WTA Ostrava: Dvě postupující musely odvracet matchball

Zdroj fotky: Getty Images

Dnešní program ostravského turnaje se nečekaně protáhl. Diváci měli možnost vidět dva tříhodinové zápasy. Tím prvním byl ten mezi Yulií Putintsevou a Shuai Zhang, tím druhým tahák dne – české derby mezi Terezou Martincovou a Kateřinou Siniakovou. Která z českých tenistek v Ostravě postoupila a kdo další je v druhém kole doplní se dozvíte v novém článku.

Kdo se utká s první nasazenou?

Včerejší první zápas dvouhry obstarala Číňanka Zhang Shuai a Yulia Putintseva. Už před zápasem bylo jasné, že vítězka tohoto utkání se v dalším kole střetne s první nasazenou Igou Swiatek. Včerejší utkání bylo pro hráčky již páté vzájemné, přičemž každá zatím dokázala vyhrát dva zápasy. Ve včerejším zápase byla favoritkou kazašská tenistka. Ta tuto roli ze začátku potvrzovala, ale pak se list obrátil a Putintseva se na postup velmi nadřela. 

Putintseva se hned na začátku prvního setu dostala do vedení 2-0 a výhodu breaku si držela téměř po celý set. Když za stavu 5-4 servírovala na zisk první sady, nevyužila dva setbally a Zhang srovnala na 5-5. Číňanka vyhrála tři hry v řadě a nakonec to byla ona, kdo vyhrál první set.

Shuai ukázala herní pohodu i na začátku druhého setu, když hned v první hře sebrala Putintsevě podání a vedla 2-0. V další hře si ale Kazaška vzala ztracený servis zpátky a snížila na 1-2. Stav druhého setu se jí ale dorovnat nepodařilo, jelikož opět přišla o podání. Zhang tentokrát break potvrdila a vedení navýšila na 4-1. Číňanka za stavu 5-3 podávala na postup a měla jeden matchball, který ale nevyužila a o podání přišla. Druhý set došel do tiebreaku, ve kterém Zhang vedla už 5-1. Vítězkou tohoto setu se ale stala Putintseva, která jej vyhrála 9-7.

Třetí set byl také jako na houpačce. Nejdříve se Yulia dostala do vedení 3-1, ale Shuai srovnala a dokonce se dostala do vedení 4-3 s breakem. Kazašská tenistka se ale nevzdala a zápas nakonec otočila ve svůj prospěch. Zvítězila 6-4 ve třetím setu po třech a půl hodinách boje.  

Finalistka Roland Garros postupuje

Ve druhém včerejším zápase se utkala pátá nasazená Anastasia Pavlyuchenkova s chorvatskou kvalifikantkou Anou Konjuh. Ta se letos po dlouhé pauze, která byla vynucena zraněním, vrátila na kurty. Včera se jednalo o druhé vzájemné střetnutí. To první se uskutečnilo v roce 2014 v Moskvě, kde zvítězila Pavlyuchenkova. 

Do zápasu vstoupily obě skvěle. V prvním setu ani jedna z hráček neztratila podání. Jedinou šanci, na prolomení servisu soupeřky měla Ruska. V deváté hře nevyužila breakball, který byl zároveň setballem. Sada tedy dospěla do tiebreaku, který vyhrála Anastasia poměrem 7-3, když získala posledních pět bodů v řadě.

Ve druhém setu Ruska jasně dominovala. Hned na začátku si vytvořila vedení 3-0. Konjuh si poté udržela servis a snížila na 1-3, ale další hru už vyhrát nedokázala. Pavlyuchenkova tak dotáhla zápas rychle do konce a zvítězila 7-6 a 6-1. 

Tříhodinové české derby ukořistila Martincová

Soupeřka Pavlyuchenkove vzešla ze zápasu dvou českých tenistek. Kateřina Siniaková a Tereza Martincová obdržely divoké karty do hlavní soutěže a doplnily tak české zastoupení na turnaji. Jedinou další Češkou v pavouku je, po odhlášení Plíškové, Krejčíkové a Muchové, pouze Petra Kvitová. Martincová a Siniaková se utkaly pouze jednou a to na turnaji ITF v Nantes, kde zvítězila ve třech setech Siniaková. 

Na začátku utkání si obě hráčky prohrály úvodní hru na servisu. Siniaková v sedmé hře prolomila podání Martincové a vedla 4-3. Když ale servírovala na zisk setu, tak prohrála své podání a Tereza srovnala na 5-5. Další ztráta podání na sebe ale nenechala dlouho čekat. Kateřina využila třetí breakball jedenácté hry a následně dopodávala set do vítězného konce. Po využití čtvrtého setballu jej získala poměrem 7-5.

Jako první se do vedení s breakem ve druhém setu dostala Martincová, když v šesté hře sebrala Siniakové servis. Vedení 4-2 ale Siniaková vzápětí smazala a dorovnala na 4-4. O osudu druhého setu rozhodla poslední devátá hra. V ní si Martincová vytvořila na servisu Siniakové dva setbally a využila hned ten první.

O vítězce tak musel rozhodnout třetí set. Ten začala lépe Kateřina, která se hned na začátku dostala do vedení 2-0. Martincová srovnala stav v šesté hře, když Kateřině sebrala podání. Hráčky si pak držely servis a třetí set dospěl do tiebreaku. V něm Martincová prohrávala už 0-5, ale nevzdala se, odvrátila matchball a zvítězila 8-6.

Trojnásobná grandslamová vítězka končí

Do Ostravy letos zamířila i bývalá světová jednička a grandslamová vítězka Angelique Kerber. Tento rok odehrála semifinále Wimbledonu a na US Open došla do 4. kola. Její soupeřkou v Ostravě byla Jil Teichmann, která letos překvapila postupem do finále v Cincinnati. Jejich první vzájemné utkání ale dopadlo jinak, než bychom očekávali. 

Teichmann vlítla do zápasu jako uragán. Rychle si vytvořila vedení 5-0. Kerber ale hrozbu kanára odvrátila, když si v šesté hře udržela podání. Následně ještě po prolomení podání soupeřky snížila na 2-5, Jil ale v další hře dokázala dotáhnout set do vítězného konce a zvítězila 6-2.

I druhý set měl podobný průběh. Švýcarka si vytvořila náskok 5-1. Když podávala na vítězství v zápase, opět přišla o podání. Kerber snížila na 3-5, ale zápas už víc zdramatizovat nedokázala. Teichmann vyhrála 6-2, 6-3. 

Banner web_karta

Poslední postupující byla Rybakina

Jako poslední se na kurt ve 22:40 dostala Elena Rybakina a Veronika Kudermetova. Pro tenistky to bylo druhé vzájemné utkání, přičemž to první z roku 2018 ovládla Rybakina ve třech setech. Včerejší utkání bylo o hodně rychlejší a míň napínavé než to první. 

Rybakina si vytvořila náskok 5-0 v prvním setu. Kudermetova dokázala jednu hru vyhrát, ale následně Kazaška dopodávala set do vítězného konce. V tom druhém se jako první do vedení s breakem dostala Ruska. Náskok 3-1 ale neudržela. Rybakina vyhrála pět her v řadě a zápas vyhrála poměrem 6-1, 6-3. 

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky
Google translate
usercalendar-full