Australian Open - Serena Williamsová už je v semifinále

Na Australian Open se dnes rozehrály duely o postup do semifinále. Ve hře jsme mohli vidět třeba Simonu Halepovou, Novaka Djokoviče nebo Naomi Osakaovou. Pokud se chcete dozvědět, jak jejich zápasy dopadly, přečtěte si následující článek. Takovýto rozbor dne vám nabízíme denně během celého turnaje.

Veteránka na Australian Open končí

Další den odstartovaly dvě tenistky pocházející z Asie. Sie Su-wej, která dokázala porazit Markétu Vondroušovou, se utkala s Naomi Osakaovou. Světová trojka do zápasu vkročila s jasnou taktikou. Chtěla ihned útočit a nenechat soupeřku hrát její pestrou hru. A to se jí dařilo. Agresivní hrou se dostala v první sadě do vedení 4:1. Velké problémy Naomi dělal její servis. Dokázala trefit jen 40 % prvního servisu do kurtu. I proto se i o její podání mnohokrát bojovalo. Ona však na rozdíl od soupeřky dokázala všechny breakbally odvrátit. Zdá se, že velkým faktorem, proč se tentokrát Thajwance nedařilo, bylo to, že nebyla v úderech tak jistá jako v minulých zápasech. Jen v první sadě zaznamenala 15 nevynucených chyb. Osakaová v závěru setu vzala soupeřce ještě jednou servis a získala tím i set.

Druhá sada nezačala o moc jinak. Japonka jasně diktovala tempo zápasu. Dařilo se jí rychle ukončovat výměny. Sie Su-wej přesto zkoušela bojovat a nechtěla nic vzdát. Světová trojka se ale zlepšovala na servisu a už nepouštěla soupeřku k možnému breakballu. Ihned o první svůj servis světová deblová jednička přišla a protihráčce tím velmi pomohla. Osakaová byla nadále na kurtu dominantní a v dalším průběhu nehodlala nic měnit. Za stavu 2:5 šla jedenasedmdesátá hráčka podávat proti konci zápasu. V gamu ale předvedla mnoho nevynucených úderů. Nejdůležitější byl ten úplně poslední, protože Osakaová po něm po setech dvakrát 6:2 postoupila do semifinále na Australian Open.

Nekompromisní Serena

Zápas, ve kterém se Naomi dozvěděla svou příští soupeřku, začal velmi ostře. Serena Williamsová hned od začátku ukazovala, že to bude ona, která bude určovat tempo. Rumunka si nedokázala udržet své první podání, protože se při něm hrály dlouhé výměny, ve kterých musela Simona obtížně vracet míče na druhou stranu. Američanka trefovala agresivní údery po celém kurtu, jenže o náskok poté přišla. Místo vítězných úderů, které se na chvíli nedařily, se začaly připočítávat nevynucené chyby. Došlo ke srovnání na 2:2. Pak přišel opětovný útok od Williamsové. Halepovou si po kurtu vodila a ta ve výměnách vracela údery blíže k síti. To byla lahůdka pro Serenu. Třemi gamy v řadě získala klíčové vedení 5:2. Světová dvojka dokázala ztrátu o jeden game stáhnout, jenže čistý game při servisu sedminásobné vítězky Australian Open znamenal konec první sady.

Druhé dějství začalo o něco lépe pro Rumunku. Ta nejdříve v dlouhém gamu dokázala udržet svůj servis. Američanka následně při svém servisu ztratila hned první tři fiftýny a soupeřce nabídla tři možnosti na break. Na vině byly hlavně nevynucené chyby, které nakonec dopomohly Halepové k rychlému náskoku. Jenže ani to neznamenalo konec. Soupeřky ztrácely vzájemně podání až do stavu 3:2. Tehdy dokázala poprvé stav ve druhém setu Williamsová srovnat. Od té doby už zase začala hrát takový tenis, který byl Rumunce nepříjemný. Velmi agresivní hrou pomalu dělala krůčky k postupu do semifinále. Jistotu postupu získala, když sebrala Halepové i dva další servisy. Američanka postoupila ve dvou setech - 6:3 a 6:3.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tiebreak (@tiebreak__tennis)

