z deblového turnaje, kde měla s Maďarkou Babos plnit roli turnajových dvojek. Proti řecké hráčce Marii Sakkari to byl divoký zápas. Výkony hráček se přelévaly. Zápas skončil 6:2, 0:6 a 6:3 z pohledu Francouzky. Tu v příštím kole čeká Japonka Hibino.

Souběžně hrající Češky

Přesně ve tři hodiny ráno našeho času vstoupila na kurt první česká zástupkyně Marie Bouzková. Té los přiřadil velmi těžkou soupeřku Ukrajinku Svitolinu. Češka dokázala konkurovat světové pětce. Na rozdíl od soupeřky se snažila variovat údery, čímž znepříjemňovala výměny. Bohužel na výhru to nestačilo. Marii se v klíčových fází zápasu nedařilo. Měla více možností na to, aby vzala Ukrajince podání, ale podařilo se jí to jen jednou. Zápas skončil po dvou hodinách hry 3:6 a 6:7.

Souběžně na kurt při zápasu Bouzkové vstoupily další dvě české tenistky. Barbora Strýcová čelila dvojnásobné grandslamové vítězce Kouznetsové. Kristýna Plíšková se snažila najít recept na Britku Watson. Jenže zápasy dopadly totožně a Češky se s turnajem rozloučily prohrou ve dvou setech.

První, druhá a třetí výhra

Barboře Krejčíkové se podařilo po třísetovém duelu proti Zhang vyrovnat svůj nejlepší výsledek z Australian Open. Lehká práce to ale nebyla. Hrály se velmi dlouhé výměny. Obě hráčky předváděly kvalitní obranu. Číňance se však nedařilo vítězně zakončovat. Celkem nastřádala 57 nevynucených úderů. Nejvíce chyb vyprodukovala v závěrečné třetí sadě, čímž ulehčila Češce v boji o postup.

Velkou kanonádu předvedla naše jednička Karolína Plíšková. Proti Italce Paolini, která se nachází na chvostu první stovky žebříčku, předvedla dominantní hru. Silné a útočné údery k základní čáře nedokázala Italka odvracet. Plíšková nenabídla soupeřce za celý zápas jediný breakball a mohla se po setech 6:0 a 6:2 radovat z postupu do druhého kola. V něm se po týdnu utká opět s Američankou Collins.

Vyhrát dokázala i Karolína Muchová. Ta ve dvou setech porazila Ostapenkovou, kterou přestřílela na vítězné údery 23:15. V dalším kole narazí na aktuálně až hráčku z třetí světové stovky Němku Barthel.

Zápasy grandslamových vítězek

Až nečekaně rychle na turnaji skončila běloruská tenistka Azarenka. Proti Jessice Pegule ze začátku prvního setu hrála velmi kvalitní hru. Trefovala údery do míst, kde protihráčka nebyla a vytvořila si tak náskok 5:2. Při svém podání poté nevyužila setball a její hra se zbořila jako dům z karet. Místo vítězných úderů přicházely nevynucené chyby, které zavinily nejen prohrání prvního setu ale i celého zápasu. Pegula si zahraje proti další grandslamové vítězce Stosur, která v prvním kole čelila krajance Aiavě.

Další vyřazenou grandslamovou vítězkou je Sloane Stephens. Ta sice dokázala získat první set nad nebezpečnou Kazaškou Putinstsevou, jenže jednoznačná záležitost to nebyla. Celkem musel odvrátit 8 breakballů. Ve druhé sadě se sice dostala ještě do nadějného vedení 2:0, ale nedokázala si uhrát žádné další podání, přičemž o dvě přišla čistou hrou. Hromadění chyb neznamenalo jen ztrátu druhého setu, ale hlavně se jí soupeřka vzdálila i v závěrečné sadě. Yulia Putintseva si zajistila postup do druhého kola vítězstvím 4:6, 6:2 a 6:3.

Nejrychlejší zápas prvního kola, co se týče počtu gamů, předvedla další domácí hráčka Barty. Světová jednička za 45 minut hry vyhnala z kurtu Koviničovou z Černé hory dvěma kanáry.

Světová špička v suchém triku

Druhý hrací den bylo více mužských zápasů ukončeno už po třech setech. Hlavně se o to postarali účastníci světové desítky. Bez problému do prvního grandslamu vkročil Rafael Nadal, i přestože si před týdnem na ATP Cupu stěžoval na bolest zad. Srb Djere mu sice dokázal jednou vzít podání, ale duel prohrát 3:6, 4:6 a 1:6.

