Zpátky v čase aneb jak Plíšková málem dobyla New York

Zdroj fotky: Reuters

Už dnes startuje poslední grandslam letošní sezóny. Představí se na něm hned několik českých hraček, včetně té, která v roce 2016 zopakovala finálový úspěch Heleny Sukové z roku 1993. Pojďme si společně připomenout fantastickou jízdu Karolíny Plíškové na US Open 2016.

Karolína přijela do newyorské metropole dobře naladěná, a to i z toho důvodu, že byla čerstvou vítězku podniku v Cincinnati. Světové jedenáctky se však v tu dobu ještě stále drželo prokletí prvního týdne. To znamenalo, že její cesta na grandslamech skončila vždy před branami osmifinále. V roce 2016 tomu ale bylo jinak.

V prvním kolem si poradila se Sofií Keninovou, hrající na divokou kartu, kterou přehrála po setech 6:4, 6:3. Jako druhá se jí do cesty postavila Montserrat Gonzálezová, úspěšná paraguayská kvalifikantka. Ani s tou ale Plíšková nezaváhala a připsala si výhru 6:1, 7:5. Výhra ve třetím kole proti sedmnácté nasazené Anastasii Pavljučenkovové 6:4, 6:1 chutnala ještě sladčeji, protože Karolína dokázala prolomit prokletí, které se ji na grandslamech drželo.

V osmifinále přišla opravdová zkouška v podobě ostřílené Venus Williamsové. Cestou do finále ztratila rodačka z Loun jeden jediný set, a to právě s onou Američankou. Zápas skončil 4:6, 6:4, 7:6(3) a Plíšková, která v utkání odvrátila dokonce i mečbol nakonec odcházela z kurtu šťastnější. Předposlední překážkou od bran finále bylo překvapení turnaje, Ana Konjuhová ze Srbska. Ace Queen si s ní poradila hravě, ztratila v každém setu pouze dva gemy. Konec zápasu 6:2, 6:2.

Poslední krok k debutovému grandslamovému finále byl opravdovou zkouškou. Proti Plíškové totiž stála Serena Williams. Světová jednička a šestinásobná držitelka právě onoho grandslamu. Karolínu neodradila ani odstrašující bilance Češek s Američankou, která v té době činila 3-44. V prvním setu, který trval pouhých 26 minut, vzala Karolína Williamsové podání hned dvakrát a set skončil poměrem 6:2. Druhá sada už byla vyrovnanější, došlo totiž až na zkrácenou hru, ve které měla ovšem česká hráčka navrch. Serena ukončila zápas dvojchybou. Karolíně se tak v tu chvíli otevřely brány grandslamového finále…

Banner web_karta

Angelique Kerberová, proti které 10. září 2016 Karolína Plíšková do finálového klání nastoupila, hrála turnaj jako nasazená dvojka. Neztratila po cestě do finále ani set a stihla nadělit dva kanáry. Jeden hned v prvním kole Poloně Hercogové, která následně utkání skrečovala a ten druhý inkasovala Italka Roberta Vinciova. Němku nezastavila ani česká lvice Petra Kvitová, se kterou svedla bitvu ve 4. kole. I přes Petřino snažení i ona Kerber podlehla 3:6,5:7.

Finálový zápas trval 2 hodiny a 7 minut a i podle délky zápasu lze konstatovat, že to bylo utkání vyrovnané a hodné grandslamovému finále. Němka, hrající levou rukou, měla ale přeci jen navrch. Zápas vyhrála ve třísetové bitvě 6:3, 4:6, 6:4.

I tak to byl pro Karolínu snový turnaj. Sama ho tak i zhodnotila: „Byla jsem schopná hrát svůj nejlepší tenis na největším tenisovém stadionu na světě, takže si rozhodně nemám co vyčítat…“ uvedla, “tři týdny jsem hrála fantastický tenis a jsem na sebe moc hrdá.”

A hrdost byla na místě. Svými výkony se oprávněně posunula na 6. místo žebříčku WTA.

Od tohoto triumfu to bude již 5 let, a tak nezbývá než doufat, že na úspěch Karolíny ona sama nebo jakákoliv Češka dokáže ve městě, které nikdy nespí, v příštích týdnech navázat.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full