Záhadné zmizení: Tenistka Peng Shuai je nezvěstná

Zdroj fotky: WTA

V posledních dnech otřásla nejen tenisovým světem mrazivá zpráva. Čínská pětatřicetiletá tenistka, bývalá světová jednička v deblu, je momentálně více než čtrnáct dní nezvěstná. Za její zmizení může dost pravděpodobně obvinění ze sexuálního zneužití.

Co předcházelo zmizení?

Celou událost odstartoval příspěvek, který tenistka Peng Shuai zveřejnila na sociální síť Weibo dne 2. listopadu. Uvedla v něm, že měla být navzdory jejímu nesouhlasu sexuálně obtěžována Zhang Gaoli. Čínským politikem a bývalým místopředsedou Státní rady Čínské lidové republiky. K tomuto incidentu mělo dojít před třemi lety při turnaji v Pekingu, v domě onoho ženatého politika. „To odpoledne jsem byla tak vyděšená. Nikdy jsem si nemyslela, že by se to mohlo stát. “ uváděla Shuai. Dále také psala, že se nejednalo o její první zkušenost s tímto nyní sedmdesátipětiletým politikem. Před sedmi lety spolu měli pohlavní styk a tenistka k němu poté prý něco cítila. Vícekrát se to ale neopakovalo.

Čína, jakožto komunistická země, má velkou kontrolu nad sociálním sítěmi a chrání své politiky více než cokoliv jiného. Není se tak čemu divit, že příspěvek s obviněním vládního činitele byl po pouhé hodině a půl smazán.

Peng Shuai
Tenistka Peng Shuai a politik Zhang Gaoli, zdroj fotky: Yahoo!sport / Getty
Kde je Peng Shuai?

Od zveřejnění onoho obviňujícího příspěvku jako by se po čínské hráčce slehla zem. Grandslamová šampionka, někdejší spoluhráčka Češky Andrey Sestini Hlaváčkové, je nezvěstná už více než dva týdny.


Nyní se do případu vložila i světová tenisová asociace a dovolává se spravedlnosti vůči své bývalé hráčce. WTA v neděli (14. listopadu) uvedla, že bude usilovat o úplné, spravedlivé a transparentní vyšetření, jak to skutečně bylo se sexuálním napadením. Předseda a generální ředitel WTA Steve Simon dále řekl: „Nedávné události v Číně týkající se hráčky WTA vzbuzují hluboké znepokojení. Peng Shuai a všechny ženy si zaslouží být vyslechnuty, nikoliv cenzurovány.” Celý svět se ptá na jedno: “Kde je Peng Shuai?”


Cenzura v Číně je opravdu alarmující a toto je jen další z mnoha viditelných důkazů poukazujících na to, co se v této nejlidnatější zemi světa odehrává. Nezbývá než doufat, že je Shuai v pořádku a celý incident bude vysvětlen.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full