Hráč týdne: Leylah Fernandez

Leylah Fernandez zazářila v týmové soutěži Billie Jean King Cupu, kde reprezentovala Kanadu. Ze čtyř dvouher a jedné čtyřhry odešla pokaždé vítězně a právem si tedy zaslouží ocenění “hráč týdne”.

Základní skupina

Tým Kanady tvořily jednadvacetiletá Leylah Fernandez, osmnáctiletá Marina Stakusic, jednatřicetiletá Gabriela Dabrowski, devětadvacetiletá Eugenie Bouchard a dvaatřicetiletá Rebecca Marino, která do hry nezasáhla. Kanadské tenistky byly ve skupině C společně se Španělkami a Polkami.

Ve středu 8. listopadu odehrála Fernandez první zápas BJK Cupu proti Saře Sorribes Tormo. Se Španělkou odehrála dva sety, které musel v obou případech rozhodnout až tiebreak. V prvním vyhrála Leylah 10-8 a ve druhém 9-7. Získala tak pro svou reprezentaci druhý bod a na konečných 3:0 upravily skóre deblistky. O den později se rodačka z Montrealu střetla s Polkou Magdou Linette. Po hodině a 33 minutách a sadách 6:2, 6:3 zařídily opět druhý bod pro Kanadu. Jako v předchozím souboji zemí přinesly závěrečný bod hráčky čtyřhry a Kanaďanky tak vyhrály 3:0 nad Polkami.

Semifinále

Soupeřem Kanaďanek se stal český tým. V sobotu 11. listopadu se utkaly ve druhém vzájemném zápasu týmové jedničky Leylah Fernandez s Markétou Vondroušovou. Česká tenistka se stala jedinou hráčkou, která vzala set zatím stoprocentní hráčce Kanady. Na centrálním dvorci Estadiu La Cartuja ve španělské Seville mohli diváci sledovat v prvním setu tlačenici Fernandez, ta vyhrála první sadu 6:2. Následně se Vondroušová zvedla a vedla už 4:0. O své vedení nepřišla a stejným poměrem uhrála prostřední sadu. Závěrečný set nezačala Leylah dobře, ale soupeřka jí nabídla vyrovnání na 1:1. O dva gamy později vedla už 3:1 a dokázala vedení udržet až do konce (6:3). Čímž Fernandez srovnala na 1-1 a na řadu přišla čtyřhra.

"Ona hrála neskutečný tenis. Zápas byl od druhého setu fakt dobrý. Myslím, že ona tyhle soutěže hraje hrozně dobře. Celkově to byl hodně dobrý zápas," řekla Vondroušová po prohře.

Do rozhodujícího utkání, tedy čtyřhry, se rozhodla kanadská kapitánka Heidi El Tabakh udělat změnu v nominaci. Místo Eugenie Bouchard nastoupila po boku Gabriely Dabrowski právě přemožitelka světové sedmičky Leylah Fernandez. Jejich soupeřkami se staly několikanásobné grandslamové vítězky Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková. Díky dominanci Fernandez na kurtu stačily pouhé dva sety k rozhodnutí o účastníkovi finále. Po hodině a 51 minutách s výsledkem 7:5, 7:6 (3) postoupily ženy javorového listu.

Finále

Finále BJK Cupu přineslo souboj mezi Kanaďankami a Italkami. V neděli 12. listopadu se o první bod postarala Marina Stakusic. Následně Leylah Fernandez porazila italskou jedničku Jasmine Paolini 6:2, 6:3, čímž zařídila výhru 2:0 na zápasy a ukončila finálové klání. Pro Kanaďanky to bylo historicky první finále v Billie Jean King Cupu, které proměnily v triumf. Hrdinkami z kanadského týmu se staly Marina Stakusic a Leylah Fernandez.

"Je to úžasný pocit, moc jsem si celý týden užila. Teď to půjdeme oslavit a budeme se bavit," zářila Fernandez.

"Nevím, co říct. Jsem na tým moc pyšná, holky jsou neskutečné," citovala agentura Reuters kanadskou kapitánku Heidi El Tabakhmovou. "Tohle je splněný sen," dodala.