Hráč týdne: Jiří Veselý

S jistotou lze říci, že o největší překvapení a také nejlepší výkon se minulý týden postaral Jiří Veselý. Ten se jako 123. hráč světa dostal po dvou těžkých kvalifikačních zápasech do hlavní soutěže v Dubaji. Nikdo nečekal, že by se mohl v turnaji dostat daleko, ale Čech překvapil. Jeho cesta skončila až ve finále. Na ní vyřadil několik adeptů na titul a za to si zaslouží označení hráč týdne.

Vypadnutí z TOP 100

Jiří Veselý do Dubaje nepřijížděl v nejlepším rozpoložení. Minulý rok na turnajích ATP nedosáhl na žádné výrazné výsledky. Z Austrálie letos odjížděl bez jediné výhry. Na všech turnajích vypadl v prvním kole, pokud nepočítáme kvalifikaci v Sydney, kterou prošel bez ztráty setu.

Tiebreak Shop, Tiebreak tričko, Tiebreak mikina,

Následoval přesun do Indie, kde Veselého čekala obhajoba titulu z roku 2020. Ta se mu ale nevydařila. Už ve čtvrtfinále ho vyřadil Fin Emil Ruusuvuori a pro českého tenistu to znamenalo pád z TOP 100 a ztrátu pozice české jedničky. Tou se poprvé v kariéře stal Tomáš Macháč a o týden později ho vystřídal Jiří Lehečka.

Úspěšné tažení v Dubaji

Po neúspěchu v Indii a v Kataru se Jiří Veselý rozhodl startovat v Dubaji. Tam nejdříve prošel kvalifikací. V ní v prvním kole vyřadil Lebanonce Habiba ve třech setech. Stejný počet setů potřeboval i k výhře ve druhém kole, kde mu podlehl první nasazený Alexei Popyrin, a Jiří tak slavil postup do hlavní soutěže.

Tam na něj nečekal vůbec jednoduchý úkol. Hned v prvním kole se utkal s bývalým vítězem US Open Marinem Čiličem. Favorita utkání se ale nezalekl a porazil jej po setech 6-4, 7-6. Ve druhém kole byl jeho soupeřem Roberto Bautista Agut. Ten se nacházel na 15. místě světového žebříčku. Týden před turnajem v Dubaji podruhé zvítězil v Kataru a získal tak desátý titul kariéry. Na své úspěšné tažení z předchozího týdne ale nenavázal. Veselý ho porazil hladce 6-2, 6-4.

Skalp světové jedničky a postup do finále

Po výhře nad Španělem postoupil do druhého letošního čtvrtfinále. V něm na něj čekal velmi těžký úkol v podobě světové jedničky Novaka Djokoviče. Ten v Dubaji odehrál první turnaj letošní sezóny. K velkému překvapení to byl právě Jiří Veselý, kdo vstoupil do zápasu lépe. Vyhrál první set a hrál lépe i v tom druhém. O jeho osudu rozhodl až tiebreak, který Veselý vyhrál a zvítězil po setech 6-4, 7-6.

Čech si nad Djokovičem připsal druhou výhru. Poprvé ho porazil v roce 2016 ve druhém kole na turnaji v Monte Carlu. Veselý svou výhrou v Dubaji navíc Srbovi zajistil ztrátu pozice světové jedničky. Na vrchol žebříčku se toto pondělí dostal poprvé v kariéře Daniil Medvedev.

V semifinále čekal Veselého zápas proti Denisovi Shapovalovi. Ten byl velice napínavý. Kanaďan vyhrál první set v tiebreaku, i když v něm prohrával 0-3 a čelil setballu. Ve druhém setu ani jeden z hráčů nepřišel o podání a dospěl tak do tiebreaku. V něm se tentokrát z jeho zisku radoval Jiří Veselý.

O osudu zápasu tedy rozhodovala třetí sada, ve které oba hráči přišli jednou o podání, a o vítězi opět rozhodoval tiebreak. Tím šťastnějším byl český tenista, který postoupil do největšího finále kariéry. Shapovalov naopak prohrál třetí zápas proti českému tenistovi v řadě. Loni v létě nestačil na Víta Kopřivu a letos v Rotterdamu prohrál s Jiřím Lehečkou.

Na Rubleva byl Čech krátký

Ve finále na něj čekal rozjetý ruský tenista Andrey Rublev. Ten o týden dříve vyhrál v Marseille dvouhru i čtyřhru po boku Ukrajince Denyse Molchanova. Byl tedy považován za velkého favorita finále v Dubaji. Tuto roli také potvrdil. Veselého porazil ve dvou setech 6-3, 6-4 a získal jubilejní desátý turnajový vavřín.

I přes prohru Jiřímu tento turnaj dodá sebevědomí do dalších týdnů. Po skvělých výkonech se dostal na 74. pozici, což znamená, že je opět českou jedničkou.