Ukradené vítězství Naomi Osaky

Zdroj fotky: Getty Images

I pro tenisového veterána obrovský úspěch a nepopsatelná euforie. Pro mladičkou Japonku hořkosladké vítězství. Tak by se dalo shrnout ženské finále US Open 2018, do kterého se probojovala teprve dvacetiletá Naomi Osaka a po mateřské dovolené se vracející tenisová legenda Serena Williams. Co přesně dohnalo před třemi lety obě sokyně k slzám si dnes připomeneme.

Ne každé finále grandslamů si historie pamatuje. Někdy se prostě stane, že je finálové utkání natolik fádní, že na něj lidé zapomenou. Mezi ně ovšem určitě nepatří finálové utkání US Open z roku 2018 mezi Serenou Williams a Naomi Osakou. Jako první Japonka vyhrála grandslam – Naomi Osaka se zapsala do tenisové historie. Zář reflektorů se však upírala na její rivalku Serenu Williams a umpireového rozhodčího Carlose Ramose, mezi kterými to v zápase vřelo a jejichž roztržka zastínila úspěch čerstvé grandslamové šampiónky.

Pro Serenu Williams to měl být velkolepý návrat na domácí půdě. Na tour se vrátila po narození dcery Olympie na začátku února a její forma byla jako na houpačce. Na Wimbledonu se probojovala až do finále, na druhou stranu utrpěla řadu překvapivých porážek. Očekávalo se ale, že grandslam „doma“ v USA ji nakopne. Motivací jí byl i fakt, že ziskem titulu by vyrovnala rekord Margaret Court, které se podařilo vyhrát 24 grandslamů. Mimo to mohla vylepšit vlastní rekord z Australian Open 2017, kde se stala nejstarší grandslamovou šampionkou.

Naomi Osaka také měla nemálo důvodů, proč ve finále zabojovat. Rok 2018 byl pro Japonku průlomový, zažívala snovou sezónu. Pár měsíců před US Open vyhrála Indian Wells, po grandslamech asi nejprestižnější turnaj, nazývaný také "pátým grandslamem“. Se svou rostoucí formou tak útočila na zisk premiérového grandslamového titulu. Pokud by vyhrála, stala by se navíc vůbec prvním japonským vítězem grandslamu.

Všechno nasvědčovalo tomu, že toto finále ženské dvouhry nabídne pořádnou bitvu. To, k čemu ale nakonec během utkání došlo, nečekal zřejmě nikdo.

První set proběhl bez větších problémů. Osaka rychle odhadla hru Williams a hned ve třetím gemu ji brejkla. Hrála lépe a tomu odpovídal i výsledek prvního setu 6-2. Měla tak dobře nakročeno ke svému prvnímu grandslamovému titulu.

Na začátku druhého setu dostala Williams varování od hlavního rozhodčího Carlose Ramose za „coaching“. Její trenér Patrick Mouratoglou jí totiž během zápasu údajně pomocí gest z tribuny radil. Serena hned došla za umpireovým, aby mu vysvětlila, že k žádnému koučování nedošlo. Prý by radši prohrála, než aby podváděla.

I přesto Williams do druhé sady vstoupila sebevědomě a po kurtu teď proháněla ona Osaku. Ta se ale rvala o každý bod. Docházelo tak k neuvěřitelným výměnám, kdy diváci už jásali, protože nepředpokládali, že by hráčky byly schopny předem ztracené míčky doběhnout.

Williams vybojovala první brejk na 3-1, nicméně Osaka si ztracené podání hned v dalším gemu, i díky dvěma dvojchybám Sereny, vzala zpět, na což Američanka zareagovala rozbitím své rakety. Za to si od Ramose vysloužila druhé varování za „racket abuse“ (= zneužití rakety), což pro ni znamenalo ztrátu bodu v dalším gemu. Ten tak začínal za stavu 0-15 pro Osaku. To si Williams nenechala líbit a opět zamířila k Ramosovi s tím, že nikdy v životě nepodváděla a že jí dluží omluvu.

