Prozření českého týmu na Davis Cupu

Zdroj fotky: ČTK/Fotobanka ČTK

Před zahájením letošního ročníku Davis Cupu byly karty rozdány. O postup si zahrají Francie s Velkou Británií a Česko bude hrát podřadnou roli. Tak to ale vůbec nebylo a zásluhou českých mladíků to bylo dá se říci naopak. Český tým měl totiž postup ve svých rukou a po skvělých výkonech by se nemohl nikdo divit, kdyby právě oni postoupili na úkor nynějších velikánů.

Macháč táhl reprezentaci

V nominaci byl žebříčkově až tím čtvrtým v pořadí, jelikož v posledních týdnech zaznamenal menší pád ve světovém žebříčku. Nebylo to ale nic hrozného, jelikož Macháčovi stále patří skvělá 143. pozice. Jaroslav Navrátil mu šanci dal a Tomáš Macháč se jí chopil s velkou parádou i přesto, že byl v obou zápasech poměrně velkým outsiderem.

V prvním klání vyzval Richarda Gasqueta, který na okruhu začínal, když byl Tomášovi rok a půl. Zkušený borec byl asi tím největším jménem světového tenisu, proti kterému měl Macháč tu čest hrát. Kdo si myslel, že bude Čech ustrašený a nervózní, tak ten byl překvapený. Tomáš měl sice na začátku zápasu menší problémy na servisu a ve druhém gamu o servis dokonce přišel, nicméně hned ve čtvrté hře se mu ho podařilo vyhrát zpět a první set tak rozhodoval tiebreak. V tom si Macháč počínal suverénně a vyhrál ho 7:3. Druhý set už byl jasně v režii českého hráče a Francouz neměl sebemenší šanci.

V druhém zápase byl Macháčovi soupeřem Daniel Evans, 25. hráč světa. Pro Tomáše jednoznačně zatím největší a papírově nejtěžší zápas v kariéře. Znovu se budu opakovat, ale Tomáš byl tím lepším hráčem a i přes lehké povolení v druhém setu jej dokázal otočit. Vyhrál ve dvou setech a byl to právě Macháč, který držel český tým ve hře.

Veselý bohužel bez formy

Co se dá tvrdit o Tomáši Macháčovi, to se nedá tvrdit o Jiřím Veselém. Jeho výraz na kurtu není svěží a i přesto, že vyhrál v prvním zápase první set proti velice špatně hrajícímu Adrianu Mannarinovi, nedokázal zápas dovést do vítězného konce a rozhodující zápas o postup do dalšího kola prohrál.

Představil se ještě ve čtyřhře proti Velké Británii, kde měl možnost svůj výkon napravit. I tam byl ale tím horším hráčem z české dvojice a bylo vidět, že mu Davis Cup nesedl. Jiří Veselý bojoval, to se mu odepřít nedá. Na ty nejlepší v tuto chvíli ale nestačí.

Velká naděje v podobě Jiřího Lehečky

Možná měl v poslední čtyřhře dostat šanci Jiří Lehečka, možná by bylo vše jinak. To jsou ale pouze spekulace a nikdo neví, co by bylo kdyby. Pravdou je, že právě Jiří Lehečka překvapil světovou dvanáctku Camerona Norrieho. Český talent vyhrál druhý set a v tom třetím měl v první hře dokonce breakball. Ten ale nevyužil a zkušenější Brit si už vedení pohlídal. Zápas nám, ale především Lehečkovi, ukázal, že může hrát s kýmkoliv. Herně na to má a i v hlavě je velice silný, jelikož je jeho mentálním trenérem Jan Mühlfeit, který byl hostem našeho podcastu.

Skvěle se předvedl také v deblu po boku Tomáše Macháče, kde zatápěli nejlepšímu páru světa Herbert/Mahut, a dokonce uhráli více bodů.

Co si z toho všeho vzít?

Česko má po několika letech znovu velice nadějnou mladou generaci, která se nebojí diktovat tempo hry a bude stačit i světové špičce. Jak Tomáš Macháč, tak Jiří Lehečka, jsou velice talentovaní a takové typy hráčů, jako jsou právě oni dva, český tenis dlouho neměl. Už teď jsou pomalu považováni za nástupce Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka.

Poslechněte si také náš nový podcast, ve kterém byl hostem mentální kouč Jiřího Lehečky Jan Mühlfeit. Dále Vás pozvu na rubriku Hráč týdne, kde tento titul získal právě Tomáš Macháč.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full