Hráč týdne: Jiří Veselý

Zdroj fotky: SportyTV

Jiří Veselý ovládl 24. ročník Advantage Cars Prague Open. Ve štvanickém finále porazil Belgičana Gauthiera Onclina, čímž získal celkově devátý titul z challengerů a ukončil tak tříleté čekání na titul.

Třicetiletý Jiří Veselý přijel na pražskou Štvanici s bídnou letošní bilancí. Od začátku roku vyhrál pouze jediný zápas. Jednalo se o utkání prvního kola kvalifikace na challengeru v Neapoli, kdy zvítězil nad domácím hráčem Gianlucem Cadenassem 6:2, 6:3.

Turnaj na domácí půdě 

Svěřenec Jiřího Vaňka odehrál svůj první zápas už 6. května. V něm se Veselý střetl se Španělem Alejandrem Moro Canasem, s nímž strávil na kurtu přes tři hodiny a zaznamenal výhru 6:4, 6:7 (5), 7:6 (3). Dále ho čekal Argentinec Marco Trungelliti. Jiří Veselý ovládl první sadu 6:1, poté však soupeř zápas skrečoval kvůli zdravotním problémům. Poprvé tak rodák z Příbrami postoupil do čtvrtfinále od loňského dubna. V boji o semifinále se Veselý utkal s Italem Giovannim Foniem. Bývalý nejlepší český tenista sice ztratil první sadu, ale další už si vzít nenechal. Po výsledku 6:2, 1:6, 4:6 se Jiří dostal poprvé od roku 2022 do semifinále. Jeho soupeřem se stal nenasazený hráč Toby Kodat. V prvním setu nabídl jednadvacetiletý Američan Veselému dvě podání díky nimž získal první sadu poměrem 2:6. Následně Jiří prohrával 0:2, ale vzápětí přišel brejk a také srovnání na 2:2. Rozhodující hrou se stala hra jedenáctá, ve které ztratil podání Kodat. Příští game znamenal pro Veselému ukončení zápasu, což také čistou hru potvrdil.

Finálový souboj 

Finálovým soupeřem Jiřího Veselého se stal o sedm let mladší Belgičan Gauthier Onclin. Ten se do zápasu o titul dostal díky skreči Slováka Alexe Molčana v semifinále. Živé vysílání nabídla nová televizní stanice SPORTY TV.

V první sadě předvedl Veselý stoprocentní výkon na servisu, čímž si zajistil vedení 1-0 (6:2). Ovšem v prostředním dějství prohrával Jiří 0:3 a manko už nedokázal dohnat (3:6). Závěrečný set přinesl velice příznivý výsledek 5:2 pro příbramského rodáka, který ale nevyužil. Za stavu 6:5 měl Veselý možnost proměnit třikrát mečbol, jenže se mu to nepovedlo. O challengerovým vítězi tak musel rozhodnout tiebreak. V něm si lépe vedl Jiří Veselý poměrem 7:3. Na pražské Štvanici si Jiří Veselý došel pro svůj jubilejní 20. titul a celkově devátý z challengerů.

„Všichni vědí, čím jsem si procházel. Bylo to opravdu velice náročné období. Jsem moc rád, všechna tvrdá práce se začíná vyplácet. Je to fajn pocit vyhrát turnaj, obzvlášť doma. Každý titul je supr. Je potřeba zůstat pokorný, nohama na zemi a pracovat dál. Cesta na větší turnaje je ještě velice daleká,“ řekl webu Tenisovysvet.cz štvanický šampion.

V žebříčku ATP se Jiří Veselý posune z 295. místa na 233. pozici. Po týdenním volnu by se měl ukázat na challengeru v makedonské Skopje.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full