Hráč týdne: Joao Fonseca

Zdroj fotky: Getty Images

Joao Fonseca se v neděli ve věku 18 let, 5 měsíců a 26 dní stal nejmladším brazilským šampionem, poté co přemohl ve finále domácího hráče Francisca Cerundola 6:4, 7:6 na turnaji ATP 250 v Buenos Aires. Právem si tedy zaslouží ocenění “hráč týdne”.

Osmnáctiletý Joao Fonseca získal v prosinci minulého roku trofej z Next Gen ATP Finals, když zde zůstal neporažen. Na začátku letošní sezóny ovládl challenger v australské Canberre a o tři dny později už hrál v Melbourne kvalifikaci Australian Open. Tou prošel úspěšně a hned v prvním kole si připsal skalp hráče TOP 10 Andreye Rubleva. Následně však nestačil na Itala Lorenza Sonegu.

Argentinská pouť k titulu 

Rodák z Rio de Janeiro se v prvním kole střetl s turnajovou osmičkou Argentincem Tomásem Martínem Etcheverrym, kterého porazil po hodině a půl 6:3, 6:3. Dále změřil Fonseca síly opět s domácím hráčem Federicem Coriou. Ten sice uhrál úvodní set, ale potom všechny brejkboly využil pouze osmnáctiletý mladík. Po výsledku 2:6, 6:4, 6:2 postoupil Joao do čtvrtfinále.

Ve čtvrtfinále čelil Marianovi Navonovi, jenž šel po prvním setu do vedení. Následně však Brazilec srovnal na 1-1. V devátém gamu závěrečné sady to vypadalo, že je o postupu skoro rozhodnuto, ale Fonseca zvládl odvrátit dva mečboly, čímž se stal nejmladším brazilským semifinalistou.

"Nehrál jsem nejlépe a bojoval jsem až do konce. Jsem unavený... Od začátku jsem věřil, že můžu vyhrát, i když jsem nehrál nejlépe, jak jsem mohl, ale bojoval jsem a teď jsem v semifinále. Cítím se úžasně. Proti Marianovi to nebylo snadné, ale jsem velmi šťastný z toho, jak jsem dnes bojoval," řekl po zápase Fonseca.

Sobotní semifinále odehrál Joao proti Srbovi Laslovi Djerovi. První set dospěl až do tiebreaku, kde si lépe vedl poměrem 7:3 Fonseca. Poté však nedokázal využít mečbol, a tak se příležitosti chytl o 11 let starší tenista, aby srovnal skóre. Poslední sadu ovládl úřadující šampion Next Gen ATP Finals, což pro něj znamenalo další milník v podobě nejmladšího brazilského finalisty na okruhu ATP.

Poslední krok

V nedělním finále v Buenos Aires se střetl domácí hráč a nasazená pětka Francisco Cerundolo s Brazilcem Joaoem Fonsecou. Úvodní dějství vybojoval rodák z Rio de Janeiro a ve druhé sadě byl ve vedení 5:3. Jenže pak získal dvě hry Cerundolo, a dále došel zápas do zkrácené hry. V ní se už od začátku dostal do popředí Fonseca i přes nelibost domácích fanoušků a pro svůj premiérový titul si došel parádním skórem v tiebreaku 7:1. Tímto vítězstvím se stal čtvrtým nejmladším hráčem v tomto století, který vyhrál titul ATP po Keii Nishikorim, Rafaelu Nadalovi a Carlosu Alcarazovi.

"Neuvěřitelný týden, dokonce i v Argentině mi někteří Brazilci fandí," řekl dojatý Fonseca. "To je prostě úžasné. Každý Brazilec, každý ze své země chce tuto podporu od své vlastní země. Pro mě je tento okamžik, který prožívám, prostě neuvěřitelný.

"Chci poděkovat své rodině, přátelům a sponzorům za to, že mi pomohli dosáhnout mého snu, kterým je hrát tenis. Samozřejmě chci být světovou jedničkou, samozřejmě chci vyhrávat slamy, tituly, ale mým snem je jen hrát tenis a tím žiju."

Nyní se Joao Fonseca nachází na 68. příčce a to byl před rokem na 655. pozici. Není tedy pochyb o tom, že se z něj stává vycházející hvězda. Navíc už za několik hodin se představí na domácí pětistovce v rodném Rio de Janeiro, kde v prvním kole změří síly s Francouzem Alexandrem Mullerem. 

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full