Hráč týdne: Tomáš Macháč

Zdroj fotky: Davis Cup Finals

Adeptů, kteří by si od nás zasloužili titul „hráč týdne“, je mnoho, a to i proto, že se hraje Davis Cup a mnoho hráčů bojuje za svou vlast. My jsme si ze všech vybrali českého hráče Tomáše Macháče, který si minulý týden připsal dva velké skalpy a je tak opět o krok blíže tomu, probojovat se mezi top hráče na okruhu ATP.

V rozletu ho zpomalila nemoc

Lze jen spekulovat, kde by dnes na žebříčku figuroval Tomáš Macháč, kdyby ho na začátku března nezastihla mononukleóza. Byl totiž rozjetý, hrál v poměrně solidní formě. Připsal si na své konto také svůj zatím největší titul v kariéře, a to na challengeru v Nur-Sultanu. Porazil tam například hráče jako Mackenzieho McDonalda nebo Kwona Soon-wooa.

Na Tour se vrátil až v kvalifikaci na French Open, kde byl ale pochopitelně nerozehraný a na jeho výkonu to bylo vidět. Prohrál hned v prvním kole s Manuelem Guinardem, kterého by za normálních okolností měl porážet.

Poté přišla travnatá část sezóny a od Tomáše se čekalo, že v ní už nějaký výrazný výsledek vybojuje. K jeho smůle vždy v prvním kole narazil na velice kvalitní soupeře, které s tímto povrchem měli větší zkušenosti. V kvalifikaci na Wimbledon byl Macháč jako znovuzrozený. Hrál velmi dobře a vypadnul až v posledním kole na raketě Christophera O’Connella.

Štace na antuce mu vyšla tak napůl, když po nevýrazných výkonech uspěl na domácím challengeru v Liberci a vybojoval tam finále, které ale prohrál.

Začátkem září se znovu začaly konat turnaje v hale, na kterých hraje Macháč svůj nejlepší tenis. Jeho výsledky ale byly jako na houpačce, po výhře vždy přišla porážka. Výraznějšího úspěchu se dočkal až v německém Eckentalu, kde se mu podařilo vybojovat semifinále.

Na scénu přichází Davis Cup

Kdo by to byl čekal, že Česko bude hrát do posledního zápasu o postup ze skupiny smrti. Hlavní roli v tom hrál právě Tomáš Macháč, který v prvním zápase proti Francii porazil Richarda Gasqueta. Ten je považován za jednoho z nejšikovnějších a nejtalentovanějších hráčů historie a jeho bekhend si pamatuje snad každý. Když Gasquet začínal na okruhu ATP, byl Macháčovi rok a půl. Je to trochu úsměvné.

Macháč ovšem nehrál dobře pouze v singlu. Představil se i v deblu, kde po boku Jiřího Lehečky potrápil nejlepší pár světa Mahuta s Herbertem.

Skalp Daniela Evanse

Aby toho nebylo málo, vyšlápl si Macháč na dalšího velikána světového tenisu Daniela Evanse. V prvním setu ho doslova přejel a vypadalo to, že na kurtu je pouze český hráč. Druhý set se Brit sice zvedl, ale ani to na českého bojovníka nestačilo.

Pro Macháče to byl v rakouském Innsbrucku skvělý víkend. Doufáme, že mu to v kariéře pomůže, protože mít možnost porovnat se s takovými hráči je zkušenost k nezaplacení. Své o tom může vyprávět například Barbora Krejčíková.

Pozveme Vás také na náš nejnovější díl podcastu, ve kterém byl hostem Jan Mühlfeit. Povídali jsme si samozřejmě o tenise, ale i o mentální přípravě na sportovní výkon.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full