Top 10: Nejpřekvapivější prohry Češek v Melbourne – 2. část

Minulý týden jste si mohli připomenout pět zápasů, ve kterých české hráčky nepotvrdily roli favoritek a na Australian Open tak předčasně skončily. Dnes se společně podíváme na druhou pětici zápasů. V těchto utkáních se Češkám skutečně nedařilo a nejraději by na ně zapomněly. Jste napjatí, který souboj jsme zařadili na první místo?

5) Petra Kvitová vs. Daria Gavrilova, Australian Open 2016

Sezónu 2016 Petra Kvitová zcela jistě neřadí mezi ty výsledkově nejvydařenější. Rok pro ni nezačal příliš dobře, když hned na úvodním turnaji roku v Shenzenu musela skrečovat zápas prvního kola. Její forma před startem melbournského grandslamu byla tedy jeden velký otazník. V úvodním kole narazila na Luksiku Kumkhkum z Thajska, které po dvou jednoznačných setech vrátila bolestivou porážku z roku 2014. Ve druhém kole narazila na ruskou tenistku reprezentující Austrálii Dariu Gavrilovou. Houževnatá Gavrilova jistě nebyla jednoduchou soupeřkou, Petra byla ovšem jasnou favoritkou.

Zápas plný chyb doprovázelo plno ztracených servisů. Hned v úvodní sadě jsme byli svědci celkem pěti breaků. Petra svůj servis ztratila třikrát, tím pádem přišla i o celý set. Ve druhé sadě si hráčky svůj servis dokázaly držet až do stavu 3:2 z pohledu Australanky. Češka ovšem následující servírovací hru nezvládla a pustila Gavrilovou do vedení 4:2. Srdnatě bránící Gavrilova si za stavu 5:3 při svém servisu vypracovala matchball. Česká lvice se ale nevzdala a hru zvrátila ve svůj prospěch. Byl tu tedy stav 4:5 a servis Kvitové. Bohužel Petra si podání udržet nedokázala, nesrovnala na 5:5 a poslala tak Australanku do třetího kola. Slunný grandslam tak pro Petru, jež spáchala 35 nevynucených chyb, po setech 4:6 a 4:6 skončil.

4) Karolína Plíšková vs. Anastasia Pavlyuchenkova, Australian Open 2020

V našem výběru se nyní vrátíme k zápasu z loňského roku. V roce 2020 do Melbourne odjížděla Karolína Plíšková s těmi vůbec nejvyššími ambicemi. Jak by také ne. Sezónu 2019 zakončila jako 2. hráčka planety a rovněž měla impozantní vstup do nového roku, když ovládla hvězdně obsazené klání v Brisbane. První dva zápasy Češka zvládla bez zaváhaní a mohla se těšit na zápas 3. kola. Její soupeřkou byla třicátá nasazená Ruska Anastasia Pavlyuchenkova. Za zmínku určitě stojí, že před tímto zápasem Česka vedla ve vzájemné bilanci 6:0 (!), přičemž v těchto duelech ztratila jeden jediný set. Bylo tedy jasné, že česká tenistka je jednoznačnou favoritkou.

Duel ale lépe začal pro Pavlyuchenkovou, ta sebrala Karolíně servis a dostala se do vedení 3:1. Plíšková si však dokázala vzít ztracené podání zpět a sada tak dospěla do tiebreaku. Ten však lépe zvládla Ruska a šla do vedení 1:0 na sety. Bohužel ani úvod druhé sady se Plíškové příliš nevydařil. Hned v první hře přišla o svůj servis a musela tak Rusku znovu dotahovat. Podobně jako v prvním setu. To se Češce povedlo a za stavu 6:5 měla dokonce setbally. Ruska je ovšem oba dokázala odvrátit a sadu poslala znovu do tiebreaku. V něm měla převahu a i díky 51 winnerům mohla slavit překvapivé vítězství 7:6, 7:6.

3) Petra Kvitová vs. Andrea Petkovic, Australian Open 2018

Sezóna 2017 byla pro Petru velmi emotivní. Dokázala se po ošklivém poranění ruky plně vrátit do tenisového života a krom toho uhrála i několik velmi slušných výsledků. Do roku 2018 vstoupila na turnaji v Sydney, kde v osmifinále překvapivě podlehla útočně laděné Italce Camile Giorgi. Los pro úvodní grandslam sezóny pro ni také rozhodně nebyl přívětivý. Její soupeřkou se totiž stala neoblíbená sokyně Andrea Petkovic. Německá tenistka dokázala Petru v minulosti již čtyřikrát porazit. Jde navíc o hráčku, která dříve okupovala příčky v první desítce světového žebříčku.

