Hráč týdne: Alejandro Davidovich Fokina

Alejandro Davidovich Fokina došel zatím do svého největšího finále, avšak na premiérový vavřín z tisícovky si ještě nějakou chvilku počká. Jak si vedl tento španělský hráč s ruskými kořeny na cestě do finále v Monte Carlu?

Přechod na antuku se vydařil

Davidovich Fokina nezažívá v letošním roce zrovna úspěšnou sezónu. Vstup se mu nevydařil a jeho nejlepším výsledkem bylo čtvrtfinále v katarském Dauhá, kde nestačil na pozdějšího vítěze Španěla Bautistu-Aguta. Ani první turnaj na antuce v Marrákeši nenaznačoval tomu, že by Španěl s ruskými kořeny začal předvádět lepší tenis. Fokina se chytil až na turnaji v Monte Carlu, kde došel do finále.

Loni skreč a letos finále

Španělský hráč se na turnaji v Monte Carlu představil již podruhé. V loňském roce zde skončil ve čtvrtfinále, kde musel po prvním setu vzdát pozdějšímu vítězi Stefanu Tsitsipasovi. Letos v Monte Carlu dokráčel až do finále. A jaká byla jeho cesta turnajem?

Cesta turnajem nebyla vůbec snadná. V prvním kole narazil na Marcose Girona z USA, kterého poměrně jasně přehrál ve dvou setech. První velká zkouška přišla v dalším kole, kde změřil síly se světovou jedničkou Novakem Djokovičem, kterého nakonec udolal ve třech setech. Po druhém setu, který Španěl prohrál těsně v tiebreaku, by většina tenisových nadšenců očekávala, že se světová jednička herně zvedne a otočí zápas ve svůj prospěch. Pravda byla ovšem úplně jiná. Davidovich Fokina vyhrál třetí set a ukončil tak zápas poměrem 6:3, 6:7 a 6:1.

V osmifinále změřil španělský mladík síly s Davidem Goffinem z Belgie, který před dvěma týdny ovládl turnaj v marocké Marrakéši.  Davidovich Fokina přejel Belgičana 6:4 a 6:1. Jednalo se patrně o nejlehčí zápas turnaje z pohledu Španěla, přestože favoritem zápasu byl David Goffin.

Ve čtvrtfinále Fokinu čekal nedávný vítěz Indian Wells Taylor Fritz, který přerušil sérii vítězství Rafaela Nadal. Po prvním setu to vypadalo, že je vymalováno. Fokina prohrál 2:6, nicméně od druhého setu zpřesnil hru, podání a zápas otočil ve svůj prospěch. Fritze porazil 2:6, 6:4 a 6:3.

Ani semifinále s Grigorem Dimitrovem nebylo pro španělského mladíka procházkou růžovou zahradou. Zápas šel opět do tří setů. Podobně jako s Djokovičem prohrál druhý set v těsném tiebreaku a musel zápas zachraňovat v rozhodující sadě. Zápas nakonec vyhrál poměrem 6:4, 6:7 a 6:3.

První finále na tisícovce

Vstup do finálového zápasu turnaje v Monte Carlu zvádl lépe Davidovich Fokina, poněvadž jako první získal soupeřovo podání, nicméně ne na dlouho. Již ve čtvrtém gamu Tsitsipas srovnal a vývoj zápasu otočil. Španěl se trápil, jelikož od stavu 2:2 v prvním setu, uhrál na příjmu pouze jediný bod. Řek tak vyhrál první set poměrem 6:3.

Do druhého setu lépe vstoupil Stefanos Tsitsipas a vypadalo, že tak zlomil soupeře a dojde si pro hladkou výhru i ve druhém setu. Opak byl ovšem pravdou. Davidovich Fokina bojoval a vrátil se do hry. Dokonce za stavu 6:5 měl Španěl šanci přelít průběh zápasu na svou stranu, což se mu nakonec nepovedlo a zápas šel do tiebreaku, kde byl lepší Tsitsipas.

Proč vlastně prohrál Davidovich Fokina? Důvody jsou hned dva. Prvním byl fakt, že Tsitsipas dobře četl podání Španěla a dokázal být výrazně úspěšnější na příjmu. Z toho plyne i druhý fakt a velmi důležitý ukazatel, že Fokina dělal více chyb, které právě pramenily z toho, že si řadu bodů z podání nezískal tak snadno jako jeho soupeř.

Suma sumárum

Alejandro je patrně zklamaný ze své porážky, nicméně je nutno zmínit, že má stále málo zkušeností s tak velkými zápasy, přestože Řek je pouze o rok starší. Španěl bere porážku sportovně, jelikož při slavnostním ceremoniálu zmínil i jejich juniorský finálový zápas, kde ho Řek přejel 6:1 a 6:0.

Fokina se tímto úspěchem katapultoval do TOP 30 a patří mu momentálně 27. místo v žebříčku ATP, stejně tak mu po právu náleží označení hráč týdne.