Preview: ATP Cup

Již zítra, tedy konkrétně 2. února 2021, startuje v australském Melbourne druhý ročník prestižní týmové soutěže ATP Cup. Pojďme se tedy podívat, jaké hvězdné hráče událost přivítá a kdo může dovést svou vlast až k titulu.

Letošního ročníku se zúčastní dvanáct týmů rozdělených do čtyř skupin, přičemž právo startovat se uděluje na základě žebříčkového postavení nejlepšího hráče dané země. O kvalitě turnaje tak vypovídá i fakt, že kromě zraněného Švýcara Rogera Federera se zúčastní všichni hráči elitní světové desítky. V čele se světovou jedničkou, Srbem Novakem Djokovicem.

Jak již bylo zmíněno, turnaje se účastní dvanáct států rozdělených do skupin po třech, přičemž každý se utká s každým. Na programu budou vždy dvě dvouhry a závěrečná čtyřhra.

Favorité turnaje

V první řadě se samozřejmě musí zmínit obhájci titulu ze Srbska. Ti se opět budou moci opřít o svou největší hvězdu Djokovice. Světovou jedničku doplní 26. hráč světa Dušan Lajovic, Filip Krajinovic a deblista Nikola Cacic. K tomu se musí připočítat pověstný srbský týmový duch, který dokáže tyto hráče dohnat k ještě lepším výkonům.

Nejvážnějším vyzyvatelem obhájců titulu můžou být opět loňští finalisté ze Španělska. Zemi z Pyrenejského poloostrova potáhne světová dvojka Rafa Nadal. V týmu ho doplní Roberto Bautista Agut, Marcel Granollers a také Pablo Carreno Busta. Velice silná a zajímavá sestava, která se turnaje účastnila v téměř stejném složení i loni. Jistě tedy budou chtít vylepšit své předešlé umístění.

Mezi největší favority na celkové vítězství se jednoznačně řadí také Rusko. Tým legendárního kapitána Marata Safina totiž disponuje dvojicí Daniel Medvedev – Andrey Rublev. Jedná se o jediný tým, který má dva své zástupce v Top 10 světového žebříčku. K tomu Medvedev vyhrál loňský Turnaj Mistrů v Londýně a Rublev prožil životní sezónu, díky níž se také kvalifikoval na prestižní finále sezóny.

Mezi zajímavé týmy můžeme rozhodně řadit Francii, která může těžit ze skvělé deblové dvojice Mahut-Vasselin a Kanadu, v čele s tandemem Shapovalov-Raonic.

Groups Announced For 2021 ATP Cup | ATP Tour | TennisFoto: ATP Tour

Možná zklamání

Vzhledem ke kvalifikačnímu klíči dochází na turnaji k situacím, kdy týmová jednička sice patří do nejužší světové špičky, ovšem jeho kolegové se pohybují spíše ve druhé polovině první stovky žebříčku, častokrát ještě hlouběji. Toto krásně dokazují Rakousko a Řecko. Tyto země i přes své obrovské hvězdy, konkrétně vítěze US Open Dominica Thiema a světovou šestku Stefanose Tsitsipase, mohou jen stěží pomýšlet na velký turnajový úspěch.

Ovšem jako největší zklamání může dopadnout působení domácích tenistů. Ti v loňském roce, hnaní fantastickou atmosférou, předváděli ve skupině skvělé výkony a nestačili až v semifinále na pozdější finalisty ze Španělska. Ovšem letos se budou muset obejít bez bouřliváka Nicka Kyrgiose a především bez diváků, kteří vzhledem k současné pandemii zůstanou pouze u televizních obrazovek.

Všechny tyto prognózy však neznamenají, že by byly předem rozdány postupové karty ze skupiny pouze na základě žebříčkových postavení. Vzhledem k současné situaci, přísnosti karantény v Austrálii a neúčasti diváků se dá předpokládat větší množství překvapení, hlavně v úvodních zápasech turnaje. Jedno je jisté, čeká nás velmi zajímavá sezóna, která se naplno rozbíhá již od úterý 2. února, tak si její start rozhodně nenechte ujít. Bude se na co dívat!

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full