Hráč týdne: Maxime Cressy

Zdroj fotky: Getty Images

Američan s francouzskými kořeny, Maxime Cressy, se v letošní sezóně dostal mezi elitu. Jeho "staromódní" styl hry deptá soupeře. Tráva mu opravdu sedí, proto není asi překvapením, že svůj premiérový titul na okruhu ATP získal právě na trávě v americkém Newportu, kde po poměrně dramatické bitvě přetlačil Alexandra Bublika z Kazachstánu.

Maxime Cressy je pětadvacetiletý tenista, který tento týden oslnil diváky v Newportu na Rhodes Islandu. Možná si kladete otázku, odkud se tento americký tenista vzal? Pravda je taková, že Cressy má evropské kořeny, pochází z Francie. Tu také do roku 2018 reprezentoval, poté se rozhodl přejít pod vlajku Spojených států amerických.

Tenista z 80. let?

Cressy je dva metry vysoký, proto asi nikoho nepřekvapí, že svou hru staví na vynikajícím podání. Jeho herní styl je ovšem odlišný od jiných hráčů. Ano, typově bychom ho mohli zařadit k hráčům jako Isner, Opelka a Karlovič, nicméně Cressy chodí na na síť mnohem častěji. Jeho herní styl je servis-volej, který se dnes už tolik nevidí. Jde Cressy tak trochu ve šlépějích Federera?

V Newportu to všechno začalo

Asi by nikdo v roce 2019 neřekl, že právě Cressy jednou vyhraje turnaj v Newportu. Proč vlastně zmiňuji toto místo? Právě zde Maxime Cressy odehrál svůj první zápas na okruhu ATP. Dostal tehdy divokou kartu do kvalifikace, ale bohužel skončil hned v prvním kole. O dva roky později se Cressy dostal do čtvrtfinále a letos dosáhl na trofej, která je zároveň jeho první na okruhu ATP.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Maxime Cressy (@maximecressy)

Cesta za titulem

Rodák z Paříže zažívá průlom v kariéře. Na začátku sezóny si zahrál finále v Melbourne Summer, kde nestačil na Rafaela Nadala. I Australian Open bychom mohli označit za úspěšné, jelikož došel do osmifinále. Jarní betonové turnaje a celá antuková sezóna byly jedno velké trápené. Herní posun přišel až na trávě. V Eastbourne se mu ještě nepodařilo dosáhnout na vysněnou trofej, prohrál s Taylorem Fritzem, ale v Newportu se mu to již podařilo.

Jako nasazená čtyřka měl v první kole volný los. V osmifinále změřil síly s Mitchellem Kruegerem, kterého hladce porazil 6:3 a 6:4. Tím snadné a jednoznačné zápasy skončily. Čtvrtfinále odehrál proti dalšímu Američanovi Stevu Johnsonovi, který proti němu vyhrál první set a Cressy musel zápas otáčet. Nakonec vyhrál poměrem 6:7, 6:4 a 6:4.

Ani semifinále proti servismanovi Isnerovi nebylo o nic lehčí. Mladší z aktéru sice vyhrál první set poměrně hladce 6:2, ale jak je známo, tak Isner o své podání moc často nepřichází a většinou vyčkává na své šance, což se mu v druhém dějství povedlo. Zápas šel do tří setů. Nakonec vyhrál Cressy poměrem 6:2, 4:6 a 6:3.

První trofej

Ve finále Cressy konečně narazil na neamerického hráče. Byl jím Alexander Bublik z Kazachstánu. Set a půl to byl zápas tzv. tah na jednu branku. Bublik vedl 6:2 a 3:0, což bychom v mužském tenise mohli brát jako hotovou věc, ale americký mladík bojoval dál. Možná mu pomohla pauza na ošetření. To naopak mohlo rozhodit kazašského tenistu.

Cressy druhý set otočil a vyhrál šest her v řadě. Původně neúčinné náběhy na síť začaly platit a Bublikova pohoda byla pryč. Třetí set se odehrál bez ztráty podání a zápas vyústil ve zkrácenou hru, kterou nakonec vyhrál Američan, avšak tak trochu zásluhou jeho protivníka, který při rozhodujícím míčku netrefil podání do kurtu. Zápas skončil dvojchybou.

Maxime Cressy se tak stal vítězem turnaje v Newportu a posunul se na 33. pozici v rámci žebříčku ATP.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full