Hráč týdne: Carlos Alcaraz

Zdroj fotky: Getty Images

Není to poprvé ani naposledy, co vám v rámci rubriky Hráč týdne představíme španělský klenot. Carlos Alcaraz na US Open zazářil a uzmul svou první kariérní trofej. Zároveň díky titulu z amerického grandslamu usedá na tenisový trůn a je jedničkou žebříčku ATP.

Přípravné turnaje na výbornou nevyšly

Před US Open se Alcaraz zastavil v zámoří na dvou turnajích. V kanadském Montrealu skončil v prvním kole na raketě Tommyho Paula, v Cincinnati zanechal trošku lepší dojem, když jej porazil ve třetím kole Cameron Norrie. Tenisoví odborníci si mezi sebou začali potichu šuškat, zda to neznačí pomalý útlum mladého tenisty. Opak byl pravdou, na US Open psal historii…

Nejmladší grandslamový šampion od roku 2005

Neskutečnou dominanci na kurtu předváděl španělský talent už od začátku turnaje. V prvním kole mu po dvou sadách vzdal Sebastián Baez, následoval další Argentinec Coria a ve třetím kole zdolal Brooksbyho. Po poměrně snadných třech kolech následovaly několikahodinové maratony.

Čtvrté kolo nabídlo téměř čtyřhodinovou bitvu s Marinem Čiličem. Největší zkouška přišla ve čtvrtfinále, kdy Alcaraz svedl souboj s Jannikem Sinnerem. Italský mladík měl náskok i mečbol, ten však zůstal nevyužit a devatenáctiletý Alcaraz dokázal otočit velmi nepříznivý stav utkání a překlopit jej na svou stranu. Utkání trvalo přes pět hodin a hráči odcházeli z kurtu téměř ve tři hodiny ráno, nikdy se utkání v New Yorku nedohrávalo tak pozdě v noci.

V semifinále přišel na řadu souboj s Francesem Tiafoem, který trval také přes čtyři a půl hodiny. Na konci pětisetového utkání Carlos rozesmutnil místní fanoušky, jelikož musel vyřadit jejich miláčka.

Ve finále šlo o pikantní zápas. Ve hře byl první grandslamový titul a také post světové jedničky. Vítěz bral vše. Utkání se hrálo sice „jen“ na čtyři sety, ovšem show to byla se vším všudy. Ve Flushing Meadows byly k vidění neskutečné výměny a diváci byli na nohou. Poslední utkání turnaje skončilo poměrem 6:4, 2:6, 7:6 a 6:3 pro talentovaného Alcaraze. Ten tak mohl zvednout nad hlavu první grandslamovou trofej.

Historický počin

Calros Alcaraz strávil na kurtu téměř 24 hodin, ve městě, které nikdy nespí je to poměrně symbolické, že byl na kurtu ve dne, v noci.

Rodák z El Palmaru se stal nejmladším vítězem grandslamu od roku 2005, kdy se to povedlo Nadalovi. Mladšího šampiona na US Open bychom hledali ještě dál, v devatenácti zvedl trofej nad hlavu v roce 1990 Pete Sampras.

Nejmladší světová jednička historie. V 19 letech, 4 měsících a 7 dnech usedl na trůn světového tenisu a přepsal historické tabulky. Předchozí maximum držel Lleyton Hewitt v roce 2001, který měl v době, kdy se dostal do čela žebříčku rovných 20 let a 8 měsíců.
Zároveň je čtvrtým Španělem, který se na pozici jedničky dostal. Navázal tak na Rafaela Nadala, Juana Carlose Ferrera a Carlose Moyu.

Všichni tuší, že tohle je teprve velký začátek pro nadějného mladého tenistu. Však je pouze na začátku své hvězdné kariéry a kolik toho ještě předvede, to ukáže jen čas.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full