Čistě australský pár bude vítězem Australian Open po 25 letech

Zdroj fotky: Getty Images/ATP

Domácí fanoušci se bez pochyby musí těšit na finále pánské čtyřhry, australský pár Kokkinakis/Kyrgios totiž vyzve o trofej další čistě australský pár Ebden/Purcell. Čistě domácí pár čeká na triumf v Melbourne od roku 1997, dva takové páry se ve finále objevily naposledy v roce 1980. A pokud bychom hledali dva nenasazené čistě australské páry v boji o trofej na Australian Open? Takovou situaci tenisová open éra nepamatuje.

Bad boyové kosí jeden nasazený pár za druhým

Začátek spolupráce Thanasiho Kokkinakise s Nickem Kyrgiosem se datuje minimálně do roku 2013, kdy australská dvojice dostala divokou kartu na domácí major, na favority tenkrát nestačili. Do startu letošního Australian Open spolu odehráli sedm deblových zápasů, z nich vyhráli pouze dva. Prohry a společné neúspěchy tuto dvojici nezastavily a chystali se na svou čtvrtou společnou účast ve čtyřhře na grandslamu. „Nemyslím si, že jsme tradiční deblový pár, který můžete na okruhu vidět, bavíme se tím a jsme rádi, že můžeme bavit publikum,“ řekl Kokkinakis, který před startem Australian Open vyhrál svou první singlovou trofej.

Na prvním turnaji Velké čtyřky letošní sezony domácí dvojce opět spojila své síly a hned na úvod vyřadila australskou dvojici Bolt/McCabe. Ve druhém kole je čekal mnohem větší oříšek, nasazené jedničky. Aktuálně nejlepší pár světa přehráli ve dvou setech. Další v pořadí byla jihoamerická dvojice Behar/Escobar, která kladla poněkud větší odpor. Nasazené patnáctky zdolali domácí šoumeni ve třech sadách. Třísetová bitva se uskutečnila i proti dvojici Puetz/Venus, ze které odcházeli domácí po dvou a čtvrt hodinách opět jako vítězové. „Všichni, se kterými jsme do teď hráli, byli velice dobří soupeři. Jsme hodně rádi za tohle vítězství, byli jsme lepší při důležitých míčcích, to rozhodlo,“ komentoval po zápase mladší z dvojice. Následovalo semifinále proti španělsko-argentinskému páru, který na Australany také recept nenašel. „Hrál jsem spoustu singlových zápasů po celém světě se skvělou atmosférou. Ale tento týden, když hrajeme s Thanasim před vámi, to nic nepřekoná. Tohle je naprosto šílený,“ usmíval se po semifinálové výhře Kyrgios.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Vyzyvatelé K+K mají skvělou bilanci

Proti mladým Australanům se ve finále postaví jejich krajané Matthew Ebden s Maxem Purcellem. Tento pár má za sebou také velmi krátkou minulost. Při prvním společném turnaji, kterým bylo loňské US Open, dokráčeli až do čtvrtfinále, kde jim vystavili stopku pozdější vítězové Ram/Salisbury. Aktuálně se jedná o jejich teprve druhou spolupráci, ale přesto se jim podařilo dokráčet až do finále. I když je od sebe dělí devět let, na kurtu se výborně doplňují.Do letošního turnaje vstoupili výhrou nad nenasazeným izraelsko-švédským párem Erlich/Gorannson. Hned ve druhém kole stáli na protější straně kurtu několikanásobní grandslamoví šampioni Cabal/Farah, s nimi si australská dvojice poradila ve třech setech. Další na ráně byly nasazené třináctky Klaasen/McLachlan, kteří byli po dvou setech rovněž vyřazeni. Ve čtvrtfinále vyřadila domácí dvojice další nasazené tenisty - Koolhofa se Skupskim. Tentokrát se jednalo o více než dvouhodinový maraton, který dospěl až do tiebreaku třetího setu. V semifinále oplatili Ramovi se Salisburym porážku z amerického grandslamu, jelikož zvládli lépe dlouhou koncovku druhého setu v tiebreaku. Nejprve odvrátili čtyři setboly a o několik minut později se již mohli radovat z postupu. „Po porážce na US Open jsem několik týdnů špatně spal, proto jsem rád, že jsme si mohli zahrát odvetu a že jsme ji vyhráli. Hodně nás hnalo publikum, navíc dostat se do finále na domácím grandslamu, to je sen,“ hodnotil po zápase Matthew Ebden.

Celá Austrálie se na těší na tento souboj

Pro web The Age zhodnotil situaci nejstarší účastník finále: „Pojďme se na to podívat, Thanasi a Nick jsou výše postavení v singlu, my zase v deblu. Oni měli velkou podporu od publika, my také. Ale myslím si, že ten tlak je kladen na ně. Na druhou stranu, na nich je ten tlak celý život.“ O finálovém zápase promluvil i Kokkinakis: „Matt a Max zde hrají celý týden skvěle, mají více zkušeností se čtyřhrou než my dva. Myslím si, že to bude velmi těžký a vyrovnaný zápas. Pokud do něj půjdeme uvolněni, budeme si to užívat a dostaneme podporu od publika, můžeme i vyhrát.“

„Neskončil jsem, chci tuhle zas*anou věc vyhrát,“ vyburcoval Kyrgios publikum po jedné z výher. Na to reagoval Ebden: „Určitě se budeme snažit vyhrát. Chceme ovládnout co nejvíce grandslamů a bylo by pěkné začít doma. Tohle jsou přesně ty zápasy, pro které hrajeme tenis, tohle je ten důvod, všichni by chtěli hrát finále na majoru.“

Ať už zvedne trofej nad hlavu kterýkoliv pár, určitě se bude jednat o kvalitní podívanou. Zápas je na programu v sobotu 29. 1. 2022 od 11 hodin středoevropského času. Nažhavte tenisové přenosy, bude to jízda.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full