Startuje turnaj na atypické zelené antuce v Charlestonu

Zdroj fotky: WTA

V americkém Charlestonu startuje turnaj na netypické zelené antuce. Turnaje se zúčastní také tři české hráčky. Jmenovitě jde o Karolínu Plíškovou, Petru Kvitovou a Lindu Fruhvirtovou, která do turnaje získala divokou kartu. Dokáže některá z českých hráček na turnaji s minerálním povrchem zazářit?

Zelený zákal na kurtu?

Betonům pro tuto část tenisové sezóny odzvonilo a ke slovu se hlásí sypký materiál v podobě cihlové antuky, nebo snad ne? Ano, ale výjimkou v tomto je poměrně atypický turnaj v americkém Charlestonu, kde se hraje na specifické drti, laicky nazývané jako zelená antuka.

Je vůbec tento povrch něčím odlišný od klasické oranžové antuky? Ano, složení antukové "směsi" je jiné. Obsahuje drcený metamorfovaný čedič. Minerál epidot, jenž směs obsahuje, propujčuje antukovému kurtu nazelenalý odstín. Ideální tedy pro tenisty se zálibou v geologii. Zelená antuka má údajně i lepší vlastnosti, co se týče údržby. Dle jiných výzkumů je také šetrnější ke kloubům tenistů a dokluz se lépe koordinuje, o čemž by mohla vyprávět například Kristýna Plíšková, která se v roce 2018 turnaje zúčastnila, a právě při jednom z dokluzů spadla. Zápas byl zajímavý i v tom, že šlo o české derby s Petrou Kvitovou. Paradoxně po pádu se starší ze sester Plíškových zdravě naštvala a zápas otočila ve svůj prospěch. Navíc oproti klasické antuce je zelená antuka rychlejší.

Hlavní část turnaje probíhá od 4. do 10. dubna. Samozřejmě, hlavní soutěži předchází dvoukolová kvalifikace. A kdo se turnaje zúčastní?

Našlapaná soupiska bez polské komety

Turnaj v Charlestonu měl nabídnout řadu zvučných tenisových jmen a reálně tomu tak i bude, avšak aktuální světová jednička, Polka Iga Swiatek, se po triumfu v Miami odhlásila, aby se stihla připravit na antukovou sezónu. V roli nasazené jedničky jí tedy zastoupila Aryna Sabalenka, která má do prvního kola volný los. Její první soupeřkou bude někdo z dvojice McNally/Riske. Sabalenka v této sezóně nehraje vůbec dobře a letošními nejlepšími výsledky jsou osmifinále na Australian Open a čtvrtfinále v Dauhá. O jejím herním trápení také mluví velice nelichotivá bilance počtu dvojchyb v zápasech. Běloruska by se pak měla po boku Tunisanky Ons Jabeur představit i ve čtyřhře.

Roli druhé nasazené bude plnit Paula Badosa ze Španělska, která má naopak za sebou vydařenou sezónu. Vyhrála turnaj v Sydney. V Indian Wells si zahrála semifinále a v Miami čtvrtfinále. Ta má do prvního kola taktéž volný los a soupeřkou do druhého kola turnaje bude jedna z dvojice Hartono/Bondar.

Třetí nasazenou bude Karolína Plíšková, která letos odehraje teprve svůj třetí turnaj. V prvním kole má volný los a v tom dalším jí čeká Yue Yuan nebo Katarina Zavatska. Podle očekávání by tento zápas měla česká hráčka bez větších problémů zvládnout, tak snad se jí podaří prolomit tu letošní smůlu. Na turnaji se představí po dlouhých devíti letech. Naposledy tu hrála v roce 2013.

Čtvrtá nasazená je již zmíněná Tunisanka Ons Jabeur. Ta letos předvádí spíše průměrné výkony a je tak trochu z formy. Možná právě tady procitne. Ve druhém kole (pro první kolo má volný los) změří síly s Emmou Navarro nebo Madison Brengle.

Turnaj nemá favoritku

Volný los do prvního kola získaly ještě Elena Rybakina, Jessica Pegula, Leylah Fernandez a Veronika Kudermetova. U všech čtyřech hráček můžeme říct, že jejich sezóna je trochu nahoru a zase dolů. Vydařený turnaj střídá kolaps a naopak. Poslední zmíněná Veronika Kudermetova v roce 2021 tento turnaj i vyhrála. Dokáže si poradit s obhajobou na epidotové antuce?

Šestnáctku nasazených pak doplní ještě Madison Keys, která vyhrála turnaj v roce 2019. Dále Belinda Bencic, Petra Kvitová, Alize Cornet, Sloane Stephens (vítězka z roku 2016), Alja Tomljanovic, Amanda Anisomova a Shuai Zhang.

Zmínit bychom měli i držitelky divokých karet. Dvě dostaly Američanky Caty McNally a Emma Navarro. Třetí pak získala česká vycházející hvězdička Linda Fruhvirtová.

Podrobný rozpis pavouka si můžete prohlédnout níže. Role jedné z losujících se ujala aktuální česká dvojka Karolína Plíšková.

Kdo má šance na vítězství?

S ohledem k faktu, že turnaje se účastní i tři bývalé vítězky a drtivá většina hráček nepředvádí v letošní sezóně konstantní a přesvědčivé výkony, je výběr adeptek na vítězství tak trochu věštěním z křišťálové koule. Největší šanci na úspěch z horní části pavouka má Madison Keys, která zde v minulosti hrála dobře, prožívá vydařenou sezónu a navíc turnaj je na domácí půdě. Z dolní části pavouka se jako největší favoritky jeví Veronika Kudermetova a Paula Badosa. Nicméně, můj osobní tip na finálový zápas je Madison Keys a Karolína Plíšková, tak uvidíme, jak moc bude můj odhad daleho od pravdy, a jestli bude pro českou hráčku zelená antuka to pravé.

Nezapomeňte nás sledovat na sociálních sitích, jako je instagram nebo facebook. Každé pondělí také na našem youtube kanále probíhají živé vstupy, kde komentujeme uplynulý a aktuální týden v tenise. Záznamy jsou k dispozici i zpětně, ať už na youtube, spotify či na našem webu.

Užívejte si jarní pohody a jediného turnaje na zelené antuce!

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full