Švýcarský kouzelník Roger Federer opět čaroval

Roger Federer odstartoval svou pouť na pařížském Rolland Garros. V úvodním kole změřil své síly s kvalifikantem a aktuálním 204. hráčem žebříčku Denisem Istominem. Jak si Federer vedl a čím oslnil Matse Wilandera?

Federer školil protivníka

S návratem Rogera Federera na kurty to nevypadalo v letošní sezóně vůbec dobře. Vynechal úvodní grandslam sezóny a představil se až v arabském Dauhá, kde vypadl už ve čtvrtfinále. Federer se odhlásil z několika dalších turnajů s tím, že se chce připravovat na vrchol antukové sezóny, kterým je French Open.

Federer se rozhodl více věnovat přípravě, a tak vynechal většinu antukových turnajů (včetně tisícovky v Madridu a Římě). Nakonec antukovou sezónu zahájil na přípravném turnaji v Ženevě, kde prohrál hned úvodní vystoupení proti Andujarovi.

Švýcar v Ženevě nepůsobil na kurtu příliš svěžím dojmem. Pohyb, timing a strategie útoku pokulhávaly za tím, co basilejský rodák umí, proto u řady tenisových odborníků a vlastně i fanoušku budilo jisté rozpaky, jak bude jeho start na druhém grandslamu sezóny vypadat.

Možná přišla změna prostředí nebo celkového rozpoložení - žádný průšvih se v úvodním kole French Open nekonal. Roger Federer do prvního kola vyfasoval poměrně příznivý los v podobě uzbeckého kvalifikanta Denise Istomina. Nicméně, po jeho dosavadním návratu asi nikdo nečekal, že by Federer předváděl svůj nejlepší tenis. Opak byl pravdou a švýcarský tenista ukázal vynikající pohyb, pestrou hru a jasný cíl, jak svého protivníka zdolat. Istomin se s jeho hrou nedokázal vypořádat a prohrál 3:0 na sety.

Wilander popisuje Federerův kraťas

Co ovšem stojí za zmínku a podrobnou analýzu je několik fantastických úderů, které švýcarský kouzelník předvedl. V podání Federera vypadá pověstný kraťas jako něco velmi snadného a jednoduchého. Pravda je však taková, že jedna věc je provést kraťas technicky správně a druhá ho dokázat využít v ostrém zápase.

Pokud chce tenista provést kvalitní zkrácení a získat bod, nestačí úder provést technicky správně, musí ho vhodně načasovat, o čemž se ve studiu Eurosportu rozpovídal i bývalý švédský tenista a držitel 7 grandslamů Mats Wilander.

„Provedení forhendového kraťasu je poměrně složité, jelikož se častěji provádí z bekhendové strany. Pro úspěšné provedení kraťasu je nejdůležitější moment překvapení. Nesmíte dát najevo žádným pohybem, že chcete změnit rytmus hry, proto je nutné do poslední chvíle držet raketu tak, jako byste chtěli hrát klasický forhend. V momentě, kdy máte téměř míč na raketě, musíte rychle změnit držení rakety. V ten moment přijde technická stránka provedení úderu.“ Popisoval Mats Wilander.

Možná to nezní složitě, ale celý tento postup musí proběhnout rychle a efektivně, přesně jako to provedl Roger Federer v první setu za stavu 4:2 (0:30).

O zkráceních hry v zápase Federer-Istomin bychom toho mohli napsat mnohé, ale za zmínku stojí ještě jedno zkrácení za stavu 4:2 (15:30). Federer zahrál vyšší kraťas z bekhendové strany, který uzbecký tenista bez větších problémů doběhl a sám se pokusil o zkrácení, tedy o tzv. kontrakraťas. Přestože se situace pro Švýcara nevyvíjela nejlépe, vyrazil za míčem jako gepard útočící na gazelu, vrátil ho do kurtu a získal výměnu. Dokázal tak, že i v téměř čtyřiceti letech rozhodně nepatří do starého železa.

Forhendový slajz jako útočný úder?

Kromě fenomenálního forhendu, skvělého servisu a kraťasů ukázal Federer i poměrně neobvyklý úder. Jedná se o tzv. slajzovaný forehend, který většina hráčů a hráček hraje spíše jako obranný míč v nouzi. V praxi se jedná o podseknutí, kdy hráč udělí míči spodní rotaci. Právě tento úder ve druhém setu za stavu 0:1 (15:40) pro Istomina zahrál Federer jako vítězný míč.

Na všechny zmíněné kouzelnické triky basilejského čaroděje se můžete podívat ve videu pod článkem.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi

Nejnovější komentáře

Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full