Gem, ve kterém Japonka začala s bodovým zvýhodněním, se jí podařilo vyhrát a připsala si druhý brejk v řadě. Stav setu tak ve svůj prospěch vylepšila na 4-3. Během odpočinku se rozzuřená Williams opět pustila do Ramose: „Dlužíte mi omluvu. Nikdy v životě už nebudete rozhodčím na mém zápase. Jste lhář. A ukradl jste mi bod, takže jste i zloděj.“

Ramos se rozhodl reagovat na tato slova třetím varováním za „verbal abuse“ (= slovní napadení) a Williams za trest přišla o celý gem. Stav 3-5 pro Osaku. To už si Serena zavolala na kurt vrchního rozhodčího, kterému si stěžovala na Ramosovo chování: „Muži se na kurtech chovají mnohem hůř a nejsou za to potrestáni. Protože jsem žena, tak mi vezmete gem? Tohle není spravedlivé.“

Serena si sice následně udržela podání a stav byl tak z jejího pohledu pouze 4-5, Osaka šla však servírovat na vítězství v zápase. A to se jí povedlo. Objetím svého idolu tak oslavila svůj první grandslamový titul s hořkosladkou pachutí.

Banner web_karta

Situace musela být pro Osaku jistě nepříjemná, ať už ji pozorovala z pohledu dítěte, jehož vzoru bylo právě ukřivděno, tak i z pohledu „obyčejné“ protihráčky, která byla několikrát během krátké chvíle vyhozena z rytmu hry. Zaslouží si proto obrovský obdiv, že dokázala tak neobvyklou chvíli ustát. Nenechala se rozhodit bublající atmosférou na stadiónu a dopodávala utkání do úspěšného konce.

Aby toho ale nebylo málo, začali fanoušci během slavnostního předávání trofejí bučet a pískat, načež se Naomi rozplakala. Serena se však zachovala ukázkově a začala Naomi uklidňovat. Paradoxně tak poražená musela utěšovat vítězku. Williams, která jako první dostala slovo, se slzami v očích požádala publikum, aby přestali a oslavili úspěch Osaky. Ta podle ní zaslouženě vyhrála a měla by náležitě oslavit zisk svého premiérového grandslamu.

„Je mi líto, že to muselo skončit takto,“ začala následně svou řeč čerstvá vítězka US Open Naomi Osaka. Bylo na ní vidět, jak to pro ni bylo nesmírně náročné a jak se bála oslavovat svůj úspěch. Na její tváři se až po dlouhé době objevil nejistý úsměv.

„Nebyla jsem si jistá, zda bučí na mě, nebo proto, že zápas neskončil podle jejich představ. Věděla jsem, jak moc diváci chtěli, aby [Serena] vyhrála, a jako Serenina fanynka jsem se do jejich kůže dokázala vžít,“ komentovala Osaka o dva dny později chování diváků během ceromoniálu pro ranní pořad Today. Moderátorky se jí poté zeptaly i na to, proč se při svém proslovu omlouvala. „Cítila jsem, že všichni nahoře na tribunách byli nešťastní. Vím, že to nebyl konec, který si lidé představovali. Hluboko uvnitř jsem věděla, že jsem vyhrála náročný duel, ale byla jsem velmi zahlcena emocemi a cítila jsem, že bych se měla omluvit,“ odpověděla.

Pro Williams mělo její chování na kurtu dohru. Od Americké tenisové asociace, která se Carlose Ramose zastala, obdržela za tři prohřešky pokutu 17 000 USD. Mnoho známých osobností z tenisového světa se navíc k incidentu vyjádřilo a Sereny se zastalo. Patří mezi ně například Billie Jean King, Kristina Mladenovic nebo Andy Roddick.

Na druhou stranu, její chování především fanoušci odsoudili a označili za zbytečné a trapné. Zda byla reakce Williams oprávněná a neměla být za své chování potrestána musí však posoudit každý z vás.

Jedno je ale jisté – Naomi, která v ten moment vyhrála svůj první grandslam a zapsala se do historie japonského sportu, měla oslavovat jeden z nejkrásnějších momentů v životě. O tento okamžik však byla okradena a žádná pokuta ani omluva už jí možnost užít si vítězství naplno nevrátí.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full