V první sadě byla Němka úspěšnější, když pouze jednou ztratila servis a přitom třikrát dokázala českou soupeřku o podání obrat. Druhá sada byla po celou dobu vyrovnaná. Prvních osm her nenabídlo jediný break a my se tak dočkali stavu 4:4. V 9. hře ovšem Petra tento trend změnila a své německé soupeřce dokázala podání vzít. V další hře navíc odvrátila 7 (!) breakballů a set dovedla do vítězného konce. Třetí sadu však bohužel nezačala Češka vůbec dobře. Prohrávala 0:4 a vypadalo to, že už je hotovo. Pak ale zabojovala. Srovnala na 4:4 a vrátila se do zápasu. Duel dospěl až do stavu 8:8. Přičemž do té doby Petkovic nevyužila 3 matchbally a Petra dvakrát pohrdla šancí dopodávat zápas do vítězného konce. V 17. hře si Němka dokázala svůj servis udržet a dostala se do vedení 9:8. Petra si tedy musela vyhrát svůj servis, aby se v zápase udržela. To se české hráčce bohužel nepovedlo a musela se smířit s krutou porážkou 3:6, 6:4 a 8:10. Zápas trval bez sedmi minut tři hodiny.

2) Karolína Plíšková vs. Mirjana Lucic-Baroni, Australian Open 2017

Po úžasné sezóně 2016, ve které si Karolína Plíšková zahrála své doposud jediné grandslamové finále, se věřilo, že zisk vysněného grandslamu je na spadnutí. Velké šance měla mít již na úvodním grandlamu roku, tedy na Australian Open. A to i vzhledem k tomu, že dokázala ovládnout generálku v Brisbane. Po heroickém obratu proti Jeleně Ostapenko ve třetím kole, kdy Karolína prohrávala 2:5 ve třetí sadě, se zdálo, že Češku nemůže nic zastavit. Mezi osmičkou turnaje na ni čekalo chorvatské překvapení Mirjana Lucic-Baroni.

Jako první svůj servis v zápase ztratila Chorvatka a pustila Karolínu do vedení 3:1. Ovšem Plíšková o své podání následně dvakrát přišla a první sada šla nakonec za Lucic-Baroni. Druhý set měl velice zajímavý průběh. Obecně se příliš nečekalo, že budeme svědky mnoha prolomených podání, vždyť obě hráčky disponují jedním z nejlepších servisů na okruhu. Ovšem jen za druhý set jsme viděli celkem osm breaků! Čtyři ztracené podání na straně Chorvatky, dvě na straně Karolíny. Tím pádem Karolína získala druhý set pro sebe a my se mohli těšit na finálovou sadu. I ve třetím setu jsme byli svědky mnoha prolomených servisů. A to na obou stranách. Poté přišel stav 4:3 a podání Chorvatky. Lucic-Baroni ale ještě před touto hrou zamířila do šatny a vrátila se plná energie. Z následujících třinácti míčků jich dokázala vyhrát hned 12! Tři hry v řadě jí tak zajistily vítězství a postup do semifinále. Karolína se po výsledku 4:6, 6:3 a 6:4 s melbournským turnajem rozloučila.

1) Petra Kvitová vs. Luksika Kumkhum, Australian Open 2014

Svůj tenisový rok 2014 zahájila Petra na tradičním Hopman Cupu, kde zvládla všechny své dvouhry. Poté si zahrála semifinále přípravného turnaje v Sydney a vypadalo to, že před Australian Open je ve slušné formě. Los jí do prvního kola přiřadil Thajku Luksiku Kumkhum. Pro většinu českých příznivců tedy naprosto neznámé jméno. Kumkhum se před turnajem nacházela až v 9. desítce světového žabříčku a o favoritce zápasu tak nebylo pochyb. Čeští fanoušci ale byli již od úvodních míčů v šoku.

Thajka vzala čistou hrou Kvitové servis a v podobném duchu pokračoval celý první set. Kumkhum ho nakonec získala poměrem 6:2. Do druhé sady ale vstoupila úplně jiná Petra. Celkem třikrát vzala své soupeřce podání a set po 40 minutách vyhrála po výsledku 6:1. Obě aktérky si dlouho dokázaly své servisy uhrávat. A to až do stavu 4:3 pro Kumkhum. Thajka zabrala, obrala Kvitovou o podání a dostala se do vedení 5:3. V následující hře měla Thajka možnost zápas doservírovat, to se jí ovšem nepodařilo. Česká lvice měla při svém podání za stavu 4:5 velkou příležitost na srovnání stavu, situaci ale nezvládla a po výsledku 2:6, 6:1, 4:6 musela pogratulovat své soupeřce. Kvitová v zápase udělala 40 nevynucených chyb a zahrála 8 dvojchyb, což bylo proti solidně hrající Kumkhum zkrátka příliš.