Antukový král

„Raději hraju na trávě nebo v hale na tvrdém povrchu než na antuce.“ Tuhle větu vyřkl nadějný, šestnáctiletý tenista před osmnácti lety. Skoro bychom až nevěřili, že tohle někdy opravdu řekl. Dnes na antuce dominuje a těžko hledá přemožitele. Porazit ho na tomto povrchu je jako malý zázrak a je největším favoritem každého antukového turnaje. Největší nápovědou pro všechny bude, že se mu přezdívá „antukový král“. Teď už určitě většina z Vás tuší, že nejde o nikoho jiného než o Rafaela Nadala. Proč se mu na antuce tak daří? Čím je Nadal na antuce tak nebezpečný? Pojďme se na to podívat.

Rafova úspěšnost na antuce je neuvěřitelná. Vede ve všech možných kategoriích. Vyhrál 91 % zápasů na antuce a jeho bilance na tomto povrchu je 477 výher ku 50 prohrám. Hráč, který má druhou nejvyšší bilanci na antuce je Björn Borg s 86 % (251-41). 60 trofejí, které vyhrál na antuce, dělá ze Seveřana hráče s nejvyšším počtem vyhraných turnajů na tomto povrchu. Thomas Muster se 49 tituly z antuky je na druhém místě. To, že ze všech čtyř grandslamů má tento Rakušan nejlepší bilanci na Roland Garros, se dalo čekat. Jeho bilance je neuvěřitelných 100 vyhraných zápasů ku dvěma prohraným, tedy 98% (!) úspěšnost. Tento rekord bude těžké pokořit i pro „krále antuky“.

Soupeři jsou proti němu pod palbou, má výborný pohyb i čop

Španělovy zbraně nejlépe fungují na oranžové drti. Soupeři často neví, co dělat s vysokými míči, kterým dává neuvěřitelnou rotaci. Jsou pod palbou, ze které se nejde dostat. Na sebevědomí jim nepřidává ani Nadalova schopnost doběhnout už zdánlivě ztracené míče. Co mu vlastně na antuce nejvíc vyhovuje? Skvěle se na ní pohybuje a nemusí tolik chodit do kolen. Umí se i dobře sklouznout, což mu dává obrovskou výhodu v dobíhání míčů. Tím, že balóny z jeho rakety skáčou vysoko, může využívat horní rotace. Míč se odrazí na kříži a soupeř jej odehrává nad hlavou na základní čáře. Soupeř musí stát 3 metry za základní čarou, aby mohl zahrát topspin a tvořit výměnu. Jeho hru zdobí i výborný čop.

Když je v laufu, mění se jeho forhend ve zbraň hromadného ničení

Velkou zbraní Nadala je sebevědomí. Rafa si věří i mimo areál Roland Garros, ale když hraje na kurtu Phillipa Chartiera, nebojí se nikoho a ničeho. Dokáže zahrát vítězný úder z jakéhokoliv úhlu.  Jak je na tom psychicky, ukazuje při svém forhendu po lajně. Když není úplně ve své kůži, hraje forhend křížem, ale když je v laufu, pálí do něj ze všech možných úhlů a mění se ve zbraň hromadného ničení.

U forhendu bych se ještě chvíli zastavil. Nadalův forhend je jedna z nejdrtivějších zbraní v tenise jako takovém a bezesporu Rafova největší přednost. Díky svým rychlým nohám je schopný hrát forhend na 80 % plochy kurtu. Důležitý je už začátek úderu. Pravou rukou si přidržuje rám rakety a tím si hlídá prostor pro úder. Tím pádem netrefí úder příliš na těle. Levá ruka se dostává do nápřahu a díky pravé ruce se automaticky vytáčí do strany a je v ideálním postavení. Často svůj forhend trefí lehce za tělem. Vždy to ale dožene rukou, která přirozeně neskončí před tělem nad pravým ramenem, ale za uchem, se zvednutým loktem.

Téměř vždy je Rafu při trefování vidět ve výskoku. Pokud nechce Španěl zahrát vítězný úder, hraje za základní čárou, ale díky pohybu dopředu a lehkému výskoku je úder rychlý. Pomalejší míče hraje při forhendu z pravé nohy. Je na ní veškerá váha a levá noha drží stabilitu. Nadal jednoznačně tímto úderem soupeře tlačí do defenzivy.

Titul hned při prvním startu na French Open

Úspěchy Rafaela Nadala na Roland Garros musel zaznamenat každý. Vyhrál zde už 13 titulů. Nikomu jinému se jeden turnaj tolikrát vyhrát nepodařilo. První titul vyhrál už v roce 2005, kdy ve finále porazil Mariana Puerta 3:1 na sety. Tehdy to byl jeho první start na French Open a stal se tak prvním hráčem od Matse Wilandera, kterému se podařilo vyhrát Roland Garros při prvním startu. V letech 2006-2008 se mu podařilo titul obhájit. První prohru v Paříži mu naservíroval až švédský tenista Robin Söderling v roce 2009. Po výhře nad Nadalem ve 4. kole postoupil až do finále, kde ho porazil Roger Federer. Další tituly získal Španěl v letech 2010-2014. V roce 2015 utnul Nadalovu vítěznou sérii ve čtvrtfinále Novak Djokovic. Ten tehdy postoupil do finále, ale prohrál se Stanem Wawrinkou. V roce 2016 Rafa odstoupil před zápasem 3. kola kvůli zranění. Od roku 2017 však nenajdeme na seznamu vítězů jiné jméno než Rafael Nadal.

Letos vyhrál svůj rekordní 13. titul a dorovnal tak Rogera Federera v celkovém počtu grandslamových titulů na 20. Finále se stalo také jeho 100. výhrou na pařížském grandslamu. Soupeřem ve finále byl letos Novak Djokovic. A světová jednička se nacházela ve výborné formě - v roce 2020 neprohrála jediný zápas. Na US Open byl Djokovic pouze diskvalifikován. Před French Open si došel pro titul v Římě, a v Paříži předváděl skvělý tenis. Experti i fanoušci předpovídali vyrovnané finále, ale favoritem byl pořád Nadal. Goran Ivaniševič, který je součástí týmu Djokoviče, překvapil výrokem: „Sázím na Novaka, je jednoznačným favoritem. Nadal ve finále, podle mého názoru, nemá v těchto podmínkách žádnou šanci. Na této antuce, proti Novakovi, který se mu dostal do hlavy." Tímto výrokem si po finále vysloužil spíš výsměch, jelikož Nadal Novaka doslova zničil. Vyhrál 6:0, 6:2, 7:5. Ano, Djokovic schytal ve finále grandslamu kanára, což se mu ještě nestalo. Od Nadala je to pro Srba teprve druhý kanár. Prvního schytal minulý rok ve finále v Římě. První hru vyhrál Djokovic až v 55. minutě. Nadal vedl statistiky. Vyhrál více bodů po prvním i druhém servisu. Vyhrál více bodů v gamech, ve kterých servíroval, i v těch, ve kterých returnoval. Na vítězné údery vedl Novak Djokovic 14:11. Další statistika, ve které vedl, byly nevynucené chyby - Djokovic jich spáchal  17, zatímco Rafa pouze 4. Vyrovnaného průběhu se zápas dočkal až v pátém setu, kdy Novak poprvé sebral Rafovi podání. V jedenáctém gemu ale Nadal prolomil Djokovicovo podání a v následujícím gemu už zápas ukončil - svým čtvrtým esem. Stal se podvacáté grandslamovým šampionem.

Kolikrát v Paříži ještě vyhraje?

Nabízí se otázka, která vrtá hlavou snad každému tenisovému fanouškovi. Jak dlouho dokáže Nadal být na Roland Garros a celkově na antuce takto úspěšný? Je to otázka, na kterou se těžko hledá odpověď. Hodně záleží na jeho zdraví. „Rafa není tenista. Je to zraněná osoba, co hraje tenis,“ prohlásil v dubnu 2019 Toni Nadal. Pravdou je, že Rafova kariéra byla poznamenána hned několika zraněními. Vyjádření Toniho Nadala se objevilo po odstoupení Rafy ze semifinále v Indian Wells proti Federerovi a následném odhlášení z turnaje v Miami. Zranění pravého kolene trápilo Nadala od US Open 2018, kdy vzdal semifinále proti del Potrovi. Následně se odhlásil z asijské části Tour, z Masters v Paříži a nakonec i z Turnaje mistrů. Je to ale velký bojovník. Po návratu na Australian Open vybojoval finále a na antukovou sezonu byl už opět v plné síle. Pokud mu to zdraví dovolí, bude konkurenceschopný na každém povrchu ještě hodně dlouho.

Jak dlouho myslíte, že bude Nadal kralovat antuce?

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi

Nejnovější komentáře

Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full