Hráč týdne: Novak Djokovic

Minulý týden se na okruhu ATP odehrál turnaj kategorie Masters v Paříži. Ten minulý rok ovládl Daniil Medvedev, který i letos dokráčel do finále. V něm ale nestačil na Novaka Djokovice. Srb na tomto turnaji pokořil nové rekordy, a proto si zaslouží ocenění pro hráče týdne.

První turnaj od US Open

Světová jednička Novak Djokovic se na kurtech ukázal naposledy v New Yorku na US Open. Tam útočil na zisk kalendářního grandslamu (vítězství na všech grandslamových turnajích v jedné sezóně, pozn. red.). Ve finále jej ale v repríze finále Australian Open porazil Daniil Medvedev. Pro Djokovice to byla bolestivá prohra, po které se odhlásil z turnaje v Indian Wells a následně ohlásil podobu svého programu na konec roku.

Banner web_karta

Prvním ze tří posledních turnajů, které se rozhodl tuto sezónu odehrát, byl ten v Paříži. Jako nasazená jednička měl v prvním kole volný los. Jeho prvním soupeřem byl ve druhém kole Maďar Marton Fucsovics. Toho Djokovic porazil ve třech setech 6-2, 4-6, 6-3. Jeho dalším soupeřem měl být Gael Monfils, který ale kvůli zranění do zápasu nenastoupil. Ve čtvrtfinále Djokovic ve dvou setech přehrál Američana Taylora Fritze 6-4, 6-3.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Výhrou v semifinále si Srb připsal nový rekord

Na Turnaj mistrů se jako poslední kvalifikoval Hubert Hurkacz. Ten si postup zajistil čtvrtfinálovou výhrou nad Jamesem Duckworthem a Djokovicovi postup do finále znepříjemnil. Polák vyhrál první set 6-3. Ve druhém setu ale vládl Djokovic. Ten jej opanoval 6-0 a o vítězi rozhodoval třetí set. Jako první se dostal do vedení 4-1 Djokovic, Hurkacz se ale nevzdával a stav srovnal. O vítězi rozhodoval tiebreak. Z postupu se nakonec radoval Djokovic, který zkrácenou hru vyhrál poměrem 7-5.

Touto výhrou si Djokovic zajistil, že na konci roku zůstane světovou jedničkou. Stanovil tak nový rekord, jelikož sezónu takto zakončil již posedmé a překonal tak Peta Samprase. S Američanem se doteď dělil o první místo v této statistice.

Odplata za US Open

Publikum v pařížské Accor aréně mělo jistotu kvalitního finále. Soupeřem Djokovice byl Daniil Medvedev, který v semifinále překvapivě hladce porazil Alexandera Zvereva. Ve finále grandslamu se tak letos již potřetí střetl Djokovic s Medvedevem.

První set vyhrál Daniil Medvedev poměrem 6-4 a bylo na Djokovicovi, aby zabojoval. O druhé sadě rozhodla čtvrtá hra, kdy Medvedev přišel o podání. Djokovic set dotáhnul do vítězného konce a rozhodnout musel třetí set. V něm se Djokovic dostal do vedení 5-2. Medvedev sice snížil na 5-3, ale víc nedokázal. Novak Djokovic zvítězil po setech 4-6, 6-3 a 6-3 a v Paříži triumfoval již pošesté. Zároveň se stal teprve třetím tenistou, který vyhrál Roland Garros a Masters v Paříži ve stejném roce. Před ním to dokázal Andre Agassi a Illie Nastase.

Vítězství ve finále znamená pro Djokovice pokoření dalšího rekordu. Vyhrál svou 37. trofej z turnajů Masters a stal se tak hráčem s nejvyšším počtem trofejí získaných v této kategorii. Před turnajem v Paříži se o prvenství dělil s Rafaelem Nadalem.