Preview: Finále ženské čtyřhry na AO

Karolína Muchová dnes do semifinále nepostoupila. I tak ale bude mít Česká republika zastoupení ve finále. Ve čtyřhře do něj totiž postoupily Kateřina Siniaková s Bárou Krejčíkovou. Ty se o trofej poperou s druhým nasazeným párem, Arynou Sabalenkou a Elise Mertens.

Úspěchy na grandslamech

Oba dva páry již grandslamový turnaj vyhrály. Češky si v roce 2018 podmanily Roland Garros a následně i Wimbledon. Šňůra vítězných zápasů na grandslamech skončila až v semifinále US Open, kde podlehly pozdějším vítězkám Barty a Vandeweghe. Tohle ale nejsou jejich jediné grandslamové trofeje. Jako juniorky vyhrály bok po boku v roce 2013 Roland Garros, Wimbledon a US Open. Dále společně vyhrály například turnaj v Torontu, Linci a Šenčenu nebo letos přípravný turnaj v Melbourne. Spolu také vystoupaly na první pozici světového žebříčku.

Aryna Sabalenka s Elise Mertens spolu hrají od roku 2019. Tehdy jako nově domluvený pár nastoupily ve velkém stylu. Na prvním turnaji je úspěch nepotkal. Ale hned na to vyhrály tzv. „Sunshine double“, tedy turnaje v Indian Wells a Miami. Staly se historicky pátou dvojicí, které se to podařilo. Úspěchy sbíraly i nadále. Vyhrály US Open v roce 2019, kde ve finále porazily dvojici Barty, Azarenka.

Ze singlistek deblistky

Všechny hráčky aktivně hrají dvouhru. Jediná Bára Krejčíková se soustředila nejdříve na čtyřhru, ale po výrazném posunu v žebříčku do Top 100 se singlu začala věnovat více. Siniaková se na žebříčku nejvýše dostala na 31. pozici. Jejich soupeřky jsou na tom v singlovém žebříčku lépe. Obě hráčky jsou v Top 20. Mertens je na 16. pozici a Sabalenka dokonce 7. hráčka světa. Všem čtyřem se následně začalo dařit i ve čtyřhře a dnes jsou z nich světové deblistky.

Vzájemná utkání

Na okruhu se utkaly celkem dvakrát. Hned na prvním turnaji, který Aryna a Elise odehrály, se setkaly s Katkou a Bárou. Bylo to v osmifinále na grandslamovém Australian Open v roce 2019. Tehdy Češky potvrdily roli favoritek a nasazených jedniček. Po výhře ve třech setech postoupily do čtvrtfinále, kde následně prohrály s pozdějšími vítězkami Zhang a Stosur. Druhé setkání těchto párů se odehrálo ten samý rok ve finále turnaje v Indian Wells. Z vítězství se tehdy radoval bělorusko-belgický pár.

Kdo vyhraje tentokrát?

Češkám by mohl dělat problém agresivní styl hry Sabalenky a Mertens. Oba páry ztratily na cestě do finále dva sety. Ve finále mezi třetím a druhým nasazeným párem jsou mírnými favoritkami Češky (podle Fortuny: 1,90), kterým se podařilo získat i přípravný turnaj v Melbourne. Pro Arynu a Elise je Australian Open první letošní společný turnaj ve čtyřhře. Čeká nás skvělé finále.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full