Vítězové ATP Cupu Fabio Fognini a Mateo Berrettini nemuseli též do třech setů. Ital Fognini se o své podání v zápase proti Herbertovi příliš opřít nemohl, protože první servis dokázal na druhou polovinu kurtu trefit jen v zhruba polovině případů. Celkem k tomu ještě přidal 8 dvojchyb. Berrettini v prvním kole narazil na nepříjemného Andersona. Přesto Ital herně obstál. Jediná pasáž, která pro něj byla nebezpečná se vyskytla v prvním setu, když musel celkem odvrátit 8 setballů. Situaci ale zvládl otočit a postoupil dále.

Na úplný závěr hracího dne se na kurt dostal Stafanos Tsitsipas, který čelil Simonovi z Francie. Zápas netrval nijak dlouho, protože Řek zvládl v každém setu přehrávat soupeře. Za hodinu a půl se Tsitsipas mohl radovat z postupu, který si zařídil vítězstvím 6:1, 6:2 a 6:1.

Ruská mašina

Dnes se na kurtu představili celkem čtyři tenisté z Ruska. A dokázali být stoprocentní. Nejdříve se představil Rublev. Ten si stabilní hrou od základní čáry dokázal hrát Hanfmannem, který se nachází až ve druhé světové stovce. Rus zápas vyhrál lehce ve třech setech.

Větší problémy měl Khachanov, který musel do čtyř setů. Proti Australanovi Vukicovi dokázal vyhrát první set, ale pak se mu nedařilo a druhý set v tiebreku vinou svých chyb prohrál. Ve třetím setu musel otáčet stav 2:5. Dost mu k obratu pomohl soupeř, který i přes vysoký počet vítězný úderů začal hromadit chyby. Takže i třetí sada končila tiebreakem, který tentokrát již Rus jednoznačně získal. Ve čtvrtém setu ztratil servis jen Australan, a to ho stálo i celý zápas.

Již patnáctý zápas v řadě dokázal vyhrát Daniil Medvedev. Obětí jeho formy byl Kanaďan Vasek Pospisil, který dokázal uhrát jen 8 gamů.

Skreč

Druhý český zástupce Tomáš Macháč, který se kvalifikoval do hlavní soutěže, se utkal též s kvalifikantem. V prvním setu byl trochu více v defenzivní pozici. Španěl Vilella určoval tempo hry. Set vyústil do tiebreaku, ve kterém měl Čech možnost doservírovat sadu, ale o obě své podání přišel. Velmi špatně to pro něj vypadalo i v následujícím setu, kdy jako první přišel o podání. Naštěstí hned dokázal sebrat podání i soupeři a za stavu 6:5 se mu to podařilo podruhé. A hra se náhle otočilo. Byl to Tomáš, který rozhodoval o tempu. Svému soupeři nadělil kanára a ve čtvrtém setu už vedl 3:0, když mu soupeř vzdal. Jeho dalším soupeřem bude již zmiňovaný Ital Berrettini.

Jen o pár minut později přišla další skreč na turnaji. Celkem již čtvrtá. Domácí hráč Thompson vzdal Norovi Ruudovi za stavu 3:6, 3:6 a 1:2. V zápase ho nic nelimitoval, nebo to alespoň nešlo vidět.

Nečekané prohry

Druhý hrací den nabídl i několik proher velkých hráčů, od kterých se to neočekávalo. Vyhrát nedokázal David Goffin, který nestačil na Popyrina. Patnáctý hráč světa vedl ve čtvrtém setu a podával na vítězství. Nedokázal však využít první dvě možnosti na ukončení zápasu. Další matchbally přišly v tiebreaku, které opět nedokázal získat. Proto přišel pátý rozhodující set. V něm hned na začátku získal soupeřův servis. Jenže z následujících sedmi gamů dokázal vyhrát jen jediný a s turnajem se rozloučil.

Venku je i světová třináctka Roberto Bautista. Ten nestačil na moldavského tenistu Albota. Prohru mu zavinilo množství chyb, které dokázal nakupit. Celkem jich za zápas udělal šedesát. První set ještě dokázal těžce získat v tiebreku, ale poté už byl bez šance. Soupeř mu dokázal nadělit i kanára. Albot se ve druhém kole utká o zlepšení jeho nejlepšího výsledku z roku 2019 na Australian Open.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tiebreak (@tiebreak__tennis)

Pokud si chcete přečíst, jak dopadl následující zápas Karolíny Plíškové, tak klikněte zde.