Světoví tenisté s českými kořeny, které se vyplatí sledovat

Korda, Pospisil, Damm nebo Kodat. Jména českému fanouškovi dobře známá. Podívejte se na výběr mladých tenistů, nositelů více či méně známých příjmení, kteří sice nereprezentují naši zemi, ale na jejich úspěších mají podíl i české kořeny.

Americká naděje, která jde ve stopách svého otce

Až do letošního roku o něm bylo slyšet jako o synovi slavného otce. Na French Open o sobě ale dal výrazně vědět, když se dokázal probojovat přes kvalifikaci až do osmifinále. Svoje úspěšné tažení zakončil symbolicky v zápase proti svému idolu a neporaženému antukovému králi Rafaelu Nadalovi. Řeč je o dvacetiletém Sebastianu Kordovi, potomku veleúspěšného českého tenisty Petra Kordy.

Otec Petr je posledním českým mužem, kterému se podařilo získat grandslamový titul ve dvouhře. Tento rekord drží už od roku 1998, kdy zářil na Australian Open. Ve stejném roce navíc několik týdnů držel pozici světové dvojky.

„Sebi”, jak se mladému Kordovi přezdívá, se narodil v Bradentonu v USA a svou rodnou zemi také reprezentuje. To však neznamená, že bychom u něj nenašli českou stopu. Nejenže mluví plynule česky, od dětství ho také pojí přátelství s Radkem Štěpánkem.

V roce 2018, přesně 20 let od úspěchu svého otce, vyhrál juniorský titul na Australian Open a stal se juniorskou jedničkou. Na úspěch mezi dospělými nečekal dlouho, jak sám přiznává, pomohla mu koronavirová pauza, kterou naplno využil k tréninku. K úspěšnému počínání na Grandslamu v Paříži přidal letos ještě první triumf na challengeru v německém Eckentalu.

Sebastian a Petr nejsou v rodině jediní, kteří propadli profesionálnímu sportu. Matka mladé hvězdy Regina má za sebou také kariéru úspěšné tenistky (nejvýše 26. v žebříčku WTA) a obě sestry Jessica a Nelly se věnují golfu na vrcholové úrovni, kde sbírají jeden úspěch za druhým.

České geny, kanadské srdce

Česká republika by mohla mít o mužský grandslamový titul v deblu více, pokud by jeho rodiče v roce 1988 neutekli před komunistickým režimem z tehdejšího Československa. A možná taky ne. Otec Vaska Pospisila, kanadského tenisty aktuálně okupující 61. příčku v žebříčku ATP, se začal zajímat o profesionální tenis až po příchodu do Vernonu, městečka na západě Kanady.

Malý Vašek začínal jako sběrač míčků při trénincích svých starších bratrů pod vedením otce Miloše. Netrvalo dlouho a brzy se sám postavil na kurt jako hráč. Na rozdíl od sourozenců, kteří s tenisem skončili v juniorských letech, mu podlehl naplno.

Od začátku kariéry nedokázal vybojovat žádný singlový titul na ATP Tour. V předchozí sezoně se mu však povedlo několik prvotřídních úspěchů a má tak na co navazovat. Na US Open pronikl do osmifinále. Dvakrát si zahrál finále ATP Tour. V Montpellier podlehl aktuální světové jedenáctce Monfilsovi a v posledním turnaji sezóny v bulharské Sofii Italu Janniku Sinnerovi. K tomu přidal sedmý titul ve čtyřhře z Marseille, kdy ve finále společně s Francouzem Mahutem porazili druhý nasazený pár turnaje Wesleyho Koolhofa a Nikolu Mektice.

Bylo to právě po vydařeném turnaji v Montpellier, kdy svět internetu oblétla fotka Vaska, popíjejícího javorový sirup při výměně stran. Kdo ví, možná je to jeden z klíčových úspěchů pro nadcházející sezonu.

Hvězdné americké duo s českými geny

Nejmladší z našeho výběru, sedmnáctiletí tenisté Martin Damm a Toby Kodat (na úvodní fotce) potěšili nejen americké fanoušky, když společně vyhráli svůj první titul na turnaji ITF ve floridském Naples.

Ještě většího úspěchu dosáhli v roce 2019, kdy se zapsali do historie US Open vítězstvím nad krajany Kruegerem a Smyczekem v prvním kole. Bylo jim tehdy 15 a 16 let a překonali 44 let trvající rekord Johna McEnroea a Larryho Gottfrieda, kteří byli do té doby považováni za nejmladší dvojici, která dokázala vyhrát zápas mezi dospělými na tomto turnaji.

Talent ke čtyřhře zdědil Martin junior po svém otci, tenistovi reprezentujícímu české barvy. Martin Damm starší dokázal v deblech získat celkem 40 titulů. V roce 2006 ovládl po boku legendárního indického tenisty Paese grandslamové US Open. Starší z dvojice Toby těží z cenných rad svého otce a známého tenisového kouče Aleše Kodata.

Ve dvouhře na svou první šanci v rámci ATP Tour oba ještě čekají. Nicméně, až se tak stane, máme se na co těšit.

Věděli jste, že i mezi světovou špičkou jsou tenisté s českými kořeny? Například bývalá světová trojka, Švýcar Stan Wavrinka je vnukem českých předků.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full