Rekordy Rogera Federera, které nejspíš nebudou nikdy překonány

Zdroj fotky: Getty Images

Velikán velikánů Roger Federer si za svou kariéru připsal hned několik triumfů. Na tenisovém výsluní se pohyboval od roku 1998 a připsal si mnoho zápisů do tenisové historie. Které statistiky budou hráči současnosti a budoucnosti jen těžko překonávat?

1526 odehraných utkání v singlu, 1251 výher a žádné odstoupení v průběhu utkání. 103 titulů včetně 20 grandslamů, Davis Cup, olympijské stříbro či 310 týdnů na pozici světové jedničky. To je jen výčet těch nejviditelnějších milníků a úspěchů Rogera Federera.

Když se však koukneme hlouběji do statistik a historických zápisů, tak rodák s Basileje dokázal v některých ohledech nemožné.

Na trávě se cítil jako doma

Není žádným tajemstvím, že Federer na trávě hrával velmi rád a Wimbledon byl jedním z jeho nejmilejších turnajů na okruhu. Mezi lety 2003 a 2008 na trávě vyhrál 65 utkání v řadě, během této šňůry dokázal vyhrát 5 titulů ve Wimbledonu a 5 trofejí z Halle.

Předtím držel nejdelší šňůru vítězných utkání na zeleném pažitu Björn Borg, který si v době své největší slávy připsal 41 výher v řadě. Novak Djokovič má aktuálně třetí nejdelší šňůru, která čítá 28 utkání. Srb může však vítěznou sérii natáhnout, jelikož výhry začal přidávat na Wimbledonu 2018 a od té doby jej na trávě nikdo nezastavil.

Federer má na trávě vynikající výsledky, z turnajů si odvezl 19 trofejí pro vítěze a celkem vyhrál 192 utkání. V obou dvou statistikách navíc vede historické tabulky otevřené éry.

Historie na grandslamech

Jednačtyřicetiletý tenista jako jediný v historii ovládl dva různé grandslamové turnaje pět let po sobě. Stalo se tak na Wimbledonu v letech 2003-2007 a na US Open, kde nenašel přemožitele v letech 2004-2008.

Hned 12 tenistů a tenistek v historii dokázalo ovládnout jeden z grandslamů pět a více let po sobě, ale nikdo jiný to nedokázal ve dvou různých destinacích jako Federer.

Vyniká i v další statistice na Majorech. Je jediným hráčem historie, který dokázal na dvou různých grandslamech vyhrát přes 100 zápasů. Dobytými turnaji jsou Wimbledon (105 vítězství) a Australian Open (102 vítězství).

Na každém grandslamu vyhrál více než 65 zápasů a v této statistice se mu zatím také nikdo nevyrovnal.

Neuvěřitelná série titulů

Vyhrát turnaj na okruhu ATP je hodně velký úspěch pro mnoho tenistů. Nyní si představte, že Roger vyhrál 24 finálových zápasů v řadě. Neporaženého Federera mohli tenisoví fanoušci vidět na kurtu téměř dva roky. Skvělá série začala na podzim roku 2003, kdy Švýcar ovládl podnik ve Vídni. Konec přišel na konci ročníku 2005, když usiloval o trofej z Turnaje mistrů, ale ve finále jej přehrál David Nalbandian.

Roger Federer uzavírá tento týden svou tenisovou kariéru. Se svým milovaným sportem se rozloučí před londýnským publikem na Laver Cupu.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full