Do druhého týdne na americkém grandslamu proniklo hned osm hráčů a hráček, kteří svým věkem spadají do nové generace. O které hráče jde a jaký je jejich potenciál?
Největší pozornost se v posledních měsících točí kolem osmnáctileté Britky narozené v Kanadě – Emmy Raducanuové. Tato hráčka udělala díru do světa především na domácím grandslamu. Na Wimbledon dostala divokou kartu, suverénně prošla třemi koly, když vyřadila Ďjačenkovovou, Vondroušovou a Cîrsteaovou. Stopku jí vystavila Australanka Tomjlanovičová. Té musela rodačka z Toronta utkání vzdát. Na US Open předvádí stopadesátá hráčka žebříčku ještě dominantnější výkony, zatím neztratila ani set, dokonce nemusela hrát ani tiebreak. Poslední soupeřku, Saru Sorribesovou Tormovou, vyhnala z kurtu po setech 6:0 a 6:1. Po US Open by Raducanová mohla proniknout do první stovky žebříku WTA, v její zlepšení věří i Andy Murray.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Další talentovanou teenagerkou je Leylah Annie Fernandezová, ta v letošní sezoně opanovala březnový turnaj v Monterrey. Osmnáctiletá Kanaďanka se na žebříčku aktuálně nachází na 73. pozici a rozhodně o ní uslyšíme i v následujících letech. Debut na grandslamu si odbyla v roce 2020 v Austrálii, tenkrát prošla tříkolovou kvalifikací a poté padla v prvním kole s Lauren Davisovou. Již nyní si vylepšila svůj nejlepší výkon z grandslamů, kterým před startem US Open bylo třetí kolo z Roland Garros 2020. Tehdy ji přehrála Petra Kvitová. Rodačka z Montrealu uchvátila tenisový svět, když z newyorského turnaje vyřadila Naomi Ósakaovou, která obhajovala titul. V cestě do čtvrtfinále jí stojí další grandslamová šampionka - Angelique Kerberová.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mezi nastupující generaci patří také dvě už zkušené hráčky – Iga Świąteková a Bianca Andreescuová. Polské tenistce je teprve 20 let, ale již nyní patří k nejlepším tenistkám na světě. Na žebříčku jí aktuálně patří osmá pozice, v kariéře už ale byla i o stupínek výš. Kanaďanka Andreescuová je o rok starší, v pořadí tenistek jí patřilo v roce 2019 dokonce čtvrté místo. Ve větším rozletu ji ale přibrzdila zranění v dolní části těla. Nasazená šestka vypadala v posledním utkání proti Belgičance Minnenové velmi slušně, na kurtu se zdržela pouhých 68 minut a její dominance připomínala tu Biancu, která před třemi lety slavila titul na US Open.
Carlos Alcaraz. Tohle jméno si zapamatujte, budeme ho v budoucnu slýchat čím dál tím častěji. Osmnáctiletý Španěl letí žebříčkem raketově vzhůru. Na začátku roku odstartoval ze 146. pozice, po US Open může nakouknout do světové padesátky. Jak k takovému posunu došlo? Rodák ze španělského El Palmar od začátku roku střídal turnaje na okruhu ATP s challengery. Na květnovém turnaji v Portugalsku slavil svůj čtvrtý titul z challengerů, o pár týdnů později zvedl nad hlavu první trofej z okruhu ATP, když v Umagu přehrál Richarda Gasqueta. Na US Open se zapsal do historie, když ve třetím kole zdolal po pětisetové bitvě Stefana Tsitsipase. Stal se tak nejmladším hráčem, který vyřadil člena elitní trojky od zavedení žebříčku ATP v roce 1973. Španělský svalnatec je skvělým hráčem už nyní, rozdává nechytatelné rány a silný je také mentálně. Je jen otázkou času, kdy se stane grandslamovým šampionem a světovou jedničkou.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Jensonovi Brooksbymu zatím domácí grandslam sedí parádně. Možná si Američana mnozí pamatují z US Open 2019, tehdy ukončil bohatou kariéru českého tenisty Tomáše Berdycha. Mladý talent během následující sezony neodehrál jediný turnaj, na vině bylo zranění ramene a problémy s palcem u nohy. V roce 2021 získal 3 tituly na challengerech, na okruhu ATP odehrál jediné finále, které ale nezvládl přetavit v titul. Do letošního US Open zasáhl díky divoké kartě. Zatím přehrál Švéda Ymera, krajana Fritze a Karatsevovi oplatil porážku z Roland Garros. O postup do čtvrtfinále si zahraje s Novakem Djokovičem.
Dalšími tenisty z nové generace jsou také dva hráči, kteří již nakoukli do nejlepší dvacítky světového žebříčku – Felix Auger-Aliassime a Jannik Sinner. Dvacetiletý Ital v letošní sezoně opanoval turnaj ve Washingtonu. Stal se tak nejmladším hráčem a prvním teenagerem, který opanoval podnik ATP Tour 500. Na US Open do letošního roku nezvládl projít přes první kolo, letos si tedy výrazně polepší ve svých osobních statistikách. Auger-Aliassime je ještě o rok starší. Na svůj první titul na okruhu ale stále čeká, přitom finále si zahrál už osmkrát! Na grandslamech došel nejdále do čtvrtfinále, což dokázal letos na Wimbledonu. V cestě za vylepšením osobního maxima na americkém turnaji stojí domácí Frances Tiafoe.