Ohromující Karatsev

Rus Karatsev, který zažívá svůj první grandslam, předvedl ve čtvrtfinále další neskutečný výkon. Na jeho raketě tentokrát skončil Grigor Dimitrov. Bulhar před tímto utkáním na turnaji neztratil jediný set. Ze začátku to vypadalo, že se nebude ani nic měnit. Karatsev v prvním setu příliš chyboval. Celkem si připsal 19 nevynucených chyb. Ani jeho servis nebyl na takové úrovni jako v předešlých zápasech. Set trval jen něco málo přes půl hodiny. Velmi dobře se dařilo Dimitrovovi i v druhém dějství. Jenže tam ho dohnala jeho nízká statistika proměňování breakballů. Celkem jich vybojoval 9, ale využil jen jediný. Rodák z Moskvy se postupně začal zlepšovat. Za stavu 4:4 přišel klíčový moment zápasu. Karatsevovi se podařilo vzít soupeři servis. Náskok už nepustil a srovnal stav zápasu.

Ve třetím setu začal mít Dimitrov velké zdravotní problémy. Jednalo o oblast bederní páteře. Zranění mu bránilo v pohybu a omezilo i jeho servis. Rus měl cestu do dalšího kola velmi usnadněnou. Bulhar si dokázal uhrát jen jediný game a to hned v úvodu setu. Poté už získával gamy jen Rus. Po 28 minutách byla sada ukončená. Dimitrov se nechal ošetřit v útrobách stadionu. Jenže ani to mu k obratu nepomohlo. Ve čtvrtém dějství dokázal uhrát pouze o jeden game více než v předchozím setu. Rus Karatsev vylepšil své grandslamové působení postupem do semifinále. Už teď si zajistil premiérový posun do světové padesátky. Musíme ale dodat, že ani toto umístění pro něj nemusí být konečné.

Djokovič v nesnázích

Poslední duel devátého hracího dne nabídl velkolepou bitvu mezi dvěma hráči světové desítky. Novaku Djokovičovi jako obhájci titulu na Australian Open čelil Alexander Zverev. V prvním setu na kurtu velel Němec. Ten při svém servisu nepouštěl soupeře do výměn. Srb zároveň nevstoupil do duelu nejlépe. Kvůli nevynuceným chybám přišel o podání. Dlouho neměl nárok na srovnání. V desátém gamu ale světová sedmička povolila. Novak se poprvé dostal při jeho servisu do delších výměn, ve kterých byl úspěšnější. První sadu nakonec ukončil tiebreak. Oba si dlouho nedokázali udržet podání. Nakonec se to jako prvnímu podařilo Zverevovi a získal první set. Druhé dějství už bylo pod taktovkou Srba. Ve výměnách jasně dominoval a protihráče smetl 6:2. Alexander Zverev ale šance měl.

Ve třetím setu vedl už 4:1. Jenže poté začal hromadit nevynucené chyby a Djokovič se opět začal zvedat. Získal pět gamů v řadě a otočil vývoj setu a zápasu. Němec ovládal hru i ve čtvrtém dějství. Vedl už 3:0 a měl další breakbally, aby světové jedničce sebral podání. Nejen, že je nevyužil, ale následně si prohrál i servis a bylo vyrovnáno. Koncovka setu se blížila a přišla na řadu opět zkrácená hra. Tentokrát však úplně odlišná na rozdíl od té první. Aktéři si drželi sebevědomě servis až do stavu 6:6. V tu chvíli Zverev pokazil volej u sítě a daroval Djokovičovi druhý matchball. Ten ho už esem proměnil.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full