Federer vs. Nadal: AO 2017

Přesně před čtyřmi lety, 29. ledna 2017, se v australském Melbourne odehrálo jedno z nejpamátnějších utkání tenisové historie. Souboj Rogera Federera s Rafaelem Nadalem byl vskutku fenomenální. Pojďme se tedy znovu podívat a trochu zavzpomínat na tento skvělý tenisový duel.

Bylo to finále, o kterém velká část tenisových fanoušků tajně snila, ale už jen zlomek z nich opravdu věřil, že může nastat. Sezona 2016 byla pro oba finalisty jedna z nejtěžších v kariéře. Španěla po celou sezonu sužovala zranění a znemožnila mu tak například pokračování na jeho nejoblíbenějším turnaji – Roland Garros. V důsledku toho se tak Nadal propadl až na 9. místo v žebříčku. Švýcar se na druhou stranu musel podrobit operaci kolene a vynechal celou druhou polovinu sezony. V důsledku této operace startoval na Australian Open, což byl jeho první turnaji od Wimbledonu 2016, až jako nasazená sedmnáctka.

Cesta do finále

Oba hráči museli při postupu až do finále přejít přes mnoho skvělých protihráčů. Federera nezastavili ani 3 hráči Top 10, konktrétně Berdych, Nishikori a v semifinále krajan Wawrinka. Nadal zdolal například Němce Zvereva či Milose Raonice a v semifinále v nádherné téměř pětihodinové bitvě Grigora Dimitrova 6:4 v páté sadě.

Setkání po delší době

Tito dva velikáni se utkali poprvé od roku 2015, kdy na domácím turnaji v Basileji zvítězil Federer. Ovšem favorit stál na druhé straně sítě. Ve vzájemné bilanci vedl Španěl 23:11 a na Grandslamu podlehl FedExovi naposledy ve Wimbledonu 2007. Na Australian Open byla bilance ještě drtivější, 3:0 pro Nadala

Finále

Zápas začal opravdu ve strhujícím tempu, jedna kvalitní výměna střídala druhou. Po úvodu, kdy si oba hráči střežili podání, získal první break v zápase Roger Federer. Vzhledem k tomu, že na svém podání nezaváhal, dovedl první set do zdárného konce v poměru 6:4.

Do druhého setu však vstoupil Nadal jako uragán. Začal dostávat soupeře stále více pod tlak a vypracoval si pohodlné vedení 5:1. To sice dokázal Švýcar mírně korigovat, ale na celkové vyznění setu to již nemělo vliv. Druhý set: Nadal 6:3.

Třetí set vypadal naprosto stejně jako set předešlý. Tedy až na skutečnost, že hru naprosto kontroloval Federer a zvítězil ve třetí sadě 6:1. Ovšem pokud by někdo chtěl Rafu snad odepsat, udělal by obrovskou chybu. Tento bojovník hodil nepovedený set za hlavu a po sérii opravdu krásných výměn vyhrává ve čtvrté sadě v poměru 6:3.

Poslední set

Finále dospělo do pátého setu a diváci v Rod Laver Aréně nemohli být napjatější. Set začíná lépe Nadal, který se dostává do vedení 3:1 a zdá se, že ani tentokrát se svým největším rivalem na Grandslamu neprohraje a získá tak svůj patnáctý Grandslamový titul. Ve chvíli, kdy už to vypadalo, že je Švýcar téměř na kolenou, předvedl fenomenální obrat. Za zmínku stoji především backhand Federera, který mu v zápase zajistil mnoho klíčových výměn a ze slabiny jeho hry se stala nebezpečná zbraň. Od stavu 1:3 již neztratil jediný game a zápas dovedl do vítězného konce po 3 hodinách a 38 minutách.

Toto fantastické finále však bylo pouhou předzvěstí skvělého tenisového roku pro oba finalisty, kdy získali každý dva Grandslamy a mnoho dalších titulů. Zakončili sezonu na prvním, respektive druhém místě světového žebříčku.