Tenisový a osobní zkrat Basilashviliho

Nikoloz Basilashvili je elitním gruzínským tenistou, který poslední dva roky patřil do top 30 žebříčku ATP. Od restartu tenisové sezony po koronavirové pauze prohrál 11 duelů v řadě, z čehož vyhrál pouze jeden set. Problémům na kurtu předcházely zřejmě i vztahové problémy a také zatčení samotného tenisty. Nyní mu za opakované domácí násilí hrozí trest odnětí svobody až 3 roky. A tohle vše se Nikolazovi Basilashvilimu přihodilo za poslední půl rok.

Výkonnostní propad na kurtu

Na restart sezony gruzínská tenisová jednička nebyla zřejmě plně připravena. Jeho zápasová bilance 0-11 od konce července do konce listopadu 2020 nevypadá úplně nejlépe. Přitom většina zápasů začala pro Basilashviliho dobře. Zpravidla během prvních gamů vzal soupeřovi podání, ale nikdy set nedopodával do vítězného konce. Na turnaji v Hamburgu, který vyhrál v roce 2018 a o rok později ho dokonce obhájil, se mu obecně daří. Letos se turnaj v Hamburgu konal taktéž, i když v pozdějším termínu, než bylo zvykem. Nenasazený Nikoloz Basilashvili v prvním kole German Open narazil na čtvrtého nasazeného Roberta Bautistu-Aguta a po hodině a půl prohrál. Tuto porážku mu uštědřil nejvýše postavený soupeř (11. místo na světovém žebříku), proti kterému od restartu sezony hrál. Naopak nejníže postavený soupeř, mladý Švýcar Marc-Andrea Huesler, se při vítězství nad Nikolozem ocital až na 149. místě. Svůj jediný vyhraný set získal Nikoloz právě proti Hueslerovi, a to až 9. listopadu 2020, tedy necelé 4 měsíce po restartu sezony. V ostatních 9 duelech mu byli soupeři například Norbert Gombos, Jan-Lennard Struff, Lorenzo Sonego. Tedy tenisté, kteří jsou na žebříčku postaveni podobně či hůře než sám Basilashvili. Na elitního tenistu, který se poslední dva roky pohyboval mezi 16. až 35. místem žebříčku, je taková šňůra proher zoufale slabý výkon.

Zatčen za domácí násilí

Ještě před restartem sezony se v novinách objevily zprávy, dle kterých byl 22. května Nikoloz Basilashvili zatčen za domácí násilí spáchané na ex-manželce Nece Dorokashvili, s níž má Nikoloz pětiletého syna, a se kterou se rozvedl minulý rok. Důvodem rozvodu měly být údajně časté neshody a fyzické útoky ze strany Nikoloze. Tyto útoky měly pokračovat i po rozvodu. Právě za fyzický útok spáchaný 21. května byl Nikoloz zatčen. Basilashvili byl v den zatčení rovněž propuštěn na kauci ve výši 100.000 gruzínských lari (cca 680 tisíc Kč). Následně Nikoloz všechna obvinění popřel a označil vyjádření Neky za lživé. Celá tato záležitost je stále v rukou soudů, a pokud bude shledán vinným, hrozí mu trest až 3 roky vězení. Právnička Neky Dorokashvili tvrdí, že důkazů pro odsouzení Nikolaze je několik. Problémem dle ní je, že gruzínský tenista má gruzínské obyvatelé na své straně, za čímž stojí jeho herní úspěchy a také fakt, že je muž. V Gruzii má totiž mužské pohlaví dominantní postavení. Navíc se polovina gruzínských mužů domnívá, že domácí násilí je interní záležitostí jednotlivých rodin.

Budoucnost Nikoloze Basilashviliho

Blízká budoucnost elitního gruzínského tenisty Nikoloze Basilashviliho je ve hvězdách. Propad jeho výkonů může spočívat v mixu nepřipravenosti na restart sezony, ztraceného drajvu, a hlavně osobních a ex-manželských problémů. Místo tréninků čelil tenista zatčení, soudnímu řízení a mediálnímu tlaku. Začátek další sezony bude pro Nikolaze klíčový. Pokud bude i nadále prohrávat, jeho psychika bude dotčena a může to dojít až do bodu, kdy ho častěji spatříme na turnajích nižších kategorií. Jestli se odpíchne ode dna, je otázka. Čím více bude muset řešit soudní líčení, tím hlubší herní propad ho může čekat. Jelikož neznáme všechny podrobnosti, a ani nemáme k dispozici ony zmíněné důkazy, je těžké tento případ hned soudit. Já však doufám, že se celá situace ohledně Neky a Nikolaze vysvětlí a spravedlnosti bude učiněno zadost. Pokud bude skutečně odsouzen na delší dobu - v rámci 1-3 let, jeho hráčský comeback po propuštění na svobodu se mi zdá už jako velmi nereálný.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky
Google translate
usercalendar-full