Glosa: Může vyhrát Grand Slam? Rafael Nadal potrápí každého, ale nemějme přehnaná očekávání

Zdroj fotky: Getty Images

Rafael Nadal musel loni po zranění z Australian Open 2023 vynechat zbytek turnajů. Poprvé v životě přišel o téměř celý rok. Nejde se divit, v sedmatřiceti letech ho dohnalo zdraví, které kvůli jeho náročnému pojetí tenisu trpělo od počátku kariéry. Vydrželo však a možná ještě něco vydrží. Španěl je bojovník a vrátil se zpět. Jeho návrat přináší velmi zajímavý náboj do nové tenisové sezóny, která má být Nadalovou poslední v kariéře.

Kdyby v loňském roce skončil, nikdo by se nemohl divit. Rafael Nadal si prožil kvantum zranění, která ho dohnala minimálně na konci téměř každé sezóny. Proto nikdy nevyhrál Turnaj mistrů, jeho tělo už na konci sezóny nepracovalo, jak mělo. Tato trofej mu jako jediná ve sbírce schází. I bez ní je četnější než jakákoliv expozice Museo Nacional del Prado (Španělské národní muzeum v Madridu). Dvaadvacetinásobný grandslamový šampion by už nemusel světu nic dokazovat, přesto vstal z popela jako fénix.

Jeho pozice je jiná, než byl zvyklý. Začíná na chvostu sedmé světové stovky, přitom v posledních osmnácti letech zahajoval turnaje v Austrálii mezi nejlepší desítkou. Pokud si někdo ze světové špičky myslel, že nikdy nemůže pohrát s tak špatně postaveným hráčem, má ideální příležitost být vyvrácen z omylu a Rafou vyvrácen na kurtu.

Brisbane a cesta do Melbourne

Dominic Thiem v Brisbane srdnatě bojoval půlku zápasu a Jason Kubler držel krok možná ani ne půlku rozcvičky. Najednou se začalo spekulovat, jestli by Rafa nemohl vyhrát Australian Open. Roční pauza a vítězství nad dvěma hráči z konce stovky musí umlčet druhou stranu barikády, která si myslí, že už na to nemá, a přesvědčit je, že i Novak Djokovič bude mít stejnou šanci na vítězství Australian Open jako měl Jack (Leonardo DiCaprio) v Titaniku na přežití.

Rafael Nadal bude nebezpečný pro každého. Zaútočí na tituly, možná i ty největší grandslamové, ale musí mu držet zdraví. Vítězné údery jsou na nic, když je nemáte příležitost jít zahrát, to by potvrdil i Juan Martín del Potro, který nebýt zranění, nezůstal jen u vyhraného US Open 2009.

Proti Jordanu Thompsonovi příležitost Španěl měl. Na Australian Open ji mít bohužel nebude. Skutečně to nebyly jen kulky, které si vyžádaly speciální prohmat v šatně, aby nepohoršoval dámy na tribunách. Na další podobné účinkování, jaké předváděl na dvěstěpadesátce v Brisbane, si musíme počkat. Nejlepší španělský tenista historie ví, co dělá. Pro návrat udělá vše. Zdravý Nadal bude svádět opět dechberoucí zápasy. To, že to tentokrát ještě nevyšlo, i s ohledem na chybějící fyzickou kondici ve třetím setu, neznamená, že příště už neprojde do bojů nejpozdnějších. Jedno je jisté, ze svého umu a kouzla nic neztratil. Sezóna sice teprve začíná, ale už teď má velký náboj, i když o něj částečně jeho odstoupením z Australian Open přišla.

Los melbournského Grand Slamu, v Austrálii by to měl být spíš klokan, nedostane šanci přichystat tenisové šílenství v podobě duelu Nadal vs. Djokovič v prvním kole. Není však všem dnům konec, Roland Garros tu bude cobydup.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full