Andrew Paulson: Atmosféra na turnajích v Česku je vždy přátelská

Zdroj fotky: Andrew Paulson

Dvacetiletý tenista Andrew Paulson ovládl v neděli turnaj ITF v Ostravě s dotací 15 000 amerických dolarů. Pro mladého Čecha to je druhý titul mezi dospělými, přičemž ten první vyhrál v roce 2019 v Liberci, kde zvítězil na turnaji stejné kategorie. Minulý týden si na cestě k titulu poradil hned se čtyřmi nasazenými tenisty, včetně Denise Poljaka, který plnil roli prvního nasazeného. Výhra na turnaji Paulsona posune zpět do TOP 700, a to konkrétně na 667. místo. S Andym jsme si o turnaji popovídali v novém rozhovoru.

Ahoj Andy, gratuluji ti k tvému druhému titulu. Jaké pocity máš z celého týdne?

Díky za gratulaci. Pocity jsou skvělé, protože mám rád domácí turnaje a v Česku je atmosféra pokaždé přátelská.

Hned na úvod jsi vyřadil sedmého nasazeného Tima Stoderra. Byl jsi se vstupem do turnaje spokojený?

Losu jsem se trošku obával, protože jsem se Stoderrem vyhrál dva týdny zpátky v Šarm aš-Šajchu v Egyptě, kde to podle výsledku mohlo působit jako jednoznačné vítězství, ale byl to docela vyrovnaný zápas. Bál jsem se, abych to zvládl i tady, ale povedlo se to bravurně a zase jsem soupeře přejel.

Ve druhém kole jsi hrál proti Jiřímu Barnátovi. Ten musel zápas na začátku druhého setu skrečovat. Jak se v takových chvílích cítíš?

Tak to druhé kolo proti Jirkovi Barnátovi byl zajímavý zápas. Bylo to nahoru dolů. Jsme s Jirkou docela dobří kamarádi a studujeme spolu vysokou školu, takže to byl těžký zápas pro nás oba. Jirka měl ale bohužel nějak zraněný břišní sval, takže po prvním setu musel vzdát. Určitě jsem to uvítal, protože jsem ušetřil síly do dalších zápasů.

Tiebreak Shop, Tiebreak tričko, Tiebreak mikina,

Po týdnu jsi se, opět ve čtvrtfinále, utkal s prvním nasazeným Davidem Poljakem. Vzpomínal si nějakým způsobem na zápas z předchozího týdne?

Proti Davidovi Poljakovi to byl znovu náročný zápas. Hrál jsem s ním v Opavě, kde jsem prohrál 7:6 ve třetím setu, kde jsem měl šance, ale nevyužil je. David si to pak zkušeně dohrál. Do zápasu v Ostravě jsem šel s tím, že v Opavě jsem ho skoro porazil a že to teď zvládnu. To se podařilo. Měl jsem víc štěstí v důležitých momentech, zahrál jsem dobře a tím pádem jsem zvítězil.

Porážku jsi mu oplatil. Co přispělo k vítězství?

Hlavní roli hrála koncovka druhého setu, kterou jsem zvládl v tiebreaku 7:6. Tam jsme se tahali. Měl jsem dokonce 5:4 servis, ale nedopodával jsem set do konce, a tak jsme šli do tiebreaku. Ten jsem zvládl trochu líp. Pak jsem narostl a ve třetím setu jsem skvěle returnoval. Set jsem si uhrál s jedním breakem a slavil vítězství.

Dodala ti tato výhra sebevědomí do dalších zápasů?

Určitě mi výhra nad Davidem dodala sebevědomí, protože jsem Davida bral jako jednoho z nejlepších hráčů na turnaji. I proto, že týden zpátky vyhrál titul. Když jsem věděl, že jsem porazil jednoho z nejlepších hráčů v soutěži, věřil jsem, že bych si k tomu titulu mohl dokráčet.

V semifinále jsi vyhrál ve dvou setech, ale jak bys zápas proti Bertolovi ohodnotil?

Zápas proti Bertolovi byl takový nemastný, neslaný. Moc jsem se necítil, ale skvěle jsem servíroval a vždy jsem si jeden gem na returnu uhrál. Zápas skončil 6:3, 6:4, ale neřekl bych, že to bylo zcela jednoznačné. Celkem jsme se tahali. Koncovka byla napjatá. Když jsem měl utkání doservírovat do konce, vedl Bertol 15:40, ale dotáhl jsem to a zápas uzavřel.

Byl jsi před vstupem do finále nervózní?

Musím říct, že jsem ani tolik nervózní nebyl. Možná těsně před finále trošku ano, ale moc jsem si to nepřipouštěl. Šel jsem do toho s tím, že to je zápas, jako každý jiný, a že chci hrát stejný tenis, jako doposud. To mi vyšlo a drželo se to po celý zápas, což byla paráda.

První set jsi zvládl bez ztráty podání a do výhody breaku jsi se dostal i ve druhém setu. Soupeř ale srovnal. Začal jsi v tu chvíli trochu pochybovat?

Tak v tom finále jsem v prvním setu hrál skvěle. Jednou jsem ho breaknul a i na jeho ostatních gamech se hrálo. I když jsem další break nepřidal, na servisu jsem byl nekompromisní. Myslím, že neměl ani breakball. Ve druhém setu jsem ho breaknul hned a vedl jsem 2:0. Trošku jsem nervózní byl. Potom tam byla šance na doublebreak na 3:0, ale ten jsem nezískal. Já pak trochu zpomaloval, polevoval a on mne breaknul zpátky. V zápase jsem se ale držel a došli jsme tak do tiebreaku, který jsem vyhrál.

Tvé první pocity po proměnění matchballu?

Skvělé. Dva roky jsem turnaj nevyhrál, takže to bylo úžasné, že jsem si to takto připomněl. Doufám, že v tom budu pokračovat. Zkusím na tyto výsledky navázat.

Andrew Paulson

Na žebříčku se vrátíš do TOP 700. Co pro tebe tento posun znamená?

Ano, vrátím se zpátky do TOP 700 a díky tomu, že jsem vyhrál titul, připíšu si zpátky body, co se mi odečetly z roku 2019 za výhru v Liberci. Jsem teď zpátky tam, kde jsem byl, a zkusím přidávat bod po bodu, abych si vylepšil dosavadní maximum.

Co tě čeká v dalších týdnech?

Vlastně hned dnes letím do Monastiru, kde budu hrát dva poslední turnaje. Sezónu završím Extraligou v Praze.

Jak jsi spokojený s letošní sezónou? Měl jsi vyšší cíle?

Přišlo mi, že jsem nehrál špatně a že to nebyl úplně špatný rok. Sice s žebříčkem úplně spokojený nejsem, protože jsem se neposunul tam, kam jsem chtěl, ale budu pracovat dál a příští rok se mi snad větší posun povede.

S jakými cíli tedy budeš vstupovat do další sezóny?

Cíle na další rok ještě nemám, protože jsem tuto sezónu ještě neukončil. Čekají mě dva turnaje, po nich si dám volno, zhodnotím to a pokusím se stanovit si cíle na další rok.

Děkuji ti za rozhovor a přeji ti hodně štěstí v novém roce.

Taky děkuji za rozhovor a hezký zbytek týdne.