Věděli jste, že tyto světové tenistky mají české předky?

Zdroj fotky: Getty Images

V jednom z předchozích článků jsme vám představili zástupce mužského tenisu, kteří sice naši zemi nereprezentují, ale pojí je české kořeny. Dnes jsme se podívali na hráčky na okruhu WTA, jejichž příjmení odhaluje český původ.

Pokračovatelka úspěšné sportovní rodiny

Dcera slavných předků. Takový přívlastek si zaslouží rodačka z floridského Boca Raton, americká tenistka Elizabeth Mandlik. Její matka Hana Mandlíková je čtyřnásobnou grandslamovou šampionkou. Talent ke sportu zdědila také po svém dědečkovi, otci z matčiny strany, Vilému Mandlíkovi.

Od atletiky k tenisu

Byl to právě Vilém, který začal sbírat první sportovní úspěchy pro rod Mandlíkových. Věnoval se atletice a v roce 1956 a 1960 byl účastníkem olympijských her. Jako sprinter získal mnoho medailí na domácích šampionátech, prosadil se také jako platný člen československé štafety. Mezi olympiádami stihl dokonce nastoupit do jednoho prvoligového utkání za fotbalový klub Dukla Praha.  Dcera Viléma Mandlíka Hana si po vzoru otce zvolila cestu profesionální sportovkyně. Rozhodla se věnovat tenisu. Bylo jí 16 let, když ITF začala oceňovat nejlepší tenisty uplynulé sezony a právě ona se stala historicky první juniorskou mistryní světa v tenise. Československo reprezentovala do roku 1987. V tomto roce také získala svůj čtvrtý a poslední grandslamový titul ve dvouhře. Zbylé dva roky kariéry hrála pod vlajkou Austrálie, kam se přestěhovala za svým tehdejším manželem. Na kontě má celou řadu dalších úspěchů včetně tří po sobě získaných titulů tehdejšího Fed Cupu, nebo trenérského působení u Jany Novotné.

Banner web_karta
 
Raketa nakonec vyhrála nad lyžemi

V roce 2001 se Haně narodila dvojčata, dcera Elizabeth a syn Mark. Oba se rozhodli jít ve stopách své matky, cesta Elizabeth však byla o něco složitější. Měla období, kdy se chtěla věnovat lyžování, nakonec ale přeci jen skončila u tenisu. Výraznější úspěch mezi juniory zaznamenala v roce 2018, kdy se dostala do třetího kola juniorské US Open. O rok později vyhrála dva turnaje kategorie ITF. V současnosti se pohybuje v šesté stovce žebříčku WTA a čeká na svou průlomovou sezonu mezi elitou.

Deblistka s láskou pro Prahu

Druhou tenistkou, kterou vám představíme, je Nicole Melichar. Hráčka reprezentující USA se specializuje na čtyřhru a od října předchozího roku drží 11. příčku v žebříčku WTA. K jejímu původu se váže zajímavý příběh. V roce 1987 její rodiče z tehdejšího Československa emigrovali do Německa, odkud se o dva roky později přesunuli do Spojených států amerických. Nicole se narodila v roce 1993. Její maminka musela kvůli porodu přicestovat zpět do České republiky, po několika týdnech se však vrátila na Floridu. Nicole o sobě říká, že se tenisu věnuje prakticky od jednoho roku.

Od prvního utkání k wimbledonskému titulu

První zápas v mezinárodní konkurenci na okruhu ITF odehrála v roce 2011, už o dva roky později dokázala získat dva tituly ve dvouhře a jeden ve čtyřhře. I přes to, že v singlových zápasech se jí příliš nedařilo, v doublech získávala další úspěchy, ten prozatím největší přišel v roce 2018. Společně s rakouským tenistou Alexandrem Peyou tehdy získali wimbledonský titul ve smíšené čtyřhře, když ve finále porazili dvojici J. Murray - V. Azarenka. K dnešnímu dni má na kontě celkem dva tituly ve dvouhře a osm ve čtyřhře. Na posledním Grandslamu sezony v Paříži došla s vítězkou turnaje ve dvouhře Polkou Igou Swiatek do semifinále.

Oblíbené místo, známý coach

České kořeny rozhodně nezapře. Jak sama uvádí, Praha patří mezi její oblíbená místa, navíc mluví plynně česky. Trénuje pod koučem Torstenem Peschkem, manželem české hráčky Květy Peschke, které patří v žebříčku čtyřhry aktuálně 17. pozice. Právě po jejím boku dokázala Nicole získat v letech 2018-19 většinu doublových titulů.

Znáte ještě další tenistky, které mají spojitost s naší krajinou?

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky
Google translate
usercalendar-full