Hráč týdne: Jiří Lehečka

Zdroj fotky: Nicolas Sabathier

Český tenista Jiří Lehečka se minulý týden představil na turnaji ve francouzském městě Pau. Byl to jeho poslední turnaj před odcestováním na Davis Cup, kde bude potřetí součástí výběru kapitána Jaroslava Navrátila. Na challengerovém turnaji ve Francii potvrdil skvělou formu, když došel do finále. Lehečka sice titul nezískal, ale za svůj výkon si rozhodně zaslouží označení “hráč týdne.”

Velká vítězství na cestě do finále

Jiří Lehečka se na předchozích turnajích výraznějších výsledků nedočkal. Od turnaje v Bukurešti, který v září opanoval, se mu jen jednou podařilo projít do čtvrtfinále, a to v Bratislavě, kde prohrál s Tallonem Griekspoorem. Nevýrazné výsledky Jirky způsobil primárně fakt, že v úvodních kolech narážel na těžší a zkušenější soupeře. Na turnaji v Brestu jej v prvním kole vyřadil Richard Gasquet a týden na to prohrál v Bergamu s Damirem Džumhurem.

Tiebreak Shop, Tiebreak tričko, Tiebreak mikina,

I tento týden neměl mladý Čech jednoduchý vstup do turnaje. Ve francouzském Pau se v prvním kole utkal s bývalým 6. hráčem světa a třetím nasazeným Gillem Simonem. Tentokrát se mu těžkou zkoušku podařilo zvládnout a Francouze porazil poměrem 6-1, 6-7 a 6-2.

Ve druhém kole na něj opět čekal domácí tenista. Calvin Hemery je aktuálně 394. hráč světa, ale Jirkovi, který byl v té době 159., dal pořádně zabrat. Po velké bitvě nakonec zvítězil Lehečka poměrem 7-6, 4-6, 7-5 a postoupil do druhého čtvrtfinále v řadě. I ve svém třetím zápase v Pau se utkal s Francouzem. Tentokrát s Haroldem Mayotem, který minulý rok vyhrál juniorské Australian Open. Jirka zápas opanoval poměrem 6-4, 6-2. V semifinále na něj čekal dánský supertalent Holger Rune. Jako junior dokázal Dán vyhrát Roland Garros, ale fanoušci si jej určitě zapamatovali z letošního US Open, kde jako kvalifikant v prvním kole sebral set Novaku Djokovicovi. Lehečka do zápasu nevstoupil nejlépe. První set prohrál poměrem 3-6 a zápas musel otáčet. To se mu nakonec podařilo a zvítězil poměrem 3-6, 6-3, 6-4.

Ve svém čtvrtém letošním finále na challengeru se utkal se zkušeným tenistou Radu Albotem z Moldavska. Bývalý 44. hráč světa se v posledních týdnech nedočkal velkých výsledků, ale bylo jasné, že pro mladého Čecha nebude snadným soupeřem. To se taky potvrdilo. V prvním setu Albot nominoval a získal jej poměrem 6-2. Ve druhém setu začal Lehečka hrát lépe a dokázal s Moldavanem držet krok. O druhé sadě nakonec musel rozhodnout tiebreak. Ten byl vyrovnaný až do stavu 5-5. Následně se Radu dostal do výhody minibreaku a zápas ukončil po využití prvního matchballu.

Nová česká dvojka

Jirka i přes prohru ve finále dosáhnul velkého milníku ve své kariéře. Čeká ho velký posun žebříčkem. Z aktuálního 159. místa se posune o 21 příček na 138. pozici. To znamená, že v dnešním vydání žebříčku přeskočí jak Zdeňka Koláře, tak i Tomáše Macháče. Jediným výše postaveným českým tenistou bude už pouze Jiří Veselý. Lehečka se tak teprve ve svých 20 letech stane druhým nejvýše postaveným Čechem v žebříčku ATP.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full