Na kolik si přijde Federer či Osaka?

Zdroj fotky: Getty Images

Dlouhodobě diskutovaným tématem mezi širokou veřejností jsou platy tenistů. Otázkou je, za co berou tolik peněz Roger Federer či Naomi Osaka? Ve většině případů to nejsou pouze tzv. „prize money“, které dostanou tenisté za účast na turnaji. Je toho mnohem více, ať už se jedná například o různé spolupráce, focení, sponzory a spousta dalších věcí.

Muži vydělávají více než ženy

Ve vyspělém světě si lidé často kladou otázku: „Měli by ženy vydělávat stejně jako muži?“ Většina odpovědí bude: „A proč by neměli?“ Ano, již dlouho platí, že by to tak mělo být, ale v tenise to tak úplně neplatí. Pravdou je, že i tenistky si vydělají hodně, ale na své mužské kolegy to ještě nestačí.

Pomyslný žebříček nejvíce vydělávajících tenistů vede Roger Federer. Jak je to možné, když za minulou sezónu odehrál všeho všudy 6 zápasů? Právě u tohoto Švýcara však platí, že on sám je značkou, která vydělává. Je zapojený v nespočtu reklam a projektů. Nejen díky tomu si přišel na slušný balík peněz. Hádejte kolik to bylo - Roger Federer si za minulou sezónu vydělal 90 miliónů amerických dolarů.

Druhé místo, avšak s velkým odstupem, drží Naomi Osaka. V ženském žebříčku platů je na prvním místě. Tato Japonka si za minulou sezónu nastřádala 60 miliónů dolarů. Osaka toho sice odehrála podstatně více než hvězdný Švýcar, i tak můžeme vidět propastný rozdíl mezi těmito dvěma. I u Japonky však platí, že podstatnou část svých příjmů má z reklam, od svých sponzorů anebo také z filmu, který natočila pro Netflix.

Zajímavostí je, že třetí místo na finančním žebříčku nese jméno Serena Williams a výdělek 41 miliónů USD. V první trojce dvě ženy? Jasně to ukazuje, že i ženy mohou mít své jméno a svoji značku. Nicméně nemůžeme být překvapeni, že v první trojce figuruje jméno této hvězdné Američanky, jelikož právě Serena Williams je známa tím, že vydělávala nejvíce peněz z ženského okruhu.

Světová jednička až na čtvrtém místě

Novak Djokovic je v žebříčku vydělávajících tenistů a tenistek na čtvrtém místě s výdělkem kolem 38 miliónů USD. Pro porovnání s prvním Federerem je to skoro třikrát méně, což už je značný rozdíl. Dále následují Rafael Nadal (27 miliónů USD), Kei Nishikori (26 miliónů USD), Daniil Medvedev (13 miliónů USD), Dominic Thiem se Stefanosem Tsitsipasem (8 miliónů USD) a první desítku uzavírá Ashleigh Barty. Ženská světová jednička vydělala „pouze“ 5 miliónů USD.

Jak jsem již zmínil na začátku článku, podstatnou část peněz tenistů tvoří především příjmy z reklamy, sponzoři a další podobné věci. Dalo by se říct, že „prize money“ jsou až na jednom z posledních míst. A co říkáte vy na tyto astronomické částky, které tenisté vydělávají?

Dále se můžete podívat na článek o blížícím se J&T Banka Ostrava Open, kde se dozvíte jak se udělují divoké karty na turnaj kategorie WTA 500. Sledujte nás také na Facebooku a Instagramu, aby vám neuniklo nic, o čem byste měli z tenisového světa vědět.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full