Rok od diskvalifikace Djokovice na US Open

Zdroj fotky: Getty Images

Přesně před rokem jsme byli na US Open svědky velmi kuriózní situace. Došlo k diskvalifikaci Novaka Djokovice, na kterou zavzpomínáme v dnešním článku.

Restart sezóny

Minulý rok byl výrazně poznamenán pandemií koronaviru. Tenisové turnaje se nehrály od března do srpna. Když se okruh opět rozjel, mezi prvními velkými turnaji, které se uskutečnily, byly ty v New Yorku. Kvůli přísným koronavirovým opatřením se loňský ročník turnaje v Cincinnati odehrál v areálu Flushing Meadows, kde se koná poslední grandslam sezóny. Vítězem tohoto turnaje se stal právě Djokovic, když ve třech setech porazil ve finále Milose Raonice. Dobře se tak naladil na US Open a díky absenci Rafaela Nadala a Rogera Federera byl i největším favoritem na zisk titulu.

Jedno ztracené podání stálo Djokovice celý turnaj

Světová jednička postupovala turnajem poměrně přesvědčivě. Nejdříve vyřadil Damira Džumhura ve třech setech, dále Kyla Edmunda ve čtyřech a Jana-Lennarda Struffa také ve třech setech. Osudným se mu stalo čtvrté kolo, které odehrál proti Pablu Carreñu Bustovi. Za stavu 6-5, kdy Djokovic přišel o podání, vztekle odhodil míček. K jeho smůle trefil jednu z čárových rozhodčí přímo do krku. V tom momentě se rozhodčí začala dusit a spadla na zem. Ihned k ní přispěchala jak umpirová rozhodčí a lékař, tak i Novak Djokovic. Následně byl na kurt přivolán supervisor, který po několika minutové debatě s Djokovicem a umpirovou rozhodčí světovou jedničku za její chování dikvalifikovali.

Americká tenisová asociace následně oznámila, že Djokovic za postup do osmifinále neobdrží žádné body a přijde o finanční odměnu 250 000 amerických dolarů. Jeho diskvalifikace dále znamenala, že svět poznal zcela nového grandslamového šampiona. Této příležitosti využil Dominic Thiem, který ve finále porazil Alexandera Zvereva.

Jaká byla reakce ostatních tenistů? 

Reakce ze světa tenisu na tento incident byly různé. Někdo se přikláněl na stranu Djokovice a někteří s rozhodnutím vedení turnaje souhlasili.

"Byl to trochu šok. Ale pravidla jsou pravidla. Rozhodčí a supervisor jednali správně, i když to nebylo jednoduché," prohlásil soupeř světové jedničky Pablo Carreño Busta.

Překvapený byl i Alexander Zverev: "Teď to začíná být opravdu zajímavé. Byla to velká smůla. Trefil čárovou rozhodčí, navíc to, kam ji trefil. Nevím co říct. Jsem trochu v šoku," prohlásil.

Banner web_karta

Kdo byl v minulosti také diskvalifikován?

Tato diskvalifikace byla na grandslamu první po 20 letech. Tehdy se to stalo Rakušanovi Stefanovi Koubekovi. Na Roland Garros vzteky odhodil raketu a zasáhl sběrače míčků. Dále byli v open éře vyloučeni Jeff Tarango (Wimbledon 1995), Carsten Arriens (French Open 1995) a John McEnroe (Australian Open 1990).

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full