Beatriz Haddad Maia – černý kůň roku 2023?

Zdroj fotky: Peter Power

Beatriz Haddad Maia musela během své kariéry čelit mnoha zdravotním komplikacím. Svou roli sehrála i dopingová aféra, kvůli které téměř vypadla z profesionálního tenisu. Dnes je mezi 20 nejlepšími tenistkami světa, zvládne své kariérní maximum v příštím roce pokořit?

Nejdůležitější je nevzdat se...

Beatriz Haddad Maia musela již v začátcích své kariéry čelit řadě zdravotních problémů. Její psychická síla a odhodlání splnit si svůj sen ji ale dostaly až na 15. příčku světového žebříku. "Začít znovu není snadné, zvláště, když pocházíte z Jižní Ameriky. V roce 2017 jsem se poprvé dostala do TOP 100 a o rok později jsem podstoupila operaci zad. Byly to velmi těžké časy. V roce 2019 jsem se vrátila do TOP 100, vzápětí mě suspendovali, což byl nejbolestivější okamžik v mé sportovní kariéře. Strávila jsem 14 měsíců bez tenisu. Nemohla jsem hrát ve svém klubu, a to ani s rodinou. Bylo to všechno strašně psychicky náročné. Bolelo mě se na tenis jen dívat. Sociální sítě jsem tou dobou také opustila. Tenis mi velmi chyběl, trápilo mě to tak, že jsem několik nocí nespala."

Konec v profesionálním tenisu nebyl daleko 

Beatriz Haddad Maia přiznala, že se cítila na dně. Přemýšlela o konci s profesionálním tenisem a začátku nového života. Díky své rodině ale těžké chvíle překonala a dnes se nachází mezi dvaceti nejlepšími tenistkami světa. "Důvodů se vším skončit a začít znovu a jinde, bylo mnoho. Ztratila jsem sponzory, peníze, pozici v žebříčku, neměla jsem ani na zaplacení svého týmu. Navíc v té době začala pandemie koronaviru, takže vše bylo ještě komplikovanější. Byly to velmi těžké časy, ale inspirovaly mě k tomu, abych byla každý den lepším člověkem."

"Dnes si tenisu cením mnohem víc"

"Dnes vidím život ze zcela jiné perspektivy." Beatriz si ale brzy uvědomila, že hledá problémy tam, kde nejsou, a že oproti řadě jejích spoluobčanů, se má dobře. "V mé zemi se mnoho lidí potýká s chudobou, nemají dostatek jídla ani vody. Cítila jsem, že to, co se děje mně, je jen hrbol na cestě." Tenistka během rozhovoru nezapomněla poděkovat své rodině za podporu a za pomoc s návratem na profesionální tenisovou tour. "Začala jsem si užívat normálního života a dnes jsem na sebe velmi hrdá, že jsem to překonala. Bezpochyby mě posilují i ty nejkomplikovanější okamžiky. Když hraji zápas, dávám mu mnohem větší hodnotu než předtím. Tenis pro mě byl vždy výzvou, dnes si ho ale cením mnohem víc."

"Zjistilo se, že mám nezhoubný nádor"

"Během návratu na turné jsem odehrála pět turnajů v Portugalsku, během nichž jsem pocítila silnou bolest v jednom z prstů levé ruky. Zdálo se mi to velmi divné, proto jsem se rozhodla podstoupit magnetickou rezonanci. Zjistilo se, že mám nezhoubný nádor. Na konci roku 2020 jsem podstoupila operaci. Odstranili mi kůži z kyčle a aplikovali mi ji na prst. Tenis jsem nemohla hrát čtyři měsíce. Opět mě čekala příprava pro návrat na profesionální turné."

Nejlepší sezona v kariéře

V roce 2022 se brazilská tenistka neskutečně výkonnostně posunula. Dařilo se ji zejména na travnatém povrchu, kde si došla hned pro dva tituly, které pro ni byly vůbec první v dosavadní kariéře. Její úspěšné období na trávě zakončil až Wimbledon, kde se nedostala ani do druhého kola. Brazilce je 26 let, má za sebou řadu zdravotních patálií, dopingovou aféru, ale i přesto dnes figuruje na 15. příčce světového žebříčku. Beatriz Haddad Maia má za sebou nejlepší sezónu kariéry. Pokud se jí vyhnou zdravotní problémy, má velké šance své dosavadní kariérní maximum ještě vylepšit.

 
Favoritka na první grandslam sezony

Beatriz Haddad Maia se během příští tenisové sezony bezpochyby pokusí prolomit svou dosavadní bilanci na grandslamových turnajích. Její prozatímní maximum je druhé kolo. Experti ale vidí velkou šanci brazilské tenistky především v absenci Simony Halepové, které je v současné době suspendovaná kvůli užívání nepovolených látek. Beatriz by se díky tomu mohla posunout až na 14. pozici mezi nasazenými hráčkami. Australian Open je i přes neúspěch v singlu, jedním z nejúspěšnějších turnajů. Ve čtyřhře se letos se svou parťačkou Annou Danilinou dostala až do finále. 

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full