Výhružné zprávy tenistům jako stále se opakující scénář po prohraných zápasech?

Zdroj fotky: ATP

Američan Taylor Fritz, momentálně 40. hráč žebříčku ATP, zažil nečekanou porážku na torontském turnaji National Bank Open proti Jamesi Duckworthovi, se kterým prohrál ve dvou setech 7:6 a 6:3. Celý zápas třiadvacetiletého Fritze provázely neobvyklé problémy se srdcem, v prvním setu byl dokonce nucen vyžádat si zdravotní pauzu. I přesto se však rozhodl v zápase pokračovat. Po prohraném zápase však přišlo něco, s čím se setkává stále více profesionálních sportovců, tenisty nevyjímaje. Výhružky a útoky.

Už při prvním setu si Fritz vyžádal zdravotní pauzu kvůli změření krevního tlaku poté, co si všiml abnormálního tlukotu svého srdce. I přesto se v rozehraném zápase, jehož skóre v ten moment bylo 4:4, rozhodl pokračovat a dohrát.

K celé situaci se poté vyjádřil na svém twitterovém účtu, kde objasnil, co stálo za jeho zdravotní pauzou. Zároveň připojil screenshot zpráv ze sociálních sítí, které mu po dohrání zápasu poslali sázkaři. Mezi množstvím sprostých nadávek nechyběly ani výhružky smrtí, vůči čemuž se mladý tenista ostře vyhranil: „A pro všechny gamblery, kteří mi poslali typické výhružky smrtí kvůli tomu, že jsem zápas nevzdal, opravdu mě nezajímají vaše problémy se závislostí, když jsem na kurtu,“ komentoval přiložené video.

Rozhodně není prvním tenistou, který se k tomuto tématu vyjádřil veřejně. Problém vyhrožování sportovcům obecně, především prostřednictvím sociálních sítí, je poslední dobou stále frekventovanější. Nedávno o tom v rozhovoru promluvil třeba Andrev Rublev, nebo britská tenisová dvojka Heather Watson, která se svěřila, že výhružky smrtí a rasistické zprávy dostává téměř každý týden, po každém prohraném zápase. Watson zároveň vyzvala k tomu, aby se proti této on-line formě vyhrožování prostřednictvím sociálních sítí rázně zakročilo.

Nejedná se však pouze o tenisty či tenistky vysoce postavené v ATP a WTA žebříčku. Problém se týká i velmi mladých hráčů, kteří o dosažení světové špičky teprve sní. Pětadvacetiltý Benjamin Hasaan se v rozhovoru pro CNN v minulém roce svěřil, že výhružky a rasistické nadávky týkající se jeho, ale také jeho rodiny, jsou součástí jeho života od 17 let. Podobnou zkušenost má také Taylor Townsend, která potvrdila, že podobné věci se dějí tenistům po celém světě. Terčem útoků není pouze předvedená hra, častěji se jedná spíše o rasu, vzhled či barvu pleti.

S těmito zkušenostmi vyvstává otázka, zda společnosti provozující sociální sítě dělají dost proto, aby těmto zbytečným útokům zabránily. Některé sportovně orientované společnosti se rozhodly vzít spravedlnost do svých rukou. Společnost Sportradar, která se zaměřuje na sázení, oznámila spuštění aplikace, která dokáže identifikovat jednotlivce stojící za anonymními profily. Tenisové organizace samotné, ATP i WTA, prohlašují, že bezpečí hráčů je pro ně prioritou číslo jedna, proto spolupracují se společností Theseus zabývající se risk managementem, která poskytuje hráčům, kteří zažili jakékoliv online obtěžování, podporu.

Banner web_karta

K online výhružkám zaujme každý sportovec jiný postoj. Někdo se je rozhodne ignorovat, jiný je blokuje, další je z takových zpráv rozhozený klidně i několik dalších dní. Ať už je přístup sportovce jakýkoliv, je jasné, že se v případě online výhružek jedná o zásadní problém, který dokáže závažně rozhodit psychiku, tudíž je potřeba podpořit jakoukoliv iniciativu, která se proti nepřijatelnému chování „fanoušků“ vůči sportovcům pokusí bojovat.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full