Turnaj pro tenisty do 21 let, neboli Next Generation ATP Finals, který každý rok podněcuje k rozporu mezi konzervativními fanoušky a mezi těmi fanoušky tenisu, kteří by raději chtěli vložit do tohoto, více než 700letého sportu, nové prvky a více ho zatraktivnit. Letos ale tento turnaj rozdělovat společnost nebude. Turnaj, který se koná od roku 2017 v Miláně, byl zrušen kvůli proti-pandemickým opatřením. Je to velká škoda především pro mladé hráče, protože když se podíváme na minulé ročníky, tak se zde rojili budoucí tenisté.
Rok 2018, Alex De Minaur zahazuje forhend daleko za základní čáru. Řek Stefanos Tsitsipas padá radostí na zem a nedokáže uvěřit, že zvítězil. Řecký mladík poráží Australana 2:4, 4:1, 4:3 a 4:3. To je ale teprve začátek jeho exponenciálně vzrůstající kariéry. Za rok se totiž Tsitsipas kvalifikuje na Turnaj mistrů do Londýna. Tam porazí hvězdy jako jsou Federer, Thiem a jako sedmý hráč ovládne turnaj při svém debutu.
Může se to zdát jako náhoda, ale když se blíže podíváme na účastníky jednotlivých ročníků, tak zjistíme, že je plno mladých hvězd, které se závěrečných zápasů na dospělých turnajích účastní opakovaně. Mezi tyto rychle hráče patří například německý tenista Alexander Zverev. Účastník prvního ročníku, a opět vítěz Turnaje mistrů o rok později stejně jako Řek. Ruský tenista Andrey Rubljov, dvojnásobný účastník, vítěz pěti letošních turnajů a kvalifikovaný účastník i na závěrečnou tenisovou akci tohoto roku.
Mladých nadějných želízek v ohni přibývá, a tento podceňovaný turnaj tak nabývá na hodnotě. Proč by si ale někdo nechtěl zkusit zahrát skupinový systém, který se využívá i na Turnaji mistrů? Těch důvodů je tu bohužel více. Za zisk trofeje nezískáte do světového žebříčku ani bod – výhra tedy činí méně než za vítězství turnaje kategorie ATP 250. Další velkým důvodem, proč ne každý tenista, který má možnost se turnaje zúčastnit, se opravdu zapíše na startovní listinu, jsou pravidla.
Pravidel, které se během klasické tenisové tour nevyužívají, je na tomto turnaji mnoho. Při podání se míček může dotknout sítě a výměna pokračuje dále. Každé hlášení autu probíhá pomocí jestřábího oka – toto pravidlo zní jako průlomový krok pro tenis. Bohužel ze strany tenistů není vždy brán pozitivně. Hráči si stěžují, že to zápas ochuzuje o vypjaté momenty. Tato pravidla zní jako nereálná pro budoucí svět tenisu. Když se ale podíváme zpětně na další předpisy, vidíme, že některé z nich byly později začleněny do oficiálních pravidel všech turnajů na okruhu. Ať se jedná o časomíru na kurtu, během které se musí hráč dostavit na servis, anebo o zkrácený systém gamů, kde se hraje bez výhod. Tento systém se zavedl ve čtyřhrách a přemýšlí se, zda by se v příštích letech nevyužil i při zápasech dvouhry. Délku zápasu to sice zkrátí, ale mělo by to nabídnou větší atraktivitu během zápasu.
Uvidíme jak se tyhle jména vytáhnou