Toaletní strategie Stefanose Tsitsipase

Zdroj fotky: EPA

Asi nikdo nečekal, že dosavadní největší kontroverzí na letošním US Open budou záchody. Nebo lépe řečeno pauza na záchod. Po prvním kole se tenisová hvězda Andy Murray ostře vyhradila proti svému sokovi a přemožitelovi Stefanu Tsitsipasovi, který si vzal pauzu na toaletu, když začal prohrávat a strávil na toaletě delší dobu. Přidal se tak k Alexanderovi Zverevovi, který na tuto strategii Řeka opakovaně upozorňoval.

Andy Murray ztratil pro Stefanose Tsitsipase respekt

Andy Murray, který se po operaci kyčle pozvolna vrací na okruh, vyhrával v prvním kole US Open nad světovou trojkou 6:2, 6:7, 6:3. Do vítězné vlny mu však hodil vidle rival, Stefanos Tsitsipas, když si vzal pauzu na toaletu a strávil na ní 10 minut. Dle Andyho Murrayho se jednalo čistě o strategický krok, aby britského tenistu vyvedl z míry. Andy Murray tak prohlásil, že pro Tsitsipase ztratil respekt. Na svém twitterovém účtu pak Andy Murray komentoval: „Fakt dne: Stefanosovi Tsitsipasovi trvá dvojnásobně více času dojít si na záchod, co trvá Jeffovi Bazosovi dostat se do vesmíru.

Podle pravidel je tenistovi umožněno na začátku nového setu si vzít pauzu na převlečení či pauzu na toaletu a opustit tak kurt na přiměřeně dlouhou dobu. V zápasech na dva vítězné sety se může vzít pouze jednu pauza, v zápasech na tři vítězné sety zase maximálně dvě pauzy. Tenista musí použít nejbližší přidělenou koupelnu. Při pauze na převlečení musí však mít oblečení na kurtu. Tenista je v případě odchodu tenisty z kurtu doprovázen čárovým rozhodčím. V případě porušení jakýkoliv pravidel musí čárový rozhodčí tuto skutečnost ihned nahlásit.

Stefanos Tsitsipas si vzal pauzu na toaletu i v dalším zápase US Open. Ve druhém kole vyhrával na Francouzem Adrianem Mannarinem 6:3 a 6:4. Třetí set však prohrál Řek v tiebreaku poměrem 4:7. V ten moment odešel na toaletu, vyslechl si bučení od diváků, za 7 minut se vrátil a ve čtvrtém setu nadělil Francouzovi kanára. I když tenista vyhraje set, delší pauza se na něm podepíše, neboť musí zachovat klid, rozvahu a udržovat své tělo v rytmu. Zároveň tenista, který si pauzu bere, má čas na vymyšlení nové taktiky.

Zkušenosti Alexandera Zvereva s Tsitsipasovou šedou zónou

Taktiku Stefanose Tsitsipase již v minulosti kritizoval olympijský vítěz z Tokia Alexander Zverev. Ten před necelými dvěma týdny v semifinále Cincinnati zažil 8 minutovou pauzu ze strany Řeka. Také poté, co Tsitsipas prohrál set. V tomto zápase německá jednička obvinila svého soupeře z podvádění, neboť si Řek vzal na záchod batoh i s mobilem. Kamera během pauzy zachytila i otce, Apostola Tsitsipase, jak na mobilu textuje. Žádný prohřešek však nebyl prokázán. Během semifinálového souboje na Roland Garros si pauzu mezi těmito tenisty opět vybral Tsitsipas. Tentokrát před začátkem pátého setu, přičemž třetí a čtvrtý set prohrál.

Pokud Tsitsipas využívá své možnosti vzít si pauzu na toaletu oprávněně, tedy využívat ji k čemu slouží, je to samozřejmě v pořádku. Je-li pauza na toaletu součástí strategie, tak by samozřejmě nebyl prvním ani posledním tenistou, který by tuto možnost využil, když mu teklo do bot. Problémem by však bylo, kdyby si Stefanos během těchto pauz psal se svým koučem či otcem, jak Alexander Zverev avizoval. To by bylo zřejmé porušení pravidel. Značným problémem však může být četnost a okolnosti, kdy si tenista pauzu vezme. Řecký tenista opakovaně na větších turnajích toto využívá, zejména když prohrává. Stefanos Tsitsipas tímto tedy balancuje na šedé zóně, neboť “přiměřeně dlouhá doba” se dá interpretovat mnoha způsoby, čehož si sám je vědom. To, že tímto ztrácí respekt u soupeřů, je věc druhá.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full