Znovu po čtyřech letech nabízí první kolo pařížského grandslamu zápas mezi dvěma stále hrajícími legendami. Stan Wawrinka a Andy Murray by si už mohli užívat sportovního důchodu, ale tenis je stále pohání a motivuje. Dávno pryč jsou však časy, kdy se potkávali v jiných fázích turnajů, včetně dvorců Rolanda Garrose.
V době největší slávy Djokoviče, Federera a Nadala dokázali pouze dva hráči ukořistit více než jeden čestný titul z podniků velké čtyřky. Stan Wawrinka a Andy Murray to zvládli hned třikrát (Švýcar na Australian Open 2014, French Open 2015 a US Open 2016; Murray Wimbledon 2013 a 2016 a US Open 2012), Britský dvojnásobný olympijský vítěz se k tomu navíc probojoval nejen do jednoho dalšího finále jako Wawrinka, ale dokonce do osmi neúspěšných závěrečných duelů.
Jenže tyto časy už jsou dávno pryč a ani jeden z nich se po zdravotních problémech do elity nevrátil. V současnosti se oba pohybují na konci světové stovky (Wawrinka ATP 97 a Murray ATP 75), ale i tak se minimálně část tenisových fanoušků na jejich duel v prvním kole Roland Garros těší. Zbytek možná docení možnost vidět dvě živoucí legendy bílého sportu, minimálně ještě jednou nastoupit proti sobě, až pověsí raketu na hřebík.
Celkem 24 duelů proti sobě odehráli Andy Murray a Stan Wawrinka (bilance 14-10 pro bývalou britskou světovou jedničku). Vůbec poprvé se střetli jako mladíci (Wawrinkovi bylo 20, rodákovi ze Skotska o dva roky méně) v utkání baráže o světovou skupinu Davis Cupu v roce 2005. Švýcaři tenkrát nejenom zásluhou Wawrinky, který Murrayho porazil 3:0 na sety, ale i Federerovými dvěma body (dvouhra i čtyřhra) zvítězili 5:0 a setrvali mezi elitou.
První Murrayho vítězství nad tenistou s přezdívkou Stan The Man přišlo ve finále turnaje ATP 250 v Dauhá. O jedenáct let později, v roce 2019, urval v třísetové bitvě trvající dvě a půl hodiny i jejich druhé vzájemné finále na okruhu ATP, tentokrát v Antverpách. Tento duel byl specifický v tom, že se Murray i Wawrinka vraceli po zranění.
Pokud bychom si ale chtěli posvítit na ty největší bitvy mezi touto dvojicí, vyjdou nám z toho dva semifinálové zápasy na grandslamovém podniku, první na Roland Garros a druhý jakbysmet.
Zkušenost ze vzájemného zápasu na Grand Slamu už měli z Wimbledonu 2009, kde sehráli pět setů. Tento zápas byl ovšem úplně jiný. Psalo se třetího června 2016 a stáli proti sobě v semifinále Roland Garros. Od obhajoby titulu dělily Wawrinku jen dvě překážky. Tou první byl právě dvojnásobný semifinalista z předešlých dvou let Andy Murray. Brit nakonec dokázal zužitkovat, že proti němu nestál ani Nadal, ani Djokovič, jako právě v letech 2014 a 2015, a zvítězil ve čtyřech setech.
Radost netrvala dlouho, když o dva dny později, značně unavený, prohrál svoje první a poslední finále v Paříži s Djokovičem.
"Bylo to šílené, šílené, šílené, zkrátka šílený zápas," komentoval Wawrinka utkání z roku 2017.
"Ten zápas, který jsem před pár lety hrál proti Stanovi, byl brutální," zmínil v roce 2020 Andy Murray.
Oba mluvili o tom stejném utkání, které na ně čekalo o rok později než první vzájemný pařížský souboj – pět setů, čtyři hodiny, semifinále Roland Garros 2017. Zápas, který ze stavu 1-2 na sety otočil Wawrinka a v pátém setu rozhodl dominantním počínáním a výsledkem 6:1. Wawrinku tento zápas dostihl, stejně jako o rok dříve Murrayho, ve finále, které prohrál s Nadalem.
V čem byl tento zápas specifický, kromě toho, že představoval nejlepší zápas mezi těmito dvěma hráči? Pro každého z nich něčím jiným. Pro Wawrinku znamenal poslední grandslamové semifinále i následně finále (od té doby postoupil už jen třikrát do čtvrtfinále), pro Murrayho představoval poslední zápas se zdravou kyčlí (poslední semifinále taktéž).
"Tu noc jsem nemohl spát. Moc mě bolela kyčel. Ležel jsem na pohovce v hromadě bolesti a bylo pro mě těžké pokusit se vstát. Nemohl jsem po tom zápase pořádně natáhnout nohu za sebe. Moje kyčel se z toho nevzpamatovala. Už nikdy jsem se po tom zápase necítil stejně," řekl později při vzpomínce na utkání Murray.
Problémy s kyčlí se naplno rozjely o pár týdnů později ve Wimbledonu. Na turnaji, kde skrečoval i Wawrinka. Ten několik dní po travnatém grandslamu v All England Clubu absolvoval operaci kolene.
Utkání prvního kola Roland Garros bude už 25. střetnutím za 19 let, kdy se potkávají. Jejich kariéry se prolínali, a i když se nepotkali ve velkých titulových zápasech, jedná se o dva muže, kteří se nejvíce nacházeli ve stínu velké trojky. Tím pádem spolu soupeřili nejen v už zmíněných semifinálových duelech na pařížské antuce, ale i na dálku. Ve stínu Djokoviče, Nadala a Federera tak vznikla jedna z významných rivalit, rivalita ovšem tichá a přehlížená.
O tom, kdo byl lepší nedávno promluvil Wawrinka.
"Přiznejme si, že sice vyhrál "pouze" tři grandslamy, ale bylo to protože vyhrávali jiní. On byl ovšem neustále ve finále. Moje kariéra se s tou Andyho nedá srovnat. Byl napřed v několika věcech, vyhrál víc titulů a jeho úroveň se blížila velké trojce po deset let. Byl součástí éry velké čtyřky," zmínil Stan Wawrinka.
Před letošním Roland Garros se potkali na challengeru ve francouzské Bordeaux, kde se ani jednomu nepovedlo uhrát oslnivější výsledek a skončili v osmifinále. Oba pak čekala cesta do Ženevy, při které se potkali v letadle.
"Když jsme letěli z Bordeaux do Ženevy, seděli jsme vedle sebe a nakonec jsme si povídali o zápasech, které jsme odehráli a o tom jaké psychické potíže měli hráči, proti kterým jsme soutěžili," prozradil Murray, který bude chtít Wawrinkovi vrátit porážku z roku 2020.
Více než o to, kdo vyhraje (mírným favoritem bude Wawrinka, který má s Murraym bilanci na antuce 5-1), jde o skutečnost, že máme možná poslední možnost užít si jejich vzájemné